Щоб ви нічого не пропустили, ми вирішили згадати найпомітніші технологічні тренди минулих місяців і поговорили з представницями української IT-індустрії.
Instagram, Facebook, Twitter та інші соціальні мережі цього року не лише не здали своїх позицій, а й продовжили активне впровадження в життя суспільства. Їх ми, як і раніше, використовували для спілкування, просування бізнесу та поширення останніх новин. До речі, саме стрічки новин наробили багато шуму, особливо в листопаді – грудні. Так, після перемоги Дональда Трампа на виборах у США Марка Цукерберга та його Facebook звинуватили у потуранні щодо фейкових новин про кандидатів, які активно шерили та лайкали у мережі. Цукерберг поспішив не погодитись, але пообіцяв посилити цензурування фейків.
Читайте також: Дарія Шаповалова: про українську моду, майбутнє та технології
У середині року майже всі у світі ловили покемонів. Користувачі пропадали у своїх смартфонах, а компанії намагалися робити бізнес цих дивних істот. Розбираючи феномен Pokemon Go, журналісти та експерти дійшли висновку, що у всьому провина доповнена реальність. Нова гра змогла запропонувати людям те, чого в них не було раніше – сповнений несподіванок віртуальний квест. Це зумовило успіх розробки.
Читайте також: Як технології проникають у світ високої моди
Схоже, 2016 надовго запам’ятається першими реальними спробами випустити на дороги безпілотні авто. Проектами у цій сфері займаються провідні світові бренди, включаючи справжніх акул ринку – концерни Fiat та BMW. Лідерські позиції поки що утримують Tesla та Uber: обидві компанії вже відзначилися створенням реальних автопілотів. На жаль, не всі експерименти в цьому напрямку закінчуються добре – у травні весь світ дізнався про ДТП, що трапилося з машиною Tesla і забрало життя водія, який користувався функцією автоматичного керування. Цей випадок змусив Ілона Маска та його команду ще старанніше взятися за питання захисту та безпеки.
Ні, людство ще не організувало колонію на Марсі, але, враховуючи темпи розвитку сучасних технологій та бажання того ж таки Ілона Маска зробити прорив у космічній справі, можна говорити про те, що це – перспектива найближчих років. У вересні стало відомо, що черговий етап запуску ракети Falcon 9 не увінчався успіхом через низку технічних причин. Втім, це не змусило команду SpaceX опустити руки і вона продовжує працювати в даному напрямку.
До речі, кілька днів тому в мережі з’явилося відео, датоване кінцем минулого року та зняте у процесі запуску першого ступеня ракети. На запису видно, як Маск та інженери SpaceX переживають за свій винахід.
Ще однією невдачею року стало виявлення суттєвих проломів у питаннях безпеки Інтернету. Суспільство так звикло обмінюватися інформацією та залишати у різних формах свої особисті дані, що навіть не помітило, як ці дані почали використовуватися не за призначенням. Гучним «дзвіночком» стала хакерська атака на Yahoo, в результаті якої в компанії вкрали сотні і тисячі облікових записів користувачів. Загалом рік, що минає, став для колишнього технологічного гіганта під керівництвом Марісси Майєр не найуспішнішим. Ще до скандалу з кібератаками стало відомо, що Yahoo все ж таки не вдалося впоратися з великою конкуренцією і компанія була продана Verizon.
Читайте також: ТОП-5 гаджетів, які допоможуть пережити цю зиму
Хакерські атаки поставили під питання не тільки збереження даних, а й можливості розвитку Інтернету взагалі. Ці технології, безперечно, корисні, але убезпечити їх від проникнення третіх осіб на 100% поки що не виходить. Очевидно, саме цими аспектами розробники займуться найближчим часом.
Але це ще не все. Щоб розібратися краще, ми попросили представниць української IT-сфери розповісти про те, якими трендами, гаджетами та інноваціями їм запам’ятався рік, що минає, а також зробити невеликий прогноз на майбутнє.
Ксенія Шумельчик, Senior Software Engineer компанії SoftServe, координатор Women Techmakers Ukraine
«Незважаючи на те, що в 2016 році гіганти ринку Apple і Google представили свої новинки – iPhone 7 та Pixel – так просто новими смартфонами та планшетами вже нікого не здивувати. Цей рік був роком штучного інтелекту та ботів. З’явилося дуже багато «віртуальних помічників» для Google Messanger, Telegram, Skype у всіх сферах діяльності – починаючи з фінансів, онлайн-покупками і закінчуючи навіть кулінарією. Найбільші корпорації одна за одною випускають платформи для розробників, які дозволяють оперувати великими даними та нейронними мережами, створювати власних роботів та використовувати всю потужність машинного навчання. Навіть Марк Цукерберг кілька днів тому представив свою версію розумного помічника Jarvis. Так-так, саме такого, як у фільмі «Залізна людина».
Думаю, у 2017 році кількість додатків та гаджетів, які використовують штучний інтелект, лише збільшуватиметься. По-перше, це цікаво, а по-друге, це дозволяє автоматизувати та полегшити у використанні як існуючі IT-рішення, так і рутинні дії. Наприклад, ваш «розумний помічник» зможе забронювати столик у улюбленому ресторані, якщо ви скажіть йому лише одну фразу. Поки що, звичайно, всі ці новинки офіційно не доступні в Україні, але сподіватимемося, що у 2017 році вони таки дійдуть і до нас. Іншим не менш цікавим напрямком, який продовжить розвиватись у новому році, буде віртуальна та доповнена реальність. Кожна поважаюча корпорація має свої рішення – Oculus від Facebook, DayDream від Google, Hololens від Microsoft, і навіть ваш телефон вже може використовуватися для цих цілей».
Тетяна Протасова, СМО проекту Geozilla − Family Locator
«Цього року чимало уваги преса приділила останнім розробкам у галузі штучного інтелекту. Безліч технологічних продуктів вже зараз його використовують. Спектр завдань, які він здатний вирішувати, досить великий – від аналізу та обробки зображень та допомоги вдома до прогнозування катастроф. У 2016 році Google, Facebook, Amazon, IBM та Microsoft об’єдналися, щоб разом розвивати цю сферу та допомагати впроваджувати напрацювання у держсектор. Крім того, корпорації планують спільними зусиллями визначити загальні стандарти майбутніх досліджень у цьому напрямку.
Безсумнівно, у майбутньому на нас чекає чимало цікавих «розумних» гаджетів та додатків. Із трохи менш серйозного: цього року ми дізналися про перший гаджет від Snapchat – окуляри з вбудованою камерою. Поле огляду ширококутної лінзи – 115 градусів, що наближено до кута зору людського ока. З цим та багатьма іншими пристроями, відеоконтент продовжить наповнювати стрічки новин у соціальних мережах».
Дарія Лещенко, СEO сервісу SupportYourApp
«На мою думку, однією з найпопулярніших технологій у 2016 році стала віртуальна реальність – Virtual Reality. Багато років вона підігрівала інтерес, але цього року офіційно стала частиною нашого життя. Завдяки новій ніші, інші IT-компанії за тенденцією розпочали розробку ігор та програм під віртуальну реальність. Крім того, сильно посилилися бездротові технології (Wi-Fi, Bluetooth, NFC тощо), все більше пристроїв відмовляються від провідних рішень. У софтверному середовищі найбільше уваги зараз приділяється голосовим помічникам, роботам, штучному інтелекту.
2017 рік пройде під егідою машинного навчання та «розумних» будинків. Програми будуть самонавчатись і ставати розумнішими. Акцент буде зроблено на «розумних» будинках та містах, де всі процеси будуть взаємопов’язані, а контролювати їх можна віддалено».
Регіна Махотіна, виконавчий директор спільноти бізнес-ангелів UAngel
«Цього року ми отримали більше заявок у сферах віртуальної реальності та штучного інтелекту, які весь 2016 рік були на слуху і поки що не здають своїх позицій (світові корпорації продовжують розробки у цій галузі – Facebook, Google). Незважаючи на те, що віртуальна реальність як напрямок не такий новий (розробки йдуть з кінця 80-х-початку 90-х років), сьогодні стають можливі стрімінги в режимі реального часу у віртуальній реальності, розширюється коло сфер, де це можна використовувати.
Когнітивні обчислення починають використовуватися дедалі ширше: вже зараз понад 2 мільйони людей користуються цим напрямом щодня, навіть не знаючи цього. Способи застосування можуть бути абсолютно різними: охорона здоров’я, кібербезпека, фінанси тощо. Один із простих прикладів – це іграшка для дітей CogniToys, яка розмовляє з дитиною, не лише допомагаючи їй вчитися – така собі «усна Вікіпедія» – але й розпізнаючи настрій. малюка і підлаштовуючись під нього, тобто може заспокоїти чи підбадьорити.
В Україні 2016 ознаменувався бумом чат-ботів, які створювалися як додаткова функція інших рішень. Були проекти віртуальної системи для архітекторів та геймерів, запускалися різні СRM-системи та робився акцент на максимальній автоматизації».
Одним словом, рік, що минає, подарував нам багато корисних інновацій і розробок, які отримають подальший розвиток у майбутньому. Які технології ми побачимо, точно передбачити дуже складно. Ясно тільки одне: це буде щось, про що ми могли тільки мріяти.
Статті на тему
IT-технології та трохи хіп-хопу: Chanel SS’17
Digital fashion: як високі технології за допомогою Samsung проникли в українську моду
Високі технології: Еліс Бентінк та її стартап Code First: Girls