Анна Рьош, фінансовий консультант німецької мережі хабів Impact Hub, приїхала до Києва на запрошення Goethe-Institut щоб виступити на фестивалі Startup Kultur. Ми записали її історію про те, як одна невдача обернулася великою перемогою, а один маленький город перетворився на місце зустрічі для цілого міста.
Проект Міський сад у центрі Берліна об’єднав людей різного віку, громадянств, сімей з різним рівнем доходу, дітей із неблагополучних сімей, юних та літніх берлінців, а головне – показав справжню силу добросусідства. Цікаво, що Міський сад – це не просто соціальна ініціатива. Це приклад того, як провал на старті допоміг проекту злетіти.
Читайте також: ДОКУМЕНТАЛЬНІ ФІЛЬМИ, ЯКІ ЗМІНЯТЬ ВАШЕ ПРЕДСТАВЛЕННЯ ПРО ЇЖУ
У підприємця з інноваційною ідеєю часто немає конкурентів на ринку. Все, що він робить – уперше. Природно, ризик того, що проект не злетить — великий. У США, де культура стартапів дуже розвинена, створити п’ять провальних і один проект, що вистрілив, – в порядку речей. Саме за допомогою правильної роботи над помилками Міський сад створили щось більше, ніж просто город у центрі Берліна. Вони створили ідеальний простір спілкування.
Почалося все з того, що зібралися друзі та вирішили створити город на даху одного торгового центру у Берліні. Проект назвали Urban Garden. Вони мали інвестори і навіть ціле ком’юніті фанів.
Читайте також: 4 INSTAGRAM-АККАУНТА, ЩО ДОПОМОЖУТЬ ПЕРЕЙТИ НА ЗДОРОВЕ ЖИВЛЕННЯ
У березні за три тижні до старту забудовники торговельного центру заявили, що не встигають підготувати місце на даху в потрібні терміни. Здавалося б дрібниця, але для хлопців це була справжня катастрофа, адже для висаджування рослин дуже важлива сезонність. І ось уявіть: у них на руках тисячі насіння трав, зерна динь та кавунів, кабачків та баклажанів, розсада для помідорів та огірків, плюс тонни чорнозему. То був повний провал.
Нам не залишалося нічого іншого, як сісти та обговорити, що ж робити. Тоді ми подумали, що якщо люди не йдуть до городу, то город вийде до людей. Ми купили масу глиняних горщиків. Посадили в них насіння. Орендували місце на місцевому ринку, кинули клич і сказали, що кожному охочому ми даємо горщик із паростком. Наш посил звучав так: “Будь ласка, придивіться за цією рослиною, поки наш справжній город не буде реалізований”. Тисячі рослин перемістилися на кухні, балкони, в дитячі садки та школи.
Засновники Urban Garden так і не отримали дозвіл на створення саду на даху торгового центру через якісь будівельні проблеми. Але врешті-решт вони отримали щось більше. Їхню активність помітила мерія міста, зв’язалася з ними і запропонувала розбити город у Веддінгу, районі Берліна в популярному окрузі Мітте.
Так у шкіл, дитячих садків, будинків для людей похилого віку, людей з обмеженими можливостями, сімей мігрантів, переселенців, людей похилого віку і навіть хіпстерів з’явилися свої ділянки з рослинами. Вони могли приходити в будь-який зручний час і доглядати саджанців. І навіть у такому урбаністичному місті, як Берлін вирощуватиме натуральну, органічну їжу і відчуватиме єднання з природою.
Прямо в саду проводилося багато воркшопів та семінарів на тему вирощування рослин, овочів, трав. Там навіть є піч для піци, щоб була можливість разом готувати та обідати. Город об’єднав усіх. Це місце стало символом єднання, давало людям почуття, що вони не самотні у своїх бідах, труднощі, сумніви. Всі почали спілкуватися, знаходити нових друзів, об’єднуватися не за соціальним статусом чи національністю, а за тим, хто якийсь сорт кабачків вирощує.
Urban Garden, що розпочався з провалу, став величезною перемогою, ще раз довівши, що немає безвихідних ситуацій, що будь-яка поразка – це просто виклик і навіть найменше починання може змінити життя тисяч людей.