​Синдром самозванця: що це таке і як його позбутися

Редагувати переклад
Синдром самозванця зазвичай проявляється в таких когнітивних судженнях людей про самих себе: “мене переоцінюють”, “я займаю не своє місце, обманюю людей, а мій успіх – чиста випадковість”. Зазвичай синдром самозванця стосується саме професійної діяльності. Причому він притаманний людям успішним у роботі, які багато сил вкладають у своє професійне зростання.

синдром самозванця

При цьому вони відчувають провину за те, що начебто обманюють інших. Вони бояться своєї недосконалості, їм постійно страшно від того, що їх викриють у непрофесіоналізмі. Люди із синдромом самозванця живуть у постійному страху помилитись і відчувають багато сорому.

Ці негативні думки та страхи забирають чимало енергії, що може призвести до вигоряння, апатії та депресії.

Основи таких переживань закладаються в дитинстві значущими людьми та оточенням. Хтось із нас ріс в ідеальності та водночас неможливості досягти того ідеалу, якого насправді не існує. Хтось – в ігноруванні та засудженні. Причин багато. 

Ось варіанти, як ви можете допомогти собі зараз:

  • Спробуйте оцінити реально свої професійні здібності. Проаналізуйте, якими вміннями ви володієте, як і де ви ними користуєтеся. 
  • Проговоріть свої переживання із психотерапевтом або близькими. Це дасть вам усвідомлення, що ледь не кожній людині властиві переживання, чи достатньо хороші вони професіонали своєї справи.
  • Найімовірніше, ви часто знецінюєте себе, а також у вашому оточенні є люди, які так само знецінюють вас.
  • Зверніть увагу на тих, хто поряд. Ловіть себе на тому, коли й кого знецінюєте самі, поряд з якими людьми ви це робите.
  • Намагайтеся приймати від інших визнання своїх професійних успіхів.
  • Назвіть свої досягнення, свої професійні якості. Не оцінюйте їх, а просто перерахуйте.
  • Зверніться по допомогу до психотерапевта. Він допоможе швидше розібратися у собі, з професіоналом ваш шлях самопізнання буде легшим.

Текст: t.me/psy_support

Фотограф: Thiago Matos

Читайте також: НОВІ ФОРМИ СТОСУНКІВ: КОЛОНКА ПСИХОЛОГА 

Статьи по теме