У Відні завершився дев’ятий ярмарок сучасного мистецтва viennacontemporary, близько 15 000 відвідувачів з Відня, Австрії та з усього світу з’їхалися до історичного Курсалону у Штадтпарку, щоб побачити загалом 62 галереї з 20 країн.
Українське мистецтво на ярмаку
Україну цього року гідно представили галереї The Naked Room з виставкою Люсі Іванової та Voloshyn Gallery із груповим проєктом Миколи Рідного, Нікіти Кадана та Влади Ралко. Роботи художників досліджують теми деколонізації та постколоніалізму, актуальні у контексті російського вторгнення в Україну.
Voloshyn Gallery презентувала груповий проєкт, що об’єднує творчість Миколи Рідного, Нікіти Кадана та Влади Ралко. Представлені роботи зосереджуються на дослідженні теми деколонізації та постколоніалізму, особливо актуальної в контексті російського вторгнення в Україну. Використовуючи графіку, фільм, фотографію та скульптуру, художники прагнуть спонукати до критичних рефлексій про те, як суспільство будує реальність, зіштовхується зі сліпими плямами та бореться із впливом медійної пропаганди та насильства.
The Naked Room представили роботи Люсі Іванової та її серію робіт “Третій син” створена під час проживання в середньовічному селі Фонтеккіо, що було сильно пошкоджене землетрусом у 2009 році. У своїй творчості мисткиня досліджувала місцеві традиції, архітектуру, суспільство та історію цього місця, що призвело до цікавих відкриттів про монастир і життя навколо нього. Ця серія відкриває перед нами місцеві практики того, як хлопці ставали ченцями, доля третього сина аристократичних родин, який уникає спадкування та які вступають у духовний орден.
Українську мисткиню Катерину Лісовенко представляла вроцлавська галерея Krupa серед польських митців.
Спеціальна програма VCT STATEMENT
Оновлений формат viennacontemporary включив щорічний VCT STATEMENT, який вже не вперше підтримує українську мистецьку сцену. Ця спеціальна програма спрямована на вирішення важливих суспільних питань і демонструє, як мистецька ярмарка може сприяти загальному добробуту.
VCT STATEMENT цього року зосереджувалася на темі “Політична Безпритульность та Сучасне Громадянство” та ролі мистецтва в суспільствах. Дискусії на панельній дискусії привернули видатних учасників з усього світу, включаючи Альму Задіч, Федерального міністра юстиції Австрії.
“Ми не можемо недооцінити силу мистецтва і культури у єднанні людей з різних куточків світу. Кожного року STATEMENT надає дуже потрібний простір для відкритих та інтерактивних діалогів з важливих питань між представниками урядів, громадянського суспільства, міжурядових організацій, медіа, мистецтва та культури. Часто наші культурні зв’язки є основою співпраці між різними націями, навіть якщо ми можемо не погоджуватися в інших питаннях“, – поділилася амбасадорка української культури у Відні та директорка розвитку viennacontemporary, Яна Барінова.
Виставка ‘Not Either Or, But And’
Виставка ‘Not Either Or, But And’, що є частиною VCT STATEMENT, дозволила гостям переглянути мистецтво з іншого ракурсу. Мистецтво відкриває нові погляди на суспільство та політику, робить видимим невидиме і допомагає почути заглушені голоси.
“Обговорення питання, чи має мистецтво реальну суспільну та політичну цінність, ніколи не закінчується. Проте одне можна сказати з певністю: мистецтво здатне думати та змушувати нас думати по-іншому. Мистецтво має здатність показувати наш світ абсолютно новим чином, робити видимим те, що раніше було невидимим, і дозволяти почути заглушені голоси. І таким чином, мистецтво може змінювати спосіб, яким ми розуміємо себе та наші взаємини в світі. Мистецькі позиції, представлені на виставці ’Not Either Or, But And’, спрямовані саме на це: похитнути наші звичайні способи мислення, відкриваючи місце для присутностей, які викликають сумнів у те, що ми знаємо і способи, якими ми це знаємо“, – коментує кураторка виставки ’Not Either Or, But And’ у das weise haus, що також є частиною VCT STATEMENT Лаура Аманн.
Зона молодих австрійських митців – ZONE1
Спеціальна презентація ZONE1 представила десять сольних виставок молодих австрійських митців.
“Десять молодих митців, об’єднаних у ZONE1, не пов’язані специфічною темою чи концептом, але їх об’єднує підхід до нюансів. Ці митці думають про об’єкти, ідентичність, значення та естетику. Багато їхніх робіт акцентують фізичність, скульптурні елементи та інсталяції. Це сучасне мистецтво, що підкреслює напруження між інтимними та зовнішніми впливами. Від екрану до текстилю, від посуду до полотна, жодна з цих робіт не є дидактичною. Замість цього вони запрошують глядача у великою мірою цікаву сіру зону.” — коментує кураторка ZONE1Франческа Гавін.
Наступного року очікують близько 100 галерей учасниць
На прес-конференції директор Маркус Губер оголосив, що наступного року viennacontemporary повернеться до Messe Wien, щоб запропонувати більше місця для більшої кількості учасників, зберігаючи міжнародний формат ярмарку з максимум 100 галереями. Минулого року viennacontemporary представили спеціальну програму підтримки України VCT Statement Ukraine.
Читайте також: ПРО ЩО ЖІНКА МОВЧИТЬ: ХУДОЖНИЦЯ ВЛАДА РАЛКО