Як роботи Пікассо та Малевича опинились у Пархомівці
У селі Пархомівка на Слобожанщині є художній музей, в експозиції якого — визначні твори світового живопису, графіки, скульптури, археологічні та етнографічні експонати.
Як пише Ukraїner, колекція музею з’явилася завдяки сільському вчителю історії, мистецтвознавцю-самоуку Афанасію Луньову, що об’єднав своїх учнів навколо спільної справи — мистецтва.
«Він вважав шкільну програму недосконалою в тому плані, що вона не приділяла значної уваги естетичному вихованню дітей. Тому і запропонував своїм учням створити в школі спочатку краєзнавчий музей. Музей, який би розповів про історію та культуру саме нашого села, Пархомівки», — згадує учениця Луньова Олена Семенченко, яка з 2001 року керує музеєм.
Експонати для краєзнавчого музею школярі шукали у Пархомівці та сусідніх селах. Їм вдалося зібрати колекцію старовинних монет, медалей, ікон, картин, рушників, одягу. Усе зібране тоді розмістили в шкільному класі. Згодом у дітей, виникла ідея створити саме художній музей у Пархомівці. Щоб здійснити цю мрію, Панас Федорович запропонував учням написати листи до відомих художників, діячів культури, музеїв.
Першими Пархомівський музей підтримали харківські художники, які подарували школярам близько 50 творів живопису та графіки. Згодом на листи відгукнулися й великі музеї, що передавали експонати зі своїх фондів на постійне зберігання.
Частину наявних у музеї картин пархомівцям дарували самі художники. Деякі експонати передавали власники колекцій. Наприклад, роботи Пабло Пікассо «Портрет Фредеріка Жоліо-Кюрі» і «Голуб з гілкою маслини» та кераміку — вазу «Сова» і декоративну тарілку «Пориначі» — музею подарував письменник Ілля Еренбург, який товаришував із Пікассо.
Сьогодні у музеї зберігаються роботи художників-авангардистів Васілія Кандінского та Казимира Малевича. В Україні налічується всього декілька картин засновника супрематизму Малевича. Серед них — «Супрематична композиція 1» з колекції Мистецького арсеналу в Києві та «Супрематизм 65» у Пархомівці.
У 1890-х роках батько Малевича працював інженером на Пархомівському цукровому заводі, а Казимир навчався у місцевому агрономічному училищі.
«У своїх спогадах Малевич згадує і село Пархомівку. Художник вважав, що саме українське село дало йому натхнення для подальшої творчості», — зазначає директорка музею Олена Семенченко.
Окрім виставкової і дослідницької роботи, музей у Пархомівці організовує зустрічі з художниками, музикантами та композиторами. Що два роки тут проходить мистецька акція «Малевич+», яка знайомить з творчістю Казимира Малевича та збирає митців, що працюють у схожому напрямку.
Більше про музей у Пархомівці: у відео Ukraїner
Автор — Ukraїner
Фото — Артем Галкін