UA
RU

Small Talk: художник Натан Маркман про виставку ABOUT US (UA)

Редагувати переклад
Арт-виставка ABOUT US (UA) відкрилась у київській галереї SWAP на Подолі. У ній візьмуть участь 12 талановитих українських митців, серед них — художник ромського походження Натан Маркман. Натан використовує свою художню практику, щоб відобразити та дослідити сучасну українську та світову соціокультурну та соціально-політичну реальність. У своїх роботах звертається до тем: історичної пам’яті, політичного насильства, влади, авторитету, та сучасної культури. Про складне та цікаве, відповідальність перед собою та суспільством він розповів в Small Talk.

Small Talk: художник Натан Маркман про виставку ABOUT US (UA)-Фото 1

Які теми вам сьогодні цікаво досліджувати в мистецтві, а які більше ні?

Якщо узагальнювати то мені цікаво досліджувати і відображати сучасну Українську та глобальну соціокультурну та політичну реальність. Сьогодні ця реальність це виключно війна, займатись чимось поза цією темою мені зараз не цікаво.

Small Talk: художник Натан Маркман про виставку ABOUT US (UA)-Фото 2

«Погром ромів на Лисій горі», 2020

Тема ромів є складною, але саме тому і важливою для мене. Те, як суспільство  працює зі складними темами і визначає його.

Які цілі ви сьогодні переслідуєте, як митець? Як людина?

Я ілюструю свої думки. Я бачив мистецтво як те що може перетворити мою власну рефлексію, опосередковано, на рефлексію суспільну. Раніше я намагався говорити про ті проблеми всередині українського суспільства які турбували мене найбільше. Після вторгнення почав адресувати свої роботи більше зовнішньому глядачу, так як, думаю що український досвід зараз є не менш важливим для світу ніж світовий для України. Але хоч я і займаюсь в певній мірі політичним мистецтвом, я не вірю в “культурний фронт”, і в те що моє мистецтво має якісь безпосередній вплив, така віра мені здається суєвірною.Я багато думаю про минуле, про те, як його ідеї та символи безпосередньо формують нашу сучасність, а наші рішення та ідеї неминуче сформують майбутнє. Мені здається що розуміння цієї неперервності, попри її нібито очевидність, є важливим, так як дає змогу усвідомити шо ми є суб’єктами, а не об’єктами цього процесу.

По суті, мистецтво — це єдиний спосіб, завдяки якому я можу комунікувати зі світом. Говорити про свої думки. Про те, що вважаю важливим. Інколи я сумніваюсь, що вона діє якось безпосередньо, але те, що вона впливає — це однозначно.

Протилежна ідея що майбутнє є визначеним, невідворотнім ходом історії, є небезпечною. Приймаючи цю комфортну ідею про те, що історія на нашому боці, наприклад на боці демократій, і весь досвід минулого показує шо демократії перемагають бо є більш ефективними, а імперії приречені бо є неефективними і завжди розпадаються, ми позбавляємо себе суб’єктності і здатності діяти та протидіяти, адже люди самі по собі не можуть нічого проти великих факторів. В такому разі немає сенсу чинити опір проти сильнішого агресора, чи постачати його жертві зброю, адже агресор все одно приречений, а жертва переможе в історичній перспективі, тому нащо ризикувати, це лише помножить жертви. Але на мою думку це не так, і росія не програє якщо ми її не переможем, а українське суспільство довело що права та свобода не історична неминучість, а результат наших дій і готовності їх відстоювати попри будь який ризик. Я як людина намагаюсь усвідомити свою відповідальність та робити більше.

Small Talk: художник Натан Маркман про виставку ABOUT US (UA)-Фото 3

«Погром ромів на Лисій горі-2», 2020

Читайте також: «КИЇВ. КУДИ ПІТИ І ЩО ПОДИВИТИСЬ»: MUST SEE З 11 ПО 18 КВІТНЯ  

Статьи по теме