Як роботи Пікассо та Малевича опинились у Пархомівці

У селі Пархомівка на Слобожанщині є художній музей, в експозиції якого — визначні твори світового живопису, графіки, скульптури, археологічні та етнографічні експонати.

Як роботи Пікассо та Малевича опинились у Пархомівці-Фото 1

Проект «Ukrainer». Експедицыя Слобожанщиною. 2018. ©Artem Galkin

Як пише Ukraїner, колекція музею з’явилася завдяки сільському вчителю історії, мистецтвознавцю-самоуку Афанасію Луньову, що об’єднав своїх учнів навколо спільної справи — мистецтва.

 

«Він вважав шкільну програму недосконалою в тому плані, що вона не приділяла значної уваги естетичному вихованню дітей. Тому і запропонував своїм учням створити в школі спочатку краєзнавчий музей. Музей, який би розповів про історію та культуру саме нашого села, Пархомівки», —  згадує учениця Луньова Олена Семенченко, яка з 2001 року керує музеєм.

 

Як роботи Пікассо та Малевича опинились у Пархомівці-Фото 2

Проект «Ukrainer». Експедиція Слобожанщиною. 2018. ©Artem Galkin

Експонати для краєзнавчого музею школярі шукали у Пархомівці та сусідніх селах. Їм вдалося зібрати колекцію старовинних монет, медалей, ікон, картин, рушників, одягу. Усе зібране тоді розмістили в шкільному класі. Згодом у дітей, виникла ідея створити саме художній музей у Пархомівці. Щоб здійснити цю мрію, Панас Федорович запропонував учням написати листи до відомих художників, діячів культури, музеїв.

Як роботи Пікассо та Малевича опинились у Пархомівці-Фото 3

Проект «Ukrainer». Експедиція Слобожанщиною. 2018. ©Artem Galkin

Першими Пархомівський музей підтримали харківські художники, які подарували школярам близько 50 творів живопису та графіки. Згодом на листи відгукнулися й великі музеї, що передавали експонати зі своїх фондів на постійне зберігання.

Як роботи Пікассо та Малевича опинились у Пархомівці-Фото 4

Проект «Ukrainer». Експедиція Слобожанщиною. 2018. ©Artem Galkin

Частину наявних у музеї картин пархомівцям дарували самі художники. Деякі експонати передавали власники колекцій. Наприклад, роботи Пабло Пікассо «Портрет Фредеріка Жоліо-Кюрі» і «Голуб з гілкою маслини» та кераміку — вазу «Сова» і декоративну тарілку «Пориначі» — музею подарував письменник Ілля Еренбург, який товаришував із Пікассо.

Як роботи Пікассо та Малевича опинились у Пархомівці-Фото 5

Проект «Ukrainer». Експедиція Слобожанщиною. Україна, 2018.

Сьогодні у музеї зберігаються роботи художників-авангардистів Васілія Кандінского та Казимира Малевича. В Україні налічується всього декілька картин засновника супрематизму Малевича. Серед них — «Супрематична композиція 1» з колекції Мистецького арсеналу в Києві та «Супрематизм 65» у Пархомівці.

Як роботи Пікассо та Малевича опинились у Пархомівці-Фото 6

Проект «Ukrainer». Експедиція Слобожанщиною. Україна, 2018.

У 1890-х роках батько Малевича працював інженером на Пархомівському цукровому заводі, а Казимир навчався у місцевому агрономічному училищі.

 

«У своїх спогадах Малевич згадує і село Пархомівку. Художник вважав, що саме українське село дало йому натхнення для подальшої творчості», —  зазначає директорка музею Олена Семенченко.

 

Окрім виставкової і дослідницької роботи, музей у Пархомівці організовує зустрічі з художниками, музикантами та композиторами. Що два роки тут проходить мистецька акція «Малевич+», яка знайомить з творчістю Казимира Малевича та збирає митців, що працюють у схожому напрямку.

 

Більше про музей у Пархомівці: у відео Ukraїner

Автор — Ukraїner

Фото — Артем Галкін

Понравилась статья? Оцените:
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (2 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Загрузка...
Статьи по теме
Читайте также