UA
RU

Small Talk: Іванни Бертран та Анни Савицької, організаторок фотоярмарку Photo Kyiv 2021

Редагувати переклад
З 12 по 25 серпня 2021 року відбудеться п’ятий щорічний фотографічний ярмарок Photo Kyiv 2021. Цього року він буде представлений як міжнародна виставка фоторобіт "Не|видиме життя" та відбудеться просто неба у Національному заповіднику "Софія Київська" в некомерційному форматі.

Центральною темою наймасштабнішої фотоподії України стане інклюзивність та безбар’єрність в сучасному суспільстві. Основна ідея – привернути увагу фотомайстрів та відвідувачів до таких цінностей, як повага, прийняття, співчуття, відкритість та співпереживання. Саме вони є необхідними для створення єдиного суспільства із рівними учасниками.

На питання Marie Claire Ukraine відповідають Іванна Бертран і Анна Савицька, співзасновниці міжнародного фотоярмарку Photo Kyiv.

Чому варто відвідати виставку?

Тому що цьогорічна виставка Photo Kyiv 2021 «Не|видиме життя» присвячена актуальній соціальній темі — необхідності створення безбар’єрного середовища в Україні. І це стосується кожного з нас.

Тому що виставка вперше проходить просто неба в Національному заповіднику «Софія Київська». І ми робимо все, щоб вона стала доступною для всіх.

Тому що глядач побачить 10 фотоісторій від авторів з України, США, Нідерландів і Німеччини і познайомиться з абсолютно різними фотографічними висловами на загальну тему “Не|видиме життя”.

За якими принципами було обрано учасників та з якого числа заявок?

Ми отримали 89 заявок з 15 різних країн. 5 учасників стали фіналістами Open Call в межах фокусу цьогорічної теми «Не|видиме життя». Вони були відібрані експертною комісією за 10 бальною системою голосування. До складу комісії увійшли Кароль Піду, кураторка Photo Kyiv, Сергій Лебединський, засновник та директор музею Харківської школи фотографії, і Анна Соммерс Кокс, журналістка, кураторка Victoria & Albert Museum, колишня редакторка The Artnewspaper.

Чотири фотографи було запрошено кураторами. Це Олександр Чекменьов, метр української фотографії з культовим проєктом «Паспорт», три зарубіжних автори: Мері Берідж ( США), Маринка Масеус (Нідерланди), Гідо Клампе (Німеччина), а також фотопроєкт відомого київського фотографа Романа Пашковського, що був реалізований спеціально для Photo Kyiv за участю партнерів виставки — благодійного фонду Favbet foundation. Це проект «Код незламності: реальні історії сучасних героїв» — фотосерія Романа Пашковського портретів колишніх воїнів АТО, що сьогодні представляють Україну на “Іграх нескорених”.

Як було обрано теми? Від яких тем відмовилися в процесі роботи?

З початку цього року ми запланували виставку просто неба. Це було пов’язано з багатьма факторами, включаючи пандемію. Такий формат не може передбачати участі галерей і фотографів з метою продажу фотографій, на що зазвичай орієнтувався наш формат ярмарку задля просування арт ринку фотомистецтва. У ситуації, що склалася, ми вирішили сфокусуватись на темі, що є соціально значущою для українского суспільства. Обирали між двома важливими для українців темами — оточуюче середовище і інклюзія. Виставка відбудеться в «Софія Київська», що допоможе нам зробити її доступною для всіх і в рамках розпочатої національної стратегії “Безбар’єрність”. Тому ми вирішили присвятити Photo Kyiv 2021 саме цій темі.

Чи відрізняються відвідувачі різних країн та їхні відгуки?

Відгуки відвідувачів, скоріш за все, залежать не від національної приналежності, а від їхнього особистого включення у соціально-важливі суспільні процеси, як на національному рівні, так і в глобальних масштабах. Фотографія — це універсальна мова, що не потребує додаткових коментарів. Саме тому нам було цікаво представити як українских, так і міжнародних авторів. А глядач вже самостійно може судити, в якому ракурсі і як глибоко кожен автор розкриває тему. 

Фотографії говорять за себе. Кожен в них знайде щось особисте, що його обов’язково зачепить.

Які з відомих фотографій, на вашу думку, змогли змінити світ, ставлення до проблеми?

Таких прикладів дуже багато в історії фотографії. Як правило, це дуже драматичні репортажні роботи. Одним з яскравих прикладів є фотографія “Обличчя СНІДу” Терези Фрейр у 1990 р. Вона відобразила на знімку активіста у боротьбі зі СНІДом, що помирає у колі сім’ї. Ця фотографія назавжди змінила ставлення світової спільноти до хвороби і сприяла конкретним політичним рішенням.

На Photo Kyiv 2021 будуть представлені роботи з серії «Паспорт» Олександра Чекменьова. Робота над проєктом була розпочата у 1995 році, коли Олександр виїжджав додому до літніх і прикутих до ліжка людей, аби сфотографувати їх на паспорт. Ця серія неодноразово експонувалась в багатьох країнах. Роботи з неї знаходяться у багатьох музейних та приватних колекціях і ми дуже сподіваємось, що зможемо ще раз привернути увагу до однієї з кричущих проблем сучасного українського суспільства.

Фото надала прес-служба

Читайте також: SMALL TALK: АКТРИСА КАТЕРИНА МОЛЧАНОВА ПРО ФІЛЬМ «МИ Є, МИ ПОРУЧ» 

Статьи по теме