Про можливості стеження в Мережі за своїми коханими та наслідки цих дій розповідає Алла Родигіна.
Днями прямо посеред ночі я отримала повідомлення від подруги, сповнене сарказму. Вона надіслала мені скріншот реклами програми, яка дозволяє стежити за лайками бойфренда у соцмережах. Виглядає воно як робочий стіл маніяка-початківця: на екрані розташовані два фото – бойфренда і його підозрюваної «зазноби», а навколо красуються серця-лайки, які додаються в режимі реального часу.
Мені чомусь здається, що якщо довго дивитися на цю композицію, то приревнувати хлопця можна до будь-кого – аж надто ця картинка схожа на «валентинку», на швидку руку склеєну у фотошопі співробітником-початківцем фотоательє. Загалом, її можна сміливо переміщати на чашку, подушку або килимок для мишки разом із клятвами у вічному коханні.
Читайте також: У КАПКАНІ КОХАННЯ: ЯК ВІДРОДИТИ ВІДНОСИНИ, ЯКЩО ВИ Втомилися ІНШІ ВІД ДРУГА
Поділившись цією думкою з подругою, я отримала у відповідь нервові вигуки і натужні смайлики. І тут до мене дійшло: реклама була контекстною. І спливла саме у її стрічці Instagram. А це означає, що моя цілком собі адекватна подруга теж замішана в онлайн-стеженнях – адже від алгоритмів Google сьогодні не приховаєш жодного свого інтересу.
Крутити пальцем біля скроні я не стала, бо знаю по собі: у кожній з нас одного разу може прокинутися бажання пограти в Шерлока, який використовує як доказову базу лише свій смартфон.
Читайте також: ТІЛЬКИ СПОКІЙ: 7 НЕБАНАЛЬНИХ СПОСОБІВ РОЗСЛАБИТИСЯ
Особисто я зарікалася ніколи не залазити у чужі телефони. Бо одного разу сама стала жертвою зламу пошти одним із моїх бойфрендів. І знаю це огидне відчуття: ти, як герой фільму «Шоу Трумана», раптом розумієш, що твоє життя було на увазі (нехай навіть один день), і відмитися від цього не допомагає жоден гель для душу.
Але життя довело мені правдивість істини «ніколи не говори ніколи». Кілька років тому мною заволоділи темні сили міс Марпл, і я пізнала всю красу вивчення історії браузера, шифрування повідомлень і підглядання пароля через спину. Зараз мені просто смішно та незручно про це згадувати. Тому що, як мені здається, це видає мені інфантильну істеричку, а не інтелігентну дівчину, до образу якої я прагну. Але це було, що називається, сильніше за мене: як тільки в мене з’являлася 10-хвилинна можливість залізти в чужий комп’ютер або телефон, руки зрадливо до них тяглися. Мені здається, я виглядала як героїня науково-фантастичного фільму – той кадр, коли вона сидить біля екрана з максимально серйозним і стривоженим обличчям, а навколо мелькають формули та шифри.
До речі, це безумство зупинило розлучення. Звичайно, вторгнення у приватне життя не стало головною причиною сумного результату, але моніторинг повідомлень у Facebook та листів у Gmail явно не додали мені очок у «битві титанів». Оскільки це був мій дебют у ролі детектива в домашньому халаті, діяла я без методики і з натхнення і дуже швидко була викрита: виявляється, якщо ти хочеш помітити повідомлення в Facebook як непрочитане, все одно видно, що його вже відкривали (яка досада!) . Але якщо така ситуація зі мною сьогодні (хоча я сподіваюся, що ця форма помутніння розуму більше до мене не повернеться), я б, звичайно, виходила «на справу» куди більш підготовленою.
Читайте також: Як стати впевненим у собі: інтерв’ю з психологом Михайлом Лабковським
Сьогодні простори Інтернету пропонують нам безліч способів прослідкувати за бажаним об’єктом без ручного судомного моніторингу його активностей у соцмережах. Такі хитрощі вже виглядають старомодно. Чи то справа додаток mSpy, який інакше як знахідкою для маніяка не назвеш. Цей шпигун може “зливати” з вашого смартфона всю інформацію: окрім місцезнаходження та інформації про дзвінки, він «прочісує» всі месенджери, фотогалерею і навіть відкриває доступ до тих повідомлень, які вже видалені. Коштує це задоволення від $40 до $60 на місяць, що цілком під силу будь-якій одержимій людині. Єдина проблема полягає в тому, що для синхронізації телефону «жертви» зі своїм пристроєм потрібно вчасно натиснути кнопку «прийняти» на останньому. Але, в принципі, якщо зважити на той факт, що люди з подібними девіаціями в поведінці діють швидко і рішуче, вистачить і хвилини – поки ви відійдете до сусідньої кімнати.
Є й більш агресивні шпигунські програми FlexiSpy, наприклад, може прослуховувати та записувати розмови, перехоплювати виклики та зламувати паролі. Цей «набір психопата» коштує від $68 до $199. І найжахливіше, що жертва навіть не дізнається про те, що знаходиться на гачку. Страшно те, що раніше таким набором функцій могли похвалитися лише представники силових структур. Тепер же такій атаці може зазнати навіть дівчина, яка невдало зустрічається з несміливим художником – якщо у нього є бажання контролювати і зайві $100 у кишені.
Для тих, хто хоче підходити до стеження творчо, у Всесвітньої павутини теж є пропозиція. Наприклад, програма Tweetails аналізує лише активності в «Твіттері», збираючи інформацію про 1000 останніх твітів об’єкта уваги і вибираючи з них найуживаніші слова, імена користувачів. Величезне поле для діяльності для схвильованого горе-шпигуна – накруч себе скільки душі завгодно. Є й інша цікава програма – TinEye. Вона попросить вас завантажити фото людини, що цікавить, і миттю здасть всі місця її присутності крім Facebook. В основному цією опцією користуються для того, щоб знайти благовірного на сайтах знайомств і як слід з цього приводу постраждати.
Читайте також: 5 ОЗНАК ТОГО, ЩО ВИ СТАЄТЕ В АБ’ЮЗИВНИХ ВІДНОСИНАХ
Інтернет став, звичайно, одним із найбільших відкриттів за всю історію людства. Але іноді здається, що ми отримали надто багато свободи та доступу до зайвої інформації. Десять років тому я могла спокійно переступати через колишнього, що чергував під моїм під’їздом. Максимум, що він міг написати у відповідь на мою зухвалу поведінку, це Алла – дура на стіні (що і зробив, до речі). Але тепер люди з болючим сприйняттям стосунків отримують якусь безмежну владу над нашим життям – нехай тільки віртуальним, але ми проводимо в Мережі дуже багато часу.
Читайте також: ШІСТЬ ПРОСТИХ ПРАВИЛ: ЯК ЗНАЙТИ І НЕ ВТРАТИТИ НОРМАЛЬНОГО ЧОЛОВІКА
До речі, вчені вже виділяють манію інтернет-переслідування в окремий різновид і називають цих детективів “сталкерами”. Тільки в США їхніми жертвами називають себе шість мільйонів людей: кожна 6-та жінка та кожен 19-й чоловік.
Кілька прийомів, які допоможуть хоч трохи убезпечити себе, все-таки є. Видаляйте позначки себе з фотографій інших користувачів – щоб колишній чи справжній коханий не шерстив списки «друзі друзів». Завантажуйте у профіль фотографії з мінімальною роздільною здатністю – пошукові системи не будуть реагувати на фото менше 200 пікселів. І якщо є така можливість, використовуйте різні імена для всіх соціальних мереж – так переслідувачам буде складніше скласти ваш повний портрет. Якщо ж ви захотіли пограти в інтернет-детектива, моя вам порада: не чекайте, поки вас занесуть у чорний список за ваші ігри. Зробіть це одразу і самостійно. Руйнувати себе і займатися непристойними речами заради людини, яка вас більше не любить – не найздоровіше хобі.