UA
  RU

  Понад 80% українців вважають браконьєрство неприйнятним та підтримують розширення заповідних територій

  Редагувати переклад
  83% українців різко негативно ставляться до незаконного полювання на рідкісні дикі види тварин — ведмедя та рись — і вважають, що держава має забезпечити виконання Закону України щодо їх захисту. Такі дані WWF-Україна отримав в ході всеукраїнського опитування, проведеного соціологічною агенцією Info Sapiens.
  
  Понад 80% українців вважають браконьєрство неприйнятним та підтримують розширення заповідних територій-Фото 1

  Перше в історії незалежності України масштабне дослідження громадської думки, яке стосується теми великих хижаків та рідкісних видів, ілюструє високий рівень обізнаності та небайдуже ставлення українців до диких тварин. Згідно опитування, наші співвітчизники добре поінформовані про їх охоронний статус. Наприклад, 66% респондентів по Україні та 75% у Карпатах знають, що рись включена у Червону книгу і полювання на неї заборонено. Загалом 82% українців негативно сприймають можливу перспективу того, що ведмідь та рись, можуть зникнути в Україні взагалі.


  Це говорить про те, що у великих хижаків таки є шанс отримати місце для життя в країні відповідно до їх природних потреб. Але тільки за умов, якщо позиція громадськості перетвориться на практичні дії з боку державних інституцій різного рівня, — Богдан Вихор, керівник напряму WWF-Україна “Рідкісні види”. — Нелегальне полювання на диких тварин (браконьєрство) є однією з основних загроз для їх виживання в Україні, і згідно анонімного дослідження WWF-Україна, на першому місці серед мотивів йде утвердження свого статусу, тобто можливості безкарно робити все, що заманеться. Ні Червона книга, ні законодавство поки не в змозі зупинити вбивство рідкісних видів в основному через слабке правозастосування. Згідно публічного звіту Держагентства лісових ресурсів, в 2019 році на порушників правил полювання складено майже 3 тисячі протоколів. Реальну ж відповідальність несуть лише одиниці, а це створює враження безкарності. Але, як показує опитування, українці вболівають за дику природи та прагнуть її збереження.

  Понад 80% українців вважають браконьєрство неприйнятним та підтримують розширення заповідних територій-Фото 2


  Експерти WWF-Україна проаналізували дані про стан популяцій рисі та ведмедя за останні 10 років і виявили, що їх чисельність не зростає, незважаючи на довготривалий охоронний статус (ведмідь включений до Червоної книги України у 2003 році, рись — 1994-му). І хоча браконьєрство є основною перешкодою для збереження та зростання популяцій рідкісних тварин в Україні, але не є єдиною. Збереження оселищ та міграційних коридорів для диких тварин, створення нормативних документів (Національних планів дій для збереження рисі та ведмедя) та механізми компенсації шкоди завдані рідкісними видами, що визначатимуть заходи для їх охорони — завдання, які необхідно вирішити на національному рівні поки ці види живуть на території України.

  Понад 80% українців вважають браконьєрство неприйнятним та підтримують розширення заповідних територій-Фото 3

  Читай также: 3 простых способа для того, чтобы научиться жить в моменте


  У WWF-Україна переконані, що створення природоохоронних територій, зокрема, заповідних (національні парки, заповідники тощо) сприятиме збереженню рідкісних видів та їх оселищ. Станом на 1 січня 2020 року в Україні лише 6,77% площі країни заповідні. Для порівняння Стратегія з біорізноманіття Євросоюзу передбачає, що до 2030 року щонайменше 30% території ЄС повинні стати природоохоронними. Ідею розширення територій для збереження природи в Україні підтримує переважна частина наших співгромадян. 90% опитаних у загальнонаціональному дослідженні вважають, що варто створювати території природно-заповідного фонду, навіть, лише з метою збереження ведмедей та рисей. А 34% українців готові особисто долучитися до захисту цих великих хижаків. Серед жителів Карпат це майже половина — 47% опитаних.

  Понад 80% українців вважають браконьєрство неприйнятним та підтримують розширення заповідних територій-Фото 4

  Інші знахідки дослідження:  • 51% опитаних по Україні та 74% у Карпатах вважають, що правильна поведінка може врятувати від небезпеки при зустрічі з ведмедем або риссю.
  • Отримати інформацію про правила поведінки на території, де мешкають великі хижаки — ведмеді та рисі бажають 52% опитаних по Україні та 62% у Карпатах. Хоча, згідно даних WWF-Україна невідомо жодного летального випадку пов’язаного з великими хижаками у минулі 5 років.
  • 54% українців вірять у можливість співіснування з великими хижаками. У Карпатах, найбільший території проживання великих хижаків в Україні, — 60%.

  Статьи по теме