Закрити
UA
Життя

Думай та багатей: 5 TED-лекцій про те, як керувати особистими фінансами

Поділись:

Новий рік – ще одна можливість внести зміни у те, як ви поводитеся зі своїми фінансами. Насправді, можливість змінити все раз і назавжди є у нас щодня, але у січні зазвичай для цього достатньо мотивації. Почнемо?

posts-to-db-Фото 1

Особиста фінансова грамотність необхідна для сучасної людини, яка отримала можливість жити не лише сьогоднішнім днем. Спікери лекцій TED діляться своїми рекомендаціями, як приймати рішення про витрати грошей, щоб вони приносили користь, а не жалю.

1. Деніел Гольдштейн: «Битва між Я-справжнім та Я-майбутнім»

Ми часто стикаємося з дилемою вибору між сьогоденням та майбутнім. Чи виконати роботу зараз чи перенести на інший день? Чи витрачати гроші чи відкласти їх на ощадний рахунок?

Поведінковий економіст Деніел Гольдштейн каже, що найчастіше ми схиляємось на користь першого варіанту, тому що вся влада знаходиться в руках Я-справжнього, і в результаті ми робимо вибір на користь комфорту зараз. У Я-майбутнього, у свою чергу, такої сили немає. Йому часто доводиться задовольнятися тим, що лишається.

Читайте також: 10 золотих правил для покращення життя

2. Лорі Сантос: Люди так само ірраціональні в економіці, як і мавпи

Людина – єдиний вид землі, який навчився використовувати фінансову систему. Втім, когнітивний психолог Лорі Сантос та її команда з’ясували: управляти прийомами товарно-грошових відносин можуть і наші найближчі біологічні родичі. Крім того, вони припускаються тих самих помилок, що й люди. Наприклад, приймають ризиковані рішення заради передбачуваної, але не обіцяної вигоди в майбутньому.

3. Кейт Чен: “Чи може мова впливати на здатність робити заощадження?”

Дослідники дедалі частіше говорять у тому, як розбіжності мов світу впливають спосіб мислення їх носіїв. Економіст-біхевіорист Кейт Чен взявся за вивчення питання з погляду своїх професійних інтересів. Він досліджував, жителі яких країн світу частіше роблять заощадження, і як це пов’язано з наявністю у їхній мові різниці між сьогоденням та майбутнім часом. Виявляється, є пряма закономірність.

Читайте також: КУДИ ЙДУТЬ ЗАСОБИ: ЯК ЕКОНОМІТИ ГРОШІ?

4. Алекс Ласкі: “Як поведінкові науки допоможуть вам заощадити на рахунках за енергію”

«Якщо щось досить складно зробити, навіть якщо це добра справа, жодні економічні вигоди та умовляння не здатні змусити нас піти на незручності», – каже Алекс Ласкі. Він співпрацює з енергетичними компаніями: вивчає поведінку їхніх клієнтів та допомагає їм скоротити споживання.

У своїх дослідженнях він помітив чимало психологічних передумов, які впливають на ухвалення рішення економити чи ні. Наприклад, якщо жителям району сказати, що, використовуючи менше енергії, вони зможуть зберегти більше грошей або зберегти природу, на їх поведінці це навряд чи позначиться. Але варто їм дізнатися, що так чинить їхній сусід, то частіше вимикатимуть світло при виході з кімнати. Тому, вважає Алекс, замість того, щоб щоразу відсилати до раціонального боку економії, ефективніше залучатиме соціальну психологію.

5. Майкл Нортон: Як купити щастя?

Гарвардський професор бізнес-адміністрування Майкл Нортон у своєму виступі доводить помилковість твердження, що за гроші не можна купити щастя. “Якщо ви і справді так думаєте, значить, ви просто неправильно витрачаєте гроші”, – говорить він. І один із альтернативних варіантів – більше витрачати на інших.