23 квітня відзначається Всесвітній день книжок. Із цього приводу ми вирішили поміркувати, навіщо потрібно читати більше і як цього досягти.
Розповідати про свої книжкові здобутки у соцмережах чи друзях, створювати книжкові клуби та обговорювати прочитане — вже не рідкість. У Instagram та Youtube давно впевнено почуваються книжкові блогери. Вони знімають добірки, розпакування, челенджі та розповідають, які книги вплинули на них як на особистість. Звичайно, це не вірусний контент із мільйоном переглядів, а нішевий, але від цього не менш важливий.
Про улюблені книги розповідають знаменитості, створюють свої книжкові клуби з мільйонами фоловерів, тож культура читання хочеш не хочеш, а присутня у суспільстві.
Але з іншого боку є статистика, за якою за минулий рік більшість населення України — 57% — не прочитала жодної книги. Якщо ви належите до їх числа або просто хочете почати читати більше, розповідаємо, як цього досягти.
Читайте також: Говорять вчені: 10 причин, чому варто частіше читати книги
Колись ми взяли інтерв’ю у нашої колумністки, яка на рік читає понад 100 книг! Здається, що це шалена цифра, а досягти такого результату може лише безробітна людина (хоча книжки ж треба за щось купувати), яка не робить у житті нічого, крім читання. Але це зовсім не так. Наша героїня має роботу, особисте життя і вистачає часу на інші захоплення. Достатньо читати хоча б по 20-50-100 сторінок на день, такими темпами за тиждень можна читати по 1-2 книзі, а на місяць ще більше.
Читайте також: Як прочитати 100 книг за рік і не збожеволіти — інтерв’ю з автором Marie Claire
Трактати про літературу та історію залиште до кращих часів, а почніть читацький шлях із чогось простішого. Наприклад, з “Гаррі Поттера”, захоплюючого детектива, книги, за якою ви знято ваш улюблений серіал або фільм, біографії особистості, якою ви захоплюєтеся або книги вашої знайомої, раптом у вашому оточенні є письменники.
Щоб бачити результат перед очима, ведіть облік прочитаного. Так ви точно не забудете, що читали, адже завжди можна подивитися список, а також зможете мотивуватися кількістю, якщо вам це грає якусь роль.
Відзначати прочитані книги можна не тільки в блокноті, а й за допомогою спеціальних сайтів або програм. Наприклад, на Goodreads — всесвітньому порталі, де зібрані великі бази книг багатьма мовами, відгуки, анотації та добірки. Аналог російською мовою LiveLib. Тут ви можете ставити собі річний книжковий виклик, загадувати кількість книг, яке хочете прочитати і стежити за виконанням мети.
Почати читати з творів Джеймса Джойса чи Толстого – не найправильніший вибір. Від літератури такого рівня, для якої потрібна прокачанність (далеко не всі філологи можуть і хочуть читати подібне), людина, яка не читає, відвернеться відразу. І потім полюбити це заняття буде складно. Тому пропонуємо відштовхуватися від інтересів.
Наприклад, якщо ваш друг, брат чи хлопець любить футбол, подаруйте йому біографію відомого футболіста. Повірте, читати, що ти беззаперечно любиш, дуже цікаво. Якщо подруга захоплюється темою краси, книга про історію косметики або про бьюті-секрети їй дуже сподобається. А щоб людина як мінімум взялася за читання, зробіть їй такий подарунок. Але з посиланням не «хочу, щоб ти більше читав», а «хотів порадувати тебе твоєю улюбленою темою, ти ж так любиш Мессі, а його біографія зацікавила навіть мене». Половина вже зроблена!
Читайте також: 10 улюблених книг голлівудських знаменитостей
Створіть із друзями книжковий клуб, вибирайте одну книгу на місяць, читайте її разом, потім обговорюйте. У компанії у вас буде менше шансів не довести справу до кінця. Але не треба змушувати себе, якщо книга не подобається, здається складною, то обговоріть це на зборах книжкового клубу, розкажіть свою точку зору та послухайте думку інших. Дискусія та книжка, яку ви не дочитали, теж може бути цікавою.
Є люди, які не можуть уявити себе без бізнес-літератури, мотиваційної та психологічної, а є ті, хто у захваті від художніх романів. Але це не означає, що представники одного типу не можуть цікавитись іншими видами книг. Визначтеся, що вам більше до вподоби — нон-фікшн чи художка. Звичайно, це вдасться зробити лише шляхом експериментів.
Читайте також: 7 маловідомих книг, написаних жінками
Читання книг для кожного несе свій сенс. Для когось редакторів книжкових видавництв, журналістів, літературних критиків може бути роботою, для когось відпочинком, можливістю «втекти» від реального світу та проблем.
По-перше, якщо ви хочете почати читати більше, визначтеся з метою. Щоб знати, про що говорити з друзями, щоб бути в курсі культурної повістки, збагатити свою мову, дізнатися про культурні особливості різних епох, банально відпочити і розважитися, надолужити втрачене за багато років. Будь-яка причина підійде, якщо вона важлива вам, навіть просто різко захотів взяти і почати читати.
Але не забувайте про науковий підхід до читання. Доведено, що читання допомагає зберегти пам’ять у похилому віці та уникнути проблем із хворобами мозку, вчить емпатії, знижує стрес і не тільки.
Читайте якщо хочеться, а якщо ні, то збагачуйте себе іншими способами!