У самому серці португальської столиці відкрилася виставка сучасного українського мистецтва «Give me tomorrow” (“Дай мені завтра»), кураторка якої Марина Щербенко.
Українці, українські художниці та художники зокрема, переживають досвід війни. Перебуваючи на території України або поза нею, переживають досвід страху і боротьби за своє та за своїх. Ось ми, українці, і опинилися суб’єктами або свідками тих страждань, на знімки яких дивиться весь інший світ. Зараз саме ми страждаємо, а не спів-страждаємо.
Українські художниці і художники збирають сили і роблять свою справу, перетворюючи сублімуючи травму в творчість, або ж у творчості знаходячи порятунок, ліки, причину і мету рухатися далі. Хтось із них зараз відчуває, що їхнє мистецтво безпорадне поряд із обстрілами та вибухами. Але не може інакше, адже зараз важливо як ніколи робити те, що можеш, робити це щиро і відверто. Вони переживають війну, стають її жертвами, рятуються від неї, працюють волонтерами чи опиняються свідками травмуючих подій. І, на відміну від фотографій репортерів, їхні твори не жахають, навпаки – дають нам право на завтра. .
«Коли я орендувала приміщення під концепт-стор у Лісабоні, познайомилася з пасіонарними та не байдужими українцями. Тоді ми вирішили долучитися до інформаційної війни через мистецтво. Підтримати українців та інформувати пересічних європейців у День Незалежності було ключовим завданням для нас. Крізь культуру та мистецтво ми торкаємо душі людей, які трансформують свій страх в емпатію до української проблеми», — пригадує Ксенія Крячко, співорганізаторка заходу, власниця концепт сторів Conceptica у Києві та Лісабоні.
В проєкті «Дай мені завтра» зібрано роботи українських художників і художниць, таких як Тереза Барабаш, Володимир Сай, Артем Волокітін, Василина Врублевська, Олег Дімов, Дмитро Євсєєв, Алевтина Кахідзе, Марія Куліковська, Зоя Лактіонова, Женя Лаптій, Тетяна Малиновська, Альона Науменко, Марія Прошковська, Влада Ралко, Станіслав Туріна, Марина Талютто, Ярема Малащук та Роман Хімей.
В рамках цього проєкту в лісабонському концепт сторі Conceptica було організовано благодійний онлай-аукціон предметів дизайну Юрія Мусатова і Yakush, було виставлено на продаж одяг і прикраси Ірини Каравай і Наді Дзяк, прикраси Алли Жмайло, хустинки ARTUP і Ліліт Саркісян та інше.
«Культура та мистецтво сцілюють душі та привертають увагу до проблем соціального значення. Сьогодні цією проблемою є війна на українській землі. Мовою мистецтва трагедія України промовляє до португальців та численних туристів Лісабону», —
Ксенія Крячко.
Гроші від продажу предметів мистецтва, дизайну і моди будуть направлені до благодійного фонду Клуб Добродіїв, який допомагає дітям у складних обставинах війни.
Читайте також: SMALL TALK: ХУДОЖНИЦЯ АЛЕВТИНА КАХІДЗЕ У ПРОЄКТІ RUSSIAN INVASION TO UKRAINE ПОРІВНЮЄ ЛЮДЕЙ ТА РОСЛИНИ