Особливу шкоду завдають продукти модної та б’юті-індустрії.
Всім відомо, що пластик не розкладається природним шляхом, тому проблема переробки цього матеріалу сьогодні є такою актуальною. Але не тільки поліетиленові пакети та пляшки з-під содової можуть завдавати шкоди навколишньому середовищу. Синтетична тканина та більшість косметичних засобів є основною причиною забруднення вод океанів та річок. Як? Тепер ми все розповімо.
На початку 2000-х років вчені виявили у льодах Арктики мікрочастинки, які виявилися подрібненим пластиком. Як він зміг потрапити сюди, вони не здогадувалися, але згодом з’ясувалося, що це мікроволокна, які виводяться з синтетичного одягу під час прання, а також їх використовують у багатьох засобах доглядової та декоративної косметики.
Мікропластик — це крихітні фрагменти пластику, які досягають до 5 мм завдовжки. Його додають у синтетичні тканини, такі як спандекс, віскозу, поліестер, нейлон та акрил. Ці елементи можуть потрапляти до навколишнього середовища двома способами:
Як відомо, і той та інший спосіб негативно впливає на екологію. Вважається, що крихітні частинки первинного чи промислового пластику забруднюють близько 35% усіх вод океанів. Одне дослідження компанії Environmental Science & Technology показало, що морська екосистема та місце існування на узбережжі по всьому світу сильно забруднені мікропластиком. Вчені припустили, що це може статися через стічні води після прання одягу. Синтетична тканина при пранні виділяє мікрофрагменти, що потрапляють у воду. Та сама історія відбувається і з косметикою: мікропластик часто додають у скраби, тому змиваючи його водою – ми гарантуємо його потрапляння до океану.
Читайте також: Що таке грінвошинг і як не потрапити на його вудку
Виходячи з цього, шкідливі мікрочастинки потрапляють до організму риб та інших морських жителів, що призводить до їх загибелі. Також у 2020 році вчені виявили мікропластик у людському організмі, що говорить про кругообіг цього елемента та його несприятливий вплив.
Згідно з проектом «Забруднення мікропластиком та швейною промисловістю» Каліфорнійського університету, стало відомо, що на вивільнення мікроволокон може впливати кілька факторів: вік одягу, якість тканини, тип пральної машини, а також конструкція тканини.
По суті, застарілий і неякісний одяг, що стирається в машині з вертикальним завантаженням, дає набагато більше мікроволокон.
Справжня проблема полягає в тому, що немає єдиного правильного рішення, як скоротити кількість мікропластику у природі. Через малу кількість знань у цій сфері, вченим та активістам важко “достукатися” до брендів, які виробляють синтетичні товари та споживачам, які їх купують.
Очевидне рішення поки що одне — скоротити використання синтетичних тканин та додавання мікропластику в косметику. Наступним кроком стане виробництво побутової техніки та фільтрів, що зможуть очищати воду від непотрібного пластику.
Відмінний варіант, для “лову” мікроволокон запропонувала компанії Cora Ball і Guppy Friend – вони випускають спеціальні мішки та фільтри для прання, які запобігають вимиванню мікрочастинок у стічні води. Цю новинку можуть взяти на озброєння виробники побутової техніки, щоб уникнути тотального забруднення.
Перше і основне, що необхідно зробити, – це відфільтрувати свій одяг і прибрати із споживання синтетичні тканини. Намагайтеся вибирати вбрання виключно з натуральних тканин, наприклад, льону, органічної бавовни, шовку та інших.
Не забувайте про сортування сміття. Пам’ятайте, що мікропластик – це той самий пластик, з якого зроблена пляшка. Подбайте про те, щоб ваші побутові відходи були відсортовані та утилізовані у правильний спосіб.
Завжди читайте склад на косметичних засобах, щоб унеможливити не екологічну продукцію. Завжди обходьте стороною засобу, на упаковці яких написані компоненти з приставкою Poly та Acry, а також варто запам’ятати Nylon, Carbomer та Ethylene – це маркери мікропластику.
Усього три простих кроки допоможуть скоротити кількість поганого елемента у водах світового океану та зберегти екосистему у них.
Фото: unsplash.com