UA
RU

Що потрібно знати, щоб легше перенести відключення світла: поради психолога

Життя в умовах воєнних дій у країні з можливими обстрілами – це вже випробування для психіки, безболісно пройти яке без допомоги фахівців – спроможний не кожен з нас. Якщо ж в умовах тотальної небезпеки ще й зникає світло, а разом із ним і зв'язок, Інтернет та тепло – потрібно бути готовим до виникнення різноманітних реакцій психіки людини. Про те, як правильно адаптуватися до відключень світла і навіть пережити цей непростий період з користю для себе розповіла психолог Альона Щербань.

Що потрібно знати, щоб легше перенести відключення світла: поради психолога-Фото 1

«Тотальне скасування планів у будь-якої людини викличе реакцію. А ось якою саме вона буде – залежить від дитячих травм кожної окремо взятої особи. Професійний психолог бачить такі «несправності» та розуміє, як саме можна допомогти», – каже Альона Щербань.

Не намагайся повернути колишні умови, прийми їх та адаптуйся

При відключенні світла ми позбавлені багатьох базових потреб, тому виникає потреба адаптуватися. Важливо розуміти, що особистість зі здоровою психікою не прагнутиме повернути колишні умови, а спробує прийняти нові «правила гри», а в нашому випадку – виживання та адаптуватися до них.

Іншими словами, якщо адаптаційні механізми у психіці людини розвинені слабко, така особистість насамперед не пристосовуватися, а намагатися повернути базові потреби. На час блекаутів для таких людей найкращим рішенням буде тимчасовий переїзд у регіон зі стабільним доступом до електрики та інших благ цивілізації.

Варто прислухатися до себе, проаналізувати свої реакції та на основі них ухвалити правильне рішення.

Скасування планів найімовірніше викличе у тебе негатив — скоротити його до мінімуму

При відключенні світла, а згодом відміні короткострокових та довгострокових планів, у тебе можуть з’явитися нервозність, скандальність чи навпаки – сонливість, повільність, апатія та замкнутість. Тільки не лякайся. Знай, що все це є нормою, оскільки це захисні механізми психіки та частина адаптаційного процесу.

Твоя агресія, бажання замкнутися у собі та інші негативні симптоми зовсім не є депресією. Так ти реагуєш на стрес і дискомфорт, а депресія ж – це повне відключення від контакту із собою та навколишнім світом.

Вчені вважають, що у здорової людини стан фрустрації (скасування планів) може стати стимулом до трансформацій, позитивним каталізатором для зміни життя на краще.

Що потрібно знати, щоб легше перенести відключення світла: поради психолога-Фото 2

Пам’ятай, що при відключенні світла тільки рух поверне тобі розуміння, що життя не зупинилось

Важливо знати, що стрес, спричинений відключеннями світла, може нести й досить нестандартні реакції – тебе може потягнути на солодке, виникне відчуттня ненажерливості. Ще одним підступним симптомом може стати непереможне бажання закритися вдома і зависнути в мережі. Ці бажання потрібно відстежувати та боротися з ними.

Перевіреним способом розрядки та виходу енергії є рух – ходьба, танці, йога, силові тренування. Організм чинитиме опір, але варто зробити невеликі зусилля і ти втягнешся, відчуєш приплив сил і свіжих думок. Нові танцювальні па, дихальні техніки, медитації змусять тебе переключитися та пустити енергію у правильне русло.

Відмінно борються зі стресом та покращують емоційний стан – домашні сеанси ароматерапії. Лимон, шавлія мускатна, гвоздика, солодкий апельсин, мандарин, лаванда, кориця – твої вірні помічники цієї холодної та темної зими.

Відсутність світла та Інтернету – вдалий період зайнятися собою

Проаналізуй чого ти давно хотіла, на що завжди не вистачало часу і внеси це у свій графік на ті години, коли не буде світла. Спочатку у «темні години» можна пройти психологічні тести чи скласти дошку бажань.

Крім того, відключення світла – це чудовий час, щоб повернутися до вивчення іноземної мови. Можна присвятити час спілкуванню чи заняттям з дитиною.

Також можна завантажити улюблені відео-рецепти або купити нову кулінарну книгу, і під час відключення світла вчитися готувати нові страви, якщо у тебе в будинку є газова плита або духовка.

Гарний час позбутися залежності від соціальних мереж

Під час відключення світла ми найчастіше не можемо себе зайняти переглядом телепрограм  або стрічки соціальних мереж – тому є привід позбутися цієї залежності.

Домовся з собою або встанови на телефоні ліміт часу для соцмереж і вимикай телефон, як тільки досягнеш ліміту. Можна також наприкінці кожного дня дивитися в телефоні, скільки часу ти витратила на ту чи іншу соцмережу, аналізувати і з кожним днем «урізати показники».

Минулого року вчені провели дослідження та довели, що студенти, які протягом п’яти днів не перевіряли соціальні мережі, відчували «почуття спокою». Час і тобі це перевірити.

Пам’ятай, що нові випробування роблять нас сильнішими, а найтемніша ніч – перед світанком.

Photo by Georgia de Lotz on Unsplash

Читайте також: «КИЇВ. КУДИ ПІТИ І ЩО ПОДИВИТИСЬ»: MUST SEE З 19 ПО 31 ГРУДНЯ 

Статьи по теме