UA
RU

Психологічної підтримки потребують всі громадяни України. Чому?

Повномасштабне вторгнення росії в Україну триває вже 9-й місяць - це понад 250 днів. Жодна цивілізована країна Європи в 21 столітті навіть приблизно не могла уявити подібне, а ми тепер змушені жити в цій реальності. Чому психологічної підтримки сьогодні потребують всі громадяни України розповідає Октябрина Лісовська, кураторка проєкту “Коло турботи”.
Психологічної підтримки потребують всі громадяни України. Чому?-Фото 1

Октябрина Лісовська, куратор проєкту “Коло турботи”

Чому важливо надати громадянам психологічну підтримку?

В умовах війни, наш організм працює на максимальній потужності. Гормони стресів, які мають мобілізовувати наше тіло мають свій «термін придатності». Тому всі ми можемо бачити, як в нас змінюється настрій від злості до оптимізму. Нам треба розуміти, що це абсолютно нормальні стани. Але наше здоров’я таким чином переживає не найкращі часи, бо від емоційного вигорання ми починаємо відчувати: спустошеність, погіршення пам’яті, порушення сну та апетиту, порушення тиску та ще багато іншого. Це все впливає на наших громадян і як результат погіршує емоційний стан, що в свою чергу призводить до поганої ефективності на роботі в сім’ї та в комунікації з іншими членами суспільства. 

Як сьогодні в Україні можна отримати психологічну допомогу?

На сьогодні в Україні існує дуже багато гарячих ліній, чат-ботів, сервісів та стаціонарних кабінетів для безкоштовних психологічних консультацій, які можуть надати кваліфіковану допомогу з різних питань. Наприклад, наша гаряча лінія була створена спеціально для надання допомоги батькам із дітьми 0-12 років  та вагітним жінкам, які отримали гострий стрес через війну. Послуги є безкоштовними, а на лінії працюють фахові психологи, які пройшли складний, довгий відбір.

Чому психологічна підтримка потрібна усім верствам населення?

Повномасштабне вторгнення росії в Україну триває вже 9-й місяць — це понад 250 днів. Жодна цивілізована країна Європи в 21 столітті навіть приблизно не могла уявити подібне, а ми тепер змушені жити в цій реальності. Будувати плани на майбутнє, виконувати робочі обов’язки, виховувати дітей усе це призводить до морального виснаження, депресії та апатії. Згідно з опитуванням соціальної групи «Рейтинг», що було проведено 8-9 жовтня 40% українців перебувають у напруженому або дуже напруженому стані. І хоча соціологи стверджують, що для воєнного часу такий показник не є великим, усе ж це величезна частина населення, яке потребує допомоги тут і зараз. 

Інша проблема це стигма у сфері психічного здоров’я закладена нам в голови ще з радянських часів. У більшості випадків люди звикли або замовчувати подібні проблеми, або не взагалі не звертати увагу на будь-які психічні відхилення. Тому це має бути комплексна робота проведена на державному рівні з інформативною складовою, де крок за кроком людей привчатимуть дбати про ментальне здоров’я так само, як і про фізичне.

Психологічної підтримки потребують всі громадяни України. Чому?-Фото 2

Наскільки сильно війна вплине на наше покоління в майбутній перспективі?

Війна та вимушені переміщення спричиняють за собою цілий ряд наслідків, які негативно впливають на психологічний розвиток та здоров’я дітей. І ми можемо стверджувати, що кожна українська дитина є травмованою війною в незалежності від того чи стикнулась вона із несподіваною травматичною подією, чи пережила довготривалі несприятливі обставини. Експерти ВООЗ констатували, що 20% дітей, що пережили травматичну подію, пізніше матимуть симптоми психологічної травми, страждатимуть від таких проблем як тривожний розлад, посттравматичний стресовий розлад, депресію, дисоціативні розлади: добровільну соціальну ізоляція, деперсоналізацію; поведінкові розлади: агресивну, асоціальну поведінку, схильність до насильства, а також можуть мати підвищену схильність до зловживання алкоголем і наркотичними засобами. Стреси, спричинені війною відбирають не тільки дитинство, а й майбутні можливості: розвинутий емоційний інтелект, емпатію, успішність в навчанні та на ринку праці. Але позитивна новина в тому, що більшість потенційних проблем із психічним здоров’ям не стануть хронічними, якщо ми реагуємо на них вчасно. Тому, ми закликаємо батьків звертатися до кваліфікованих фахівців за діагностикою, а також, вчитися самим навичкам психологічної турботи про ментальне здоров’я дитини та своє власне.

Що ви можете порадити українцям зараз, щоб підтримувати свій емоційний стан в нормі?

  1. Звертайте увагу на свій внутрішній стан. Періодично займайтеся саморефлексією, задавайте собі питання «як я себе сьогодні почуваю?», «чи мені комфортно?», «чи все мене задовольняє?».
  2. Знайдіть хобі, яке буде приносити вам задоволення та відволікати від навколишніх проблем: читайте книгу, тренуйтеся або медитуйте. 
  3. Читайте новини дозовано та лише ті канали, яким довіряєте, які мають на меті інформування, а не залякування та маніпулювання емоціями. 
  4. Не нехтуйте допомогою кваліфікованого спеціаліста. Якщо ви відчуваєте вигорання, спустошення чи втому не зволікайте з кваліфікованою психологічною допомогою. Терапія допоможе краще зрозуміти себе та почути свої внутрішні бажання. 

Якщо ви чи ваші діти потребують психологічної підтримки, звертайтеся на безкоштовну гарячу лінію «Кола турботи» — 0800331391 або пишіть нам в Instagram @care_circle_ua 

КОЛО ТУРБОТИ – це кваліфікована психологічна допомога дітям від 0-12 років та їхнім батькам, які пережили психотравмуючі події під час війни. Психологи проєкту  допомагають усім верствам населення, надають фахові поради, як подолати посттравматичний стресовий розлад.

Читайте також: MARIE CLAIRE FRANCE ПРО ПЕРШИЙ ДРУКОВАНИЙ ЖУРНАЛ ПІД ЧАС ВІЙНИ ТА УКРАЇНСЬКУ РЕДАКЦІЮ MARIE CLAIRE 

Статьи по теме