«Мистецтво долати війну»: в Берліні відкрилася виставка українських фотографів
В рамах Європейського місяця фотографії в Берліні відкрилася виставка українських фотографів «Мистецтво долати війну».
На виставці представлені роботи Олександра Глядєлова, Яни Кононової, Ігоря Бондаренка, Олени Субач та Саші Курмаза. Світлини авторів висловлюють їхні особисті реакцій на війну. Кожен з них по-своєму переплавляє травматичний досвід у художні образи.
За словами кураторів, кожен в Україні має свою історію боротьби з російською агресією і вона вплетена в спільне полотно колективної травми. Тому зараз, поки країна все ще перебуває у стані війни, важливо спостерігати та дізнаватися, що відбувається в Україні. Виставка демонструє спостереження за війною зсередини, з небезпечної відстані.
Олександр Глядєлов, серія «Документація війни», 2022-2023
Олександр Глядєлов знімає воєнні репортажі. Протягом восьми років він документує війну у рідній країні. 24 лютого, на момент початку повномасштабного вторгнення, Глядєлов перебував у Київській області й відразу документував усі події. Автор знімав в усіх гарячих точках та деокупованих регіонах, щоб зафіксувати досвід, який неможливо передати словами. Його роботи — серія репортажів про війну як спосіб боротьби з окупантом.
Яна Кононова, серія X-Scapes, 2022
Яна Кононова досліджує прояви військової агресії росії проти України. І робить акцент на двоякій природі техніки і технологій, що водночас покращує життя і приносить руйнації. На її роботах — примарні пейзажі, створені впливом термічних ударних хвиль від вибухів, понівечені тіні споруд та скалічені скелети архітектури.
Саша Курмаз, серія «Червоний кінь», 2022-2023
Фото Саші Курмаза — особистий щоденник після повномасштабного вторгнення в Україну у 2022 році. Він документує події, свідком яких став сам. Художник знімає повсякденність, фіксує зміну життя під впливом війни, архівує інформацію про знайдені об’єкти, які пізніше використовує у створенні робіт. Художня серія Курмаза — документ часу.
Олена Субач, серія «Приховані», 2022
Олена Субач знімала у рідному Львові, куди після 24 лютого переїхали українці з інших регіонів країни. На її роботах — музейні реставратори та зберігачі, які захищали і ховали предмети мистецтва від потенційного руйнування через ракетні атаки. Авторка намагалася передати відчуття розпачі через беззахисність і водночас надію українців і прагнення зберегти свій культурний спадок.
Ігор Бондаренко, серія «Квіти під ударом», 2022-2023
Ігор Бондаренко знімав квіти і вибухи під час повномасштабної війни. Для українців весна — найважливіша пора року. Але вже другий рік поспіль українці не можуть працювати на землі, бо сюди постійно летять російські бомби і ракети. На тлі вибухів квіти постають символом життя, що долає смерть.
Виставка проходитиме до 2 квітня 2023 року у Музеї комунікацій Берліну.
Автор: Яна Панюшкіна
Фото: ГО «Музей сучасного мистецтва»
Читайте також: АРТЕФАКТИ НЕЗЛАМНОСТІ У СМОЛІ – В КИЄВІ СТВОРИЛИ МУЗЕЙ ФРАГМЕНТІВ ВІЙНИ