Шість причин полюбити Будапешт називає Олена Заєць, яка була у столиці Угорщини разів у п’ятнадцять.
Усі знають музичний фестиваль Sziget, який традиційно відбувається у серпні на острові Обудай у Будапешті. Але на цьому фестивальне життя міста не закінчується. По-перше, угорська столиця живе ще гастрофестивалями. Фестивалі вина, у тому числі «троянді» та шампанського, сиру, традиційної солодощі «кюртош калач», палінки (місцевої фруктової горілки), мангалиці (шерстистої свині, м’ясо якої угорці готують незрівнянно), риби (гострий рибний суп халасле у списку страв, які не можна ігнорувати) – майже кожен місяць у Будапешті відзначений подібним міським святом.
Читайте також: Зимовий відпочинок у Французьких Альпах
По-друге, тут проходить ще кілька цікавих музичних подій, наприклад Budapest Spring Festival, який триває майже весь квітень. Дюжина вражаючих локацій на кшталт Палацу мистецтва, Угорського державного оперного театру та інших є декораціями для концертів класичної, джазової, сучасної та фолк-музики.
А весь липень у замку Вайдахуняд у парку Варошлігет можна насолоджуватися симфонічною чи циганською музикою. 20 серпня городяни святкують день заснування угорської держави масштабними гуляннями та салютом, а у вересні площа Героїв перетворюється на кінну арену. Приплюсувати сюди повітряне шоу Red Bull Air Race World Championship та угорський етап Формули-1 – і вийде дуже щільний розклад на рік, який можна знайти на сайті welovebudapest.com.
Кухня в Будапешті хороша тим, що тут можна спробувати все: від традиційних страв, починаючи з примітивного бутерброду з червоною цибулею та паприкою, який часто продається на вуличних фестивалях (право на його існування відкидає більшість моїх друзів, хоча це насправді смачно), до високої кухні, представленої п’ятьма ресторанами із зіркою Мішлен.
У першому з них – Onyx – працює офіційно найкращий шеф-кухар Європи Тамаш Селл, який залишив позаду 19 колег, перемігши у професійному чемпіонаті Bocuse d’Or Europe, загальносвітовий фінал якого відбудеться у Ліоні у 2017 році. Решта четвірки – це Costes, Costes Downtown, Borkonyha/Winekitchen та Tanti. Загалом на сайті viamichelin.com відмічено 29 гастроточок Будапешта.
Читайте також: 10 найнезвичайніших музеїв України
“Бари на руїнах” виникли в Будапешті на початку нульових. У центрі міста порожніли багато будівель, власники яких не могли собі дозволити капітальний ремонт, тому народилася альтернативна ідея: при мінімумі коштів та максимуму ентузіазму молоді переробити їх під простори, в яких можна випити коктейль або перекусити, послухати музику, подивитися кіно, провести арт- виставку та навіть пожити.
Так народився цілий рух, який перетворився на одну з фішок Будапешта.
Ruin pubs зосереджені в основному в районі за Великою синагогою, і їх можна умовно поділити на дві категорії: лофт на зразок Anker’t або шеббі-шик на кшталт Szimpla Kert, перше з подібних місць. Місцеві радять Fogas ház, який взяв на себе культурно-просвітницьку місію. Знайти адреси ruin pubs можна на веб-сайті ruinpubs.com.
Коли я була в Будапешті цього літа, я віддала перевагу купальням виставки Пікассо, яка проходила в Угорській національній галереї. Пояснюватися мені довелося з нашим гідом Андрашем, який уважно подивився на мене і сказав: «Напевно, ти не зовсім розумієш, чого відмовляєшся». У відповідь я почала перераховувати йому всі угорські термальні джерела, в яких я купалася, і десь на п’ятому він зламався і визнав: «О’кей, здаюся, я стільки не був».
Читайте також: ПОДОРОЖ У ГДАНСЬК: СЕКРЕТНІ МІСЦЯ ДОСВІДНИХ ТУРИСТІВ
Насправді термальні купальні – те, чого гостро не вистачає мені, і ніякі басейни та спа-комплекси не можуть їх замінити. Ці води діють на організм різноспрямовано: і знімають втому, і заряджають енергією, тому обов’язково беріть із собою купальник, збираючись у Будапешт. Список купалень є на сайті bathsbudapest.com.
Незважаючи на деяку претензійність архітектури угорської столиці, стіни її будинків не змушують себе відчути карликом, як у сусідньому Відні, і не кричать на кожному розі про своє благородне походження, як у Парижі. Будапешт у цьому відношенні ненав’язливий і залишає людині, що гуляє повітря і перспективу – тут багато зелених скверів, просторих площ, довгих вулиць і, звичайно ж, мостів, з яких можна безмежно милуватися тонкою красою Парламенту в Пешті і плавними пагорбами Буди.
Щоб краще дізнатися місто, варто заглянути у двори та під’їзди його столітніх будинків і навіть магазини на кшталт трирівневого H&M за адресою Váci utca, 1, одного з найбільших у Європі, де традиційні для Будапешта елементи інтер’єру поєднуються зі стерильним дизайном.
Музеї в місті відкриті як класичні за формою (Музей образотворчих мистецтв із зібранням зарубіжного живопису або Ludwig Museum, де можна побачити сучасне мистецтво), так і менш традиційні: парк «Мементо» із соціалістичними ідолами або фотогалерею Robert Capa Contemporary Photography Center зі змінними експозиціями, названу на честь угорського фотографа-документаліста Роберта Капи, який зафіксував, наприклад, висадку союзних військ у Нормандії під час Другої світової війни.
Те, що Будапешт кіногенічний, зрозуміло з першого погляду. Крім місцевої порноіндустрії, що прославилася на весь світ, столиця Угорщини може похвалитися і зйомками традиційного кіно. Якщо ви дивилися комедію «Шпигунка» з Джудом Лоу, напевно, пам’ятаєте несподіваний момент, коли героїня Меліси Маккарті підіймається на вуличну сцену посеред Будапешта, де співає… Верка Сердючка.
У місті знімали Місія нездійсненна: Протокол Фантом, Війну світів Z) і десятки інших відомих стрічок, часто маскуючи Будапешт під інші міста – Париж, Рим, Берлін, Москву. Купальні Gellert були однією з двох будівель, що надихнули Уеса Андерсона на створення візуального образу «Готелю Гранд Будапешт».
Читайте також: ПОДОРОЖУЄМО НА АВТОМОБІЛІ: ЦІКАВІ МІСЦЯ ПРИКАРПАТТЯ
За повним кіноекспірієнсом можна вирушити до села Етьєк за 30 хвилин їзди від Будапешта. Там розташована кіностудія Korda Filmpark, яка пропонує гостям інтерактивні програми. Ну і насамкінець дамо пораду: якщо зберетеся в Будапешт, обов’язково загляньте на сайт або Facebook-сторінку інформаційного бюро «Угорський туризм» (ua.gotohungary.com), де можна знайти всю потрібну інформацію для поїздки, перейнятися духом країни та її столиці.
Фото: Олена Заєць, Costes, Gettyimages