UA
RU

Про що жінка мовчить: Надія Парфан, режисерка, лауреатка Берлінале-2023

Редагувати переклад
Фільм "Це побачення" про Київ під час війни української режисерки Надії Парфан отримав спеціальну відзнаку кінофестивалю Берлінале-2023. Стрічка розповідає про столицю України під час повномасштабного вторгнення. Фільм змагався за нагороду в програмі Berlinale Shorts. Щиро вітаємо режисерку та пригадуємо її інтерв'ю для Marie Claire.

Надія Парфан

Про що сьогодні не варто говорити вголос, а про що просто неможна мовчати?

Вголос можна говорити про все, адже ми живемо у вільній країні зі свободою слова. Інша справа: чи треба? Варто, як мінімум, тричі обдумати все, що скажеш публічно чи в соцмережах. Не варто говорити те, що сіє ворожнечу чи ненависть до вразливих соціальних груп, те, що знецінює чиюсь роботу. Краще тримати при собі будь-яку неконструктивну критику. 

В жодному разі не можна мовчати про насильство, яке коїться на твоїх очах або про яке тобі достеменно відомо. 

Коли та із ким останнім часом вам було приємно помовчати?

Останнім часом у світі так мало можливостей спілкуватися, що хочеться навпаки — говорити і насолоджуватись живою розмовою.

Коли ви востаннє себе хвалили, а за що сварили?

Я веду щоденник, де намагаюся кожного дня записувати речі, за які вдячна світові і самій собі. Сьогодні хвалила себе за те, що завершила складну і рутинну робочу задачу. А сварила за те, що пізно лягла і вибилась з режиму.

Назвіть найкрасивішу річ і чому ви її такою вважаєте?

Маленька порцелянова чашка для кави по-турецьки, якою я користуюсь майже кожного дня. Вона тонка, красива і водночас дуже функціональна. Її приємно тримати в руках, а кава з неї вдвічі смачніша. Це маленька розкіш, яку можеш дозволити собі кожного дня. І це так цінно в час одноразового всього — стаканчиків, кришечок, речей, проектів, стосунків. Люблю речі, які служать довго.

Яким талантом вам би дуже хотілося володіти?

Співати. Бо музика — це найвище з мистецтв, а тіло — найдосконаліший інструмент.

Надія Парфан 3

Якби ви могли залишити тільки один спогад, щоб це було?

Захід сонця на Кінбурнській косі.

Що личить сучасним чоловікам, а що не прикрашає сучасних жінок?

Сучасним чоловікам личить емпатія та, зокрема, вміння слухати і не перебивати. Ще не бачила жінок, яких би прикрасили штучні губи — хоча всі мають право робити зі своїм тілом що заманеться.

Якби вам довелося себе порівняти із алкогольним напоєм чи коктейлем. Ви який?

Просекко — легке, грайливе, з бульбашками. Це напій, з яким весело.

До якої поради мами ви не дослухалися, і наразі жалкуєте про це?

Ні про що не жалкую. Довгий час я була дуже слухняною дівчинкою, аж занадто. А потім перестала — все збалансувалось.

Зовнішність якого визнаного красеня завжди здавалася вам перебільшеною? І, навпаки, хто з чоловіків із невиразною зовнішністю видається вам дуже привабливим?

Природа і справді наділила деяких людей неймовірною вродою, але я не звикла виокремлювати зовнішність і акцентувати на ній. Зовнішність має віддзеркалювати внутрішність: наприклад, почуття гумору чи інтелект. Якщо ж людина «просто красива» — це трохи нудно, чи не так?

Чим пахне щастя?

Землею, що піднімається в повітря від перших крапель літньої грози. Свіжозмеленою кавою. Морським бризом.

Фото: Валентин Кузан, Ганна Грабарська

Читайте також: РЕЖИСЕРКА НАДІЯ ПАРФАН: «У МЕНЕ БОЛИТЬ ДУША ЗА ВСІХ ЖІНОК МИНУЛОГО, ЯКІ НЕ ПОТРАПИЛИ В КАНОН І КАНУЛИ В НЕБУТТІ ІСТОРІЇ»

Статьи по теме