Більшість із нас шукає ідеальну формулу робочого дня, яка дозволяла б бути максимально продуктивною. Канадський філософ Пол Тагард на основі книги Мейсона Каррі “Режим генія: розпорядок дня великих людей” спробував вивести формулу, як працювали творчі люди.
Він проаналізував понад 150 історій про порядок відомих людей, серед яких Чарльз Дарвін, Франц Кафка, Енді Уорхол, Анрі Тулуз-Лотрек, Марсель Пруст. Потім у своїй колонці для Psychology Today філософ опублікував статистику, скільки працювали і коли творили знамениті художники, письменники та вчені. Редакція rabota.ua публікує цей текст.
Перший разючий результат полягає в тому, що більшість – 88% – мали характерний графік, і лише відносно невеликої кількості не було стандартного розкладу. Тим не менш, деякі видатні люди були продуктивні без нього, включаючи Федеріко Фелліні, Вільяма Джеймса та Девіда Фостера Уоллеса.
Читайте також: ДРАЙВОВА СІМІРКА: ФІЛЬМИ ПРО ГОНКИ, Пограбування і пристрасті
Важко сказати, чи є приклади Каррі показовими щодо всіх творчих людей, оскільки не каже, як вибирав цих особистостей. Можливо, є люди, які також сказали б, що вони не мають жодного графіка, але вони просто не писали про це. Я підозрюю, що люди, які недостатньо організовані, зазвичай не настільки продуктивні, щоб стати знаменитими. Тим не менш, більш широкі та менш довільні приклади були б надійнішим керівництвом для створення спільних моделей.
Другий разючий результат полягає в тому, що дуже мало хто з відомих людей працював весь час, з ранку до вечора. Менш 10% були здатні на цей виснажливий графік. Я вважаю це обнадійливим. Серед трудоголіків були Бенджамін Франклін, Джордж Гершвін, Філіп Рот та Олександр Грем Белл.
Третій разючий результат: більшість знаменитих людей працювали вранці – близько 72%. Порівняно з 48%, які працювали у другій половині дня, 22% працювали вечорами та 15% працювали ночами.
Серед усіх близько 25% реалізовували свої творчі плани лише вранці. Але близько 27% могли творити як уранці, так і вдень. Інші варіанти, наприклад, робота лише у другій половині дня, увечері чи вночі, були рідкістю. Серед небагатьох, хто працював лише вночі, були Гюстав Флобер, Анрі Тулуз-Лотрек, Франц Кафка та Марсель Пруст.