Як відбудувати особистий простір. Поради від психологів платформи Mindly.
Відстань, на яку людина підпускає до себе інших, можна порівняти з повітряною кулькою, що постійно змінює свій об‘єм: когось людина підпускає до себе ближче, когось ні. Для чого нам потрібен цей простір? Таке обмеження соціальних і фізичних контактів ми використовуємо, як спосіб уникнення зайвого стресу, та в наслідок це допомагає нам контролювати рівень агресії.
Цікаво, що рівень відкритості до інших людина встановлює самостійно та дуже часто, це відбувається не свідомо. На рівень відкритості впливають, як близькість відносин, так і стать, вік, культурна приналежність чи статус. Також потреба в індивідуальному просторі змінюється із віком. Дорослі потребують більше власного простору ніж, діти, які часом навпаки не полюбляють залишатися на самоті та постійно потребують уваги.
Окрім особистого простору навколо себе людина потребує територіального простору. Це може бути власна кімната, квартира, дім або символічна територія: ось моя стіна, на неї я повішу власні плакати та фото. Територіальний простір ми можемо розділяти з іншими, коли створюємо сім‘ю, це сприяє формуванню внутрішньосімейного етикету – виробляються певні норми поведінки, механізми усамітнення, зняття стресу та врегулювання конфліктів. Історично так склалося, що рівень приватности залежить від статусу — чим він вище, тим більше у людини потреба у власному простору.
Та під час війни, не про який етикет вже не йдеться. Незалежно від звичок та статусу межі особистого простору стираються. Маса людей переїжджають з міста у місто, або навіть в інші країни, та змушені жити з великою кількістю «чужих». У таких ситуаціях загальні норми поведінки не формуються та виникають конфлікти. Основна причина конфліктів — розподіл території: ванної, туалету, кухні та інше.
У людей практично відсутня можливість не тільки повністю усамітнитися, а й навіть залишитися наодинці з сім‘єю. Ви опиняєтесь у становищі, коли не можете абсолютно нічого зробити приватно. Все ваше життя, потаємні звички та “недоліки“, які ви бажаєте приховати, спостерігають люди, з якими ви не готові ділитися настільки особистими речами. Людині доводиться постійно контролювати себе, охороняти своє життя та життя сім’ї. Це викликає постійний стрес і, як наслідок, зростання рівня агресії.
Людина потребує психофізичної та емоційної розрядки, якої найчастіше не відбувається. Це виливається у конфлікти через відсутність особистого простору. Ми підсвідомо намагаємося віддалити від себе “чужих” і тим самим, не бажаючи цього, провокуємо конфлікти та сильніше за все дістається найріднішим.
Як ужитися з великою кількістю людей в невеликому приміщенні Поради від Mindly
1) Піклуйтеся про нормальний сон. Під час якісного сну мозок відпочиває, і на ранок емоції від певних подій забуваються.
2) Сприймайте сварки, через які зараз проходять всі люди, як простий фізіологічний спосіб розрядки, а не особисту образу.
3) Розходьтесь на певний час один від одного. Кожному потрібен певний час на особистий простір. Психологи радять кудись тимчасово піти або мовчати, аби уникнути тиску та роздратування.
4) Режим життя. Намагайтеся розробити режим, який би влаштовував кожного. Добре, коли всі живуть за спільним узгодженим розкладом в унісон один з одним.
5) Пробачайте один одному недоліки. Всі ми недосконалі, в кожного є недоліки. Краще помічайте те хороше, що є в людей поряд, підкреслюйте це хороше та хваліть один одного.
Якщо у вас вже виникли конфлікти з новими вимушеними сусідами — зверніться до психотерапевта, щоб обговорити ситуацію, що виникла та подивіться на конфлікт під новим кутом. Це допоможе вам підвищити рівень життя та швидше пристосуватися до нових обставин.
Спробуйте обрати свого психотерапевта серед перевірених спеціалістів на платформі Mindly.
Читайте також: ЩО ТАКЕ СИНДРОМ ВІДКЛАДЕНОГО ЖИТТЯ?