UA
RU

Діти, іграшки з секретом, судові документи. Причини тотального кенселінгу Balenciaga.

Редагувати переклад

Balenciaga — не новий бренд. Його історія починається у 1937 році в Парижі. Законним батьком бренду є Крістобаль Баленсіага, який одразу заклав його особливості — оригінальність, винахідливість і несхожість на конкурентів. Крій був лінійний, використовувались важкі тканини, незвичайна вишивка і сміливі для того часу матеріали.

У 2015 році креативним директором Balenciaga став дизайнер грузинського походження Демна Гвасалія. Він, як і Крістобаль Баленсіага, щосезону прагне оновити звичайні силуети шляхом гіпероб’ємів і незвичайного крою, зберігаючи водночас ідентичність бренду. Саме завдяки Демні світ побачив кросівки Triple S, які полюбилися і зумерам, і міленіалам. Саме під його керівництвом про Balenciaga заговорили гучніше, ніж у його кращі часи. 

На відміну від більшості модних брендів лакшері-сегмента, Balenciaga відверто зухвалий, яскравий і абсурдний. 

Діти, іграшки з секретом, судові документи. Причини тотального кенселінгу Balenciaga.-Фото 1

Початок кінця. Balenciaga представляє новий кампейн Gift Shop

16 листопада 2022 року бренд показав перші знімки з новими товарами для лінійки  Object — в колекції Balenciaga Gift Shop. В цьому кампейні були представлені речі для дому з брендингом Balenciaga, а головними героями стали діти. Все нібито мило (малеча, чашки, тарілки, прикраси Balenciaga), окрім одного. Частина учасників і учасниць тримала в руках іграшки-сумки у вигляді плюшевих ведмедів, одягнених у чорні шкіряні портупеї.

Цей незвичайний кампейн — справа фотографа Габріеля Галімберті. Відомим його зробила серія Toy Stories — знімки дітей з різних країн в оточенні іграшок. Саме в такому стилі він мав працювати у кампейні Balenciaga, але іграшки вже були не дитячі, а — як зазначав сам бренд — «у стилі панк».

Діти, іграшки з секретом, судові документи. Причини тотального кенселінгу Balenciaga.-Фото 2

Фото кампейну Balenciaga Gift Shop

Саме в цих аксесуарах прихильники бренду Balenciaga знайшли відсилання до БДСМ-стилістики, неприпустимі на фотографіях з дітьми. 

Перші заклики щодо застосування «скасування» до бренду Balenciaga, почали з’являтись у твіттері та тіктоці. Користувачі вимагали від бренду та фотографа пояснень.

Варто зауважити, що культура скасування (від англ. cancel culture) — осуд суспільством людини або групи людей за образливі або обурливі слова чи дії щодо інших. 

Наприклад, британський блогер та інфлюенсер Олі Лондон почав публікувати ролики, в яких спалює речі Balenciaga. 

Діти, іграшки з секретом, судові документи. Причини тотального кенселінгу Balenciaga.-Фото 3

Інфлюенсери знищують речі Balenciaga

21 листопада бренд представив ще один кампейн — Garde-Robe, присвячений новій весняній колекції. Над ним працював фотограф Кріс Маджіо. 

Ютуб-блогерка Джун Лапін на одній зі світлин помітила, що на фоні сумки Balenciaga х Adidas Hourglass лежить судовий документ «про дитячу порнографію».

Діти, іграшки з секретом, судові документи. Причини тотального кенселінгу Balenciaga.-Фото 4

Фото сумки Balenciaga х Adidas Hourglass

Факт викликав багато суперечок в соцмережах. Одні припустили, що це копія документа у справі «Ешкрофт проти Коаліції за свободу слова», за результатами якої у 2022 році Верховний суд США фактично скасував заборону на «віртуальну дитячу фотографію», прийняту у 1996-му. Тоді судді дійшли висновку, що відтворена графічно чи змодельована за допомогою комп’ютерних технологій дитяча порнографія «не заподіяла шкоду жодній дитині».

Інші ж користувачі припустили, що на знімку кампейну лежить сторінка з судової справи 2008 року «США проти Вільямса», яка, навпаки, криміналізувала розповсюдження дитячої порнографії та посилила покарання за сексуальну експлуатацію та насильство до дітей. Вже пізніше Balenciaga підтвердила, що на знімках був зображений саме цей документ.

На цьому можна було б вже зупинитись і застосувати до бренду Balenciaga «скасування», але користувачі соціальних мереж знайшли продовження історії з дитячою порнографією. Адже на іншому фото з кампейну Garde-Robe за участі акторки Ізабель Юппер можна побачити на фоні альбом бельгійського художника Міхаеля Борреманса. Серед його робіт, представлених в альбомі, — картинки із зображенням оголених дітей і акти канібалізму. 

Діти, іграшки з секретом, судові документи. Причини тотального кенселінгу Balenciaga.-Фото 5

Фото з кампейну Garde-Robe за участі акторки Ізабель Юппер

Наступною тематичною деталлю став сертифікат в рамці на світлині. На документі згадано ім’я Джона Філіпа Фішера, який, згідно з однією з мічиганських газет, був засуджений у 2018 році за розбещення своєї онуки.

Діти, іграшки з секретом, судові документи. Причини тотального кенселінгу Balenciaga.-Фото 6

Фото з камейну Garde-Robe

Також не поміченими не залишились і інші символи на фотографіях кампейну, про що активно почали писати у твіттері. На одному знімку побачили невеликий ключ, який висить на пальці моделі. Нібито замок для нього, розташований на сумках — плюшевих ведмедях, одягнених у чорні шкіряні портупеї.   

Діти, іграшки з секретом, судові документи. Причини тотального кенселінгу Balenciaga.-Фото 7

Фото з камейну Garde-Robe

Реакція Balenciaga та Габріеля Галімберті

24 листопада Габріель Галімберті опублікував на своїй сторінці в інстаграмі коментар щодо кампейну Garde-Robe. Фотограф стверджує, що не мав права обирати аксесуари, моделей та їх поєднання. Нібито він лише виконував прохання Balenciaga зробити певні світлини у його фірмовій стилістиці.

«Я підозрюю, що будь-яка людина, схильна до педофілії, шукає подібний контент в інтернеті й, на жаль, має легкий доступ до зображень, абсолютно відмінних від моїх, абсолютно відвертих у своєму жахливому змісті. Подібні звинувачення, спрямовані в неправильному напрямку, відвертають увагу від справжньої проблеми та справжніх злочинців», — додав Габріель. 

В кінці своєї заяви, Галімберті уточнив, що не знімав другий кампейн, в якому використали документ з Верховного суду США.

«Цей знімок був зроблений для іншої серії та з іншими людьми, його помилково пов’язали з моїми фотографіями», — написав він. Нині пост зі сторінки в інстаграмі фотографа видалено.

Balenciaga видалив всі опубліковані фотографії за участі дітей, але оприлюднив першу офіційну відповідь на критику теж лише 24 листопада.

Бренд перепросив за кампейн з дітьми та заявив, що «плюшеві сумки — ведмеді взагалі не мали потрапити до їх рук».

За декілька годин команда бренду опублікувала ще одне вибачення, пояснюючи ситуацію з кампейном Garde-Robe.

«Просимо вибачення за демонстрацію тривожних документів у нашій кампанії. Ми дуже серйозно ставимося до цього питання та подаємо до суду на тих, хто відповідав за створення кампейнів та використання несанкціонованих аксесуарів на фотосесії. Ми рішуче засуджуємо жорстоке поводження з дітьми в будь-якій формі. Ми виступаємо за безпеку та добробут дітей», — цитує вибачення видання The New York Times.

28 листопада Balenciaga поєднав всі пояснення щодо обох кампейнів. Бренд ще раз пояснив, що відповідальність за вибір аксесуарів для кампейну за участі дітей повністю лежить на їхній команді, а відповідальність за використання судових документів в Garde-Robe нестиме «третя компанія».

«Це стало результатом недбалості, на яку ми вже подали скаргу. Проте, ми несемо повну відповідальність за відсутність нагляду та контролю за документами, використаними на фоні [знімків]», — мовиться в заяві бренду.

Діти, іграшки з секретом, судові документи. Причини тотального кенселінгу Balenciaga.-Фото 8

Офіційна заява Balenciaga на сторінці в інстаграмі

У пості команда Balenciaga уточнила, що на знімках для Garde-Robe використовувались юридично затверджені копії судових документів: «Це мали б бути фейкові офісні документи, проте вони виявились справжніми та юридично затвердженими та, швидше за все, надійшли як реквізит з фільмування якоїсь телевізійної драми».

25 листопада Balenciaga подав до суду Нью-Йорка документи з вимогою відшкодувати 25 мільйонів доларів. Відповідачами виступають продюсерська компанія North Six і художник-постановник Ніколас Де Жардін, які займались створенням кампейну Garde-Robe.

Адвокатка Де Жардіна уточнила, що представники бренду були присутні на майданчику під час знімання та бачили всі використані для фотографій документи. Де Жардін як декоратор не відповідав за вибір образів.

Коментарі амбасадорів Balenciaga

«Культура скасування» торкнулась не тільки бренду Balenciaga, а і його амбасадорів чи лідерів думок, які не видалили свої фото зі скандальними кампейнами та не прокоментували ситуацію. Під час критики Garde-Robe користувачі соцмереж неодноразово закликали Кім Кардаш’ян як одну з головних амбасадорок бренду прокоментувати ситуацію. Під постами їй нагадали, що «мовчання прирівнюється до згоди з діями бренду».

Вже 27 листопада Кім опублікувала свій перший коментар щодо ситуації. Вона пояснила, що зберігала мовчання не через байдужість, а через бажання спочатку обговорити цю тему з Balenciaga та «спробувати зрозуміти, як подібне могло статись».

Діти, іграшки з секретом, судові документи. Причини тотального кенселінгу Balenciaga.-Фото 9

Офіційний коментар Кім Кардаш’ян у твіттері

«Як мати чотирьох дітей я була вражена подібними тривожними зображеннями. До безпеки дітей потрібно ставитись з високою повагою, а будь-які спроби нормалізувати жорстоке поводження з дітьми будь-якого роду не повинні мати місця в нашому суспільстві — і крапка», — вказала Кардаш’ян.

Вона підкреслила, що цінує Balenciaga «за те, що вони видалили знімки з кампейну та просили вибачення». 

«Після розмови з командою я дійшла висновку, що вони розуміють серйозність проблеми та вживатимуть необхідних заходів, щоб це більше ніколи не повторилося. Щодо нашого з Balenciaga майбутнього: я перегляну свої стосунки з брендом, спираючись на їхню можливість зрозуміти, що такого не мало статись та спроби вжити заходів, щоб захистити дітей», — зауважила Кім.

Станом на початок грудня усі інші зірки, інфлюенсери та лідери думок зберігають тишу і не коментують ситуацію з кампейнами Balenciaga. Нещодавно папараці зловили Каньє Веста і запитали ставлення. Хоча він вже не є амбасадором бренду, але не залишив журналістів без відповіді. Каньє сказав, що всі зірки — під контролем бренду і саме тому не видаляють фото і не коментують ситуацію. Йдеться про Ніколь Кідман, Алексу Демі та Беллу Хадід.

Наслідки «скасування» для кар’єри Демни Гвасалії

Кенселінг вплинув на креативного директора Balenciaga Демну Гвасалію. 28 листопада видання Business of Fashion скасувало нагороду Global VOICES Award, яку на початку 2022 року планували присудити дизайнеру. Щороку видання нагороджує нею ключових діячів в індустрії моди.

В редакції Business of Fashion заявили, що «безпека дітей є найвищою цінністю», тому вони разом з багатьма іншими людьми «намагаються дізнатися правду про те, як діти опинились в одному кадрі з БДСМ-аксесуарами». Видання запрошувало до себе керівника Balenciaga задля роз’яснення ситуації, але отримало відмову. 

Автор: Ярослава Олексенкостудентка Харківського національного економічного університету ім. С. Кузнеця

Читайте також: ГЕНДЕР У ДЕТАЛЯХ: МІФ ПРО КРАСУ І ЙОГО ЦІНА 

Статьи по теме