UA
RU

Що таке селфхарм та як допомогти людині?

Редагувати переклад
Самопошкодження (ще використовують англіцизм - селфхарм) -  це свідоме нанесення собі болю та шкоди, навмисне пошкодження свого тіла. Люди, які пережили насильство, зґвалтування, які не знають як справитись з важкими емоціями, можуть заподіювати собі шкоду. Робити свій внутрішній біль видимим.

self harm

У міжнародній класифікації хвороб до селфхарму відносять не лише порізи, опіки, биття себе, відмову від їжі та води, висмикування волосся та роздирання шкіри, але й навмисно завдані пошкодження в ДТП чи під час стрибків, надмірне вживання алкоголю, вживання наркотиків і медичних препаратів; також у цей список входять небезпечні сексуальні контакти.

Чому люди вчиняють селфхарм?

Контроль над емоціями

Використовують фізичний біль як спосіб придушення або відволікання від своїх емоцій.

Інколи людина відчуває, що може заплакати “недоречно” — на роботі, чи на очах в інших. Таким чином вона знімає внутрішню напругу, аби бувши між людьми, не проявляти своїх емоцій.

Висловлення емоцій

Коли наші емоції стають занадто сильними та надто болючими, може здаватися, що внутрішня “каструля з супом” ось-ось закипить.

Заподіяння собі шкоди може бути способом полегшити цей біль, коли ви знімаєте кришку з каструлі з киплячим супом, ви не лише не даєте йому перелитись, ви й робите його видимим. Робите біль видимим.

Відчуття емоцій

Людина може бути в повному емоційному заціпенінню, біль – це швидкий спосіб довести собі, що ми все ще можемо відчувати та все ще живі.

Покарання

Почуття сорому чи провини іноді можуть змусити людину повірити, що вона заслуговує на біль.

Контроль

Крім контролю над емоціями, самопошкодження може дати людині відчуття контролю над своїм життям ширше.

Після переживання зґвалтування чи іншого насильства потерпілі, зазвичай, випадають з-під контролю. Завдаючи собі шкоди, вони можуть відчути повернення контролю у своє життя, наприклад, вибираючи, як і коли завдати собі шкоди.

Якою б не була причина самоушкодження — це механізм подолання важких почуттів або наслідків травми. 

Ми хочемо нагадати, що ми тут поруч, і готові вислухати вас, якщо ви страждаєте. Наші психологи чи психотерапевти зв’яжуться з вами, лише коротко опишіть ситуацію — tellme.com.ua. Це безкоштовно та анонімно.

Якщо ви дізналися, що хтось завдає собі умисно шкоди, що робити?

  • Будьте спокійні, але поставтеся до цього серйозно. Це міф, що люди завдають собі шкоди заради «уваги». Насправді багато людей, які завдають собі шкоди, намагаються це приховати.
  • Зрозумійте, що це метод подолання травми – і це не означає автоматично, що людина схильна до суїциду. Насправді для багатьох людей все навпаки. Вони хочуть жити, і це їхній спосіб впоратися з дуже важкими емоціями.
  • Не змушуйте негайно зупинитися, не допомагаючи людині при цьому знайти інший спосіб впоратися з важкими емоціями. Ці емоції  просто чарівним чином не зникнуть, тому що людина перестала займатися самопошкодженням. 

Спробуйте переконати людину звернутись за психологічною допомогою.

  • Залежно від ваших стосунків, скажіть, що ви любите  її/його або піклуєтеся про неї/нього і готові підтримати.
  • Допоможіть знайти безпечніші варіанти управління своїми емоціями (мистецтво чи арт-терапія, написання щоденника чи креативне письмо), порадьте спеціаліста до якого можна звернутись за консультацією.

Photo by Susan Wilkinson on Unsplash

Статьи по теме