Кохання під час… війни: пора до психолога?
Тема стосунків зараз не обговорюється. Зазвичай, передумовою такої тиші є почуття провини перед суспільством, яке переживає не найлегші часи. У той час як власний дім повинен бути незрушимою фортецею, його атакують «градами» замовчені проблеми, відсутність розмов та… обід порізно.
Любов це дієслово
У не легкий для країни час безліч пар переживають кризу у стосунках, локомотивом якої і стала війна: жінки вимушені покидати рідні домівки, аби вберегти життя власним дітям, чоловіки покидають звичний спосіб життя, вимушено одягаючи воєнне обмундирування або ж обидва засинають і прокидаються разом, але покинувши зону комфорту вмикають негативні новини та …стають чужими. Де відбувається надлом?
- Людям не вистачає ресурсу на почуття. Ми всі переживаємо стан стресу, травми. Багато внутрішніх ресурсів іде на усвідомлення того, що відбувається. Рушійним емоційним фактором є сором перед суспільством, яке страждає. Та любов — це дієслово, де коренем є «дія». Сили на переживання цих емоцій можна знайти, позбувшись відчуття провини. По-перше, необхідно трансформувати співчуття у реальну справу. По-друге, збезцінювати власні масштаби допомоги не можна. По-третє, дім — місце сили, а не вигорання. Розмова з партнером може стати точкою об’єднання.
- У пари змінюються пріорітети. Війна стимулює розставляти акценти: основне, другорядне. Чоловік та жінка нарешті починають розуміти, що ім насправді треба.
- Війна робить чеснішим перед самим собою. Стрес підсвітив основні проблеми а також причини, чому я не «піду під вінець» або ж «я не телефонував, тому що».
Відстань
Відстань змушує партнера дивитися на іншого інакше. Ті жінки, котрі повераються до рідних домівок — повертаються з іншими думками.
Психологія війни показує справжню сутність людини, її відношення, страхи. Постає питання: а ви готові працювати над відносинами? Якщо так, то варто усвідомити істину — будувати стосунки на відстані — мистецтво. Багатьом не під силу тривале утримання від близькості, тож «запалити» відносини можна спробувавши «близькість» на відстані. Це стане неабиякою новинкою у парі. Але, про це треба говорити. Необхідно ділитися зі своїми бажаннями з обранцем. Як скоригувати бажання у вірне русло та навчитися відкриватися партнерові— допоможе кваліфікований психолог.
Перевірка на розлучення
Коли здається, що настав кінець романтиці, любові та порозумінню ніколи не варто спалювати мости відразу. Таку нехитру річ слід обдумувати і «спалювати» поступово. В такому разі виникає два моменти: пропрацьоване завершення і закриті гештальти або перезавантаження для нових відносин. Слід діяти, адже слова не сприйматимуться належним чином або ж ігноруватимуться.
Під час війни слабкі пари розходяться,сильні ж стають ще сильнішими.
З’являється відчуття одного дня, хоробрість зробити крок. Не треба забувати, що для стосунків етап «криза» є нормальним. Ми в кризі. Це треба визнати. Тоді є шанс вийти з неї переродившись.
Трансформація любові
Немає більш осілих людей ніж хіппі. Вони давали собі свободу і можливість бути в моменті.
Етапи квіткового періоду, весілля, спільного ремонту, народження нового життя — є неминучим і очікуваним. Ставлення один до одного змінюється.Чи є місце для любові через роки? Є. Любов набирає інших форм. Стає іншою. Стає зрілою.
Зберегти взаєморозуміння між партерами допоможе елемент «ситості». Це той гештальт, котрий слід пропрацювати: відносини з чоловіками (жінками), відривні поїздки на фестивалі, своєрідні хобі, пошук стилю, реалізація… Не закривши «вікна» у людини виникає відчуття нудьги, ностальгіі. У парі можна закрити ці гештальти, спробувавши «насититись» удвох або ж допомогти своєму партнерові стати щасливішим. Що може слугувати орієнтиром? Інереси його і її. І саме інтереси не можна ігнорувати. Люди є цікавими один одному, коли вони наповнені енергією. Саме вона передає партерові відчуття захисту, цікавості, наповненості. Коли жінка щаслива — вона віддає більше. Вона гарно почувається, гарно виглядає, притягує.
Ревнощі
Ревнощі здатні вбивати людину із середини, здатні вбити любов. Їм не місце у здорових відносинах, аджде вони будуються на довірі. Для чоловіка неабияк важливо, коли поруч з ним наповнена щаслива жінка. В цьому відчуває і свою заслугу. Коли немає межі досконалості — у чоловіка виникає інтерес до жінки. Адже жінка, котра цікава собі — цікава і оточуючим. Саме це і підігріває відносини. Елемент конкуренціі.
Спілкування
Кожен переживає персональну кризу. Коли ти говориш — тебе мають чути.
Спілкуватися потрібно. Спілкуватися потрібно правильно. Не лише констатація сухих фактів, а емоційно підкреслюючи: «я відчув, що», «я почувалась так».
Стосунки будуються на вмінні домовлятися. Необхідно знаходити точку, де перемагають обидва, не жертувавши нічим. До прикладу, пропущений романтични вечір з коханою на футбол компенсувати романтичним вечором в ресторані наступного дня.
Дуже цінним фактором у близьких емоційних відносинах є спільна трапеза: під час обіду або ж вечері ділитися новинами, ідеями, почуттями. В той момент ви ділитесь їжею духовною. Твій партнер відкритий для тебе. Аналогія — біблійна історія сакральної трапези Ісуса та його учнів.
Порадами для Marie Claire ділився психотерапевт Віталій Гаврилюк.
Авторка матеріалу: Іванна Конончук
Photo by Jonathan Borba on Unsplash
Читайте також: Тривожність та спорт