Розповідає Ганна Вакуленко.
Рудий дизайнер жартує про себе, що напевно на її могилі напишуть щось на кшталт: «Ця жінка придумала сукню із запахом». На наш погляд, fashion-легенда, що ховається за абревіатурою бренду DVF, варта епітафії: «Та, що повернула дівчатам жіночність».
У історії модної промисловості XX в. є багато жіночих імен, які стали візитівкою свого часу. Габріель Бонер, Ельза Скіапареллі, Жанна Ланвен, Мері Куант, Кароліна Еррера та «найліквідніша жінка з часів Шанель» Діана фон Фюрстенберг. Такого титулу Діану удостоїв Newsweek після її тріумфального повернення у світ моди наприкінці 1990-х. З того часу цей гучний статус залишається в руках тендітним, але неймовірно енергійним 73-річним фоном Фюрстенбергом.
Сильна та незалежна, бізнес-леді, «королева суконь» та відчайдушна party-girl – такий образ закріпила за собою Діана фон Фюрстенберг. Вона зійшла на fashion-олімп у 1970-ті, які ніяк не можна назвати консервативними, але й тоді долею більшості дівчат усе ще залишалася посада секретаря якогось високопосадовця. Діана ж на власному прикладі довела, що жінка може бути успішною без допомоги чоловіка, озброївшись власною цілеспрямованістю та амбіціями, підкріпленими талантом.
Малятко, у якої було все
Багато хто досі звинувачує Діану в тому, що досягти популярності їй більшою мірою допомогло звучне аристократичне прізвище її першого чоловіка – фон Фюрстенберг, а не талант. Але не варто скидати з рахунків, що творець відомої casual-сукні і сама була не з бідної сім’ї. Її батько Леон Халфін – впливовий бізнесмен та власник найбільшої у Бельгії компанії з продажу електронних ламп. Мати Ліліан була домогосподаркою. Незважаючи на жахи війни (Ліліан пройшла фашистський концтабір) вона ніколи не була з дочкою надмірно лагідною. Їхні стосунки були навіть, швидше, формальними. Мати з дитинства прагнула розвинути в дочці емоційну стійкість, щоправда, вельми незвичайним способом: дівчинка боялася темряви, і щоб подолати дитячий страх, Ліліан замикала її в темній комірчині.
Більшість свого дитинства майбутній дизайнер провела в найкращих європейських інтернатах Іспанії, Великобританії та Швейцарії. А після розлучення батьків жила з матір’ю у Женеві, де у 1967 р. вступила на економічний факультет Женевського університету.
Кохання та інші неприємності
Зі своїм першим чоловіком, принцом Егоном фон Фюрстенбергом, представником німецького князівського роду (Егон – троюрідний брат князя Монако Реньє) Діана познайомилася у женівському нічному клубі Griffin. Нетривала інтрижка завершилася безболісним розлученням. Але шляхи Діани та Егона перетнулися знову – на курорті Санкт-Моріц. Пара вирушила покататися на лижах, і машина застрягла у снігу. Діана зізнається, що безпорадність і збентеження супутника її зачарували, започаткувавши роман, який тривав чотири роки і завершився весіллям. 21-річна Діана не приховувала, що під вінець йде третьому місяці вагітності. «Егон дав мені ім’я та дітей», – пізніше напише Діана у своїй автобіографії. Вже після переїзду пари до Нью-Йорка у них народилися донька Тетяна та син Олександр, названі на честь подруги Маяковського Тетяни Яковлєвої та її дружина, з якими товаришувала Діана.
На момент свого весілля Діана була асистентом власника великої текстильної мануфактури Анджело Феретті і вмовила промисловця дати можливість відшити кілька своїх власних моделей. «Вночі, коли робота припинялася, я приходила в цех, і разом із асистенткою Анджело ми збирали невикористані зразки тканини і шили фактично з того, що було», – усміхається Діана. Незважаючи на блиск світського життя (пара відпочиває в замку Марі Елен де Ротшильд, вечеряє з Бертолуччі після прем’єри «Остання танго в Парижі»), життя багатого ледаря Діані швидко набридає. А ще її принижує те, що доводиться постійно просити гроші у чоловіка. І вона вирішує будувати кар’єру. Спочатку спробувала влаштуватися асистенткою до Діани Вріланд (на той момент головний редактор американського видання Vogue), але отримала відмову та цінну пораду: не шукати роботу, а зайнятися дизайном. Вріланд високо оцінила ескізи та моделі, які запропонувала талановита дизайнерка.
Дивіться також: Online vs Offline: Як диджиталізація ділить суспільство на класи