Small Talk: актор та режисер Ахтем Сеітаблаєв і поетеса Тетяна Власова про виставу “Багато війни. Багато любові”
5 лютого в київському Будинку актора відбудеться поетичний вечір “Багато війни. Багато любові” на вірші української поетеси Тетяни Власової. Поетично-театральний перформанс представлять відомий український актор та режисер Ахтем Сеітаблаєв і поетеса Тетяна Власова. У їхньому виконанні прозвучать віршовані історії про життя, любов, самотність і віру під час війни.
Це не перший вечір поезії, як виникла ідея його проведення?
Таня: Ідея виникла майже спонтанно. Кілька місяців тому в мене був сольний виступ у Києві, на який я запросила Ахтема. Він вийшов на сцену, прочитав мій вірш — причому це було імпровізовано і несподівано для нас обох (усміхається). І прочитав так потужно, що саме в ту мить я подумала — ця історія мусить мати продовження. Через деякий час я запропонувала Ахтему таку-от певну поетичну авантюру — вечір на мої вірші, які б ми читали удвох. І Ахтем погодився, за що я йому дуже вдячна.
Хоч на секунду виникали сумніви?
Ахтем: Спочатку не було жодних сумнівів. Мені було цікаво. Ідея була нібито спонтанна, але сподобалась мені відразу. Сумніви, зізнаюсь, почали приходити трохи пізніше — коли я почав занурюватися в тексти. Поетичний текст потребує навіть трохи більшої відвертості, а відповідно і праці — і над самим собою, і з текстом — ніж зазвичай. Тому що тут є історія, яку потрібно не загубити, при тому пам’ятаючи, що це все-таки вірші, в них є свій ритм, рима, динаміка, свої акценти. У мене невеликий досвід саме в такому форматі. Тому сумніви були насамперед щодо самого себе — чи зможу я це зробити так, щоб це було комусь цікаво, крім тебе самого. Це швидше рефлексії артиста, який завжди себе питає — чи готовий я до цього. Але в цьому проекті на сцені в мене дуже класна партнерка, яка — раптом що — може допомогти (усміхається).
Ахтем одразу погодився? Чому саме він?
Таня: Розмова насправді була дуже коротка. Я сказала: “Ахтем, у мене є ідея”. І він відповів: “Я згоден” (усміхається). А вже тоді я розповіла, з якою саме ідеєю прийшла. А чому саме Ахтем? Тут я можу говорити дуже багато, але мені здається, що відповідь очевидна — тому що це Ахтем Сеітаблаєв. Талановитий, харизматичний, чуттєвий. Нікому іншому я б не довірила свої вірші.
Ахтем, чому ти погодився?
Ахтем: Я навіть не ставив собі такого питання — погоджуватись чи ні. Хоча тут, мабуть, треба пояснювати здалека. Наша професія артиста чи музиканта, вона дає тобі можливість все чесно про себе розповісти. Бо і базується на цьому — наскільки ти можеш бути щирим, переконливим, органічним (як любить казати Тетяна). Але водночас бути абсолютно захищеним по-перше тим фактом, що це не твій текст, і ти завжди можеш сказати “Ні, це не про мене”. Але якщо серйозно, ми маємо можливість отримувати надзвичайно сильну терапію навіть для самих себе — текстом, написаним іншою людиною, проговорювати самого себе. От за що ще я вдячний Тетяні.
Коли ви змогли повернутися до творчості?
Таня: Якщо точкою відліку брати початок повномасштабної війни, то в мене було таке кількамісячне заціпеніння, коли я не могла нічого писати. Розмовляла про це зі своїми друзями — поетами, музикантами — і вони розповідали, що в них було так само. Взагалі нічого не писалось. І в якусь мить я навіть засумнівалась, що коли-небудь знову писатиму вірші, бо тоді це здавалось зовсім непотрібним. Але через кілька місяців вірші знову почали з’являтись, і я зрозуміла, що це важливо, бо багатьом вони допомагають. У тому числі й мені, бо віршами я можу висловити те, що не скажу вголос прямо.
Хто з сучасних митців надихає вас?
Ахтем: В першу чергу ті, з якими ти або працюєш безпосередньо, або за творчістю яких ти слідкуєш, надихаєшся майстерністю, якістю того, що вони роблять. І це не обов’язково пов’язано з акторством чи режисурою. Взагалі побачивши хорошу роботу — далеко не завжди тобі може бути заздрісно, що ти так не зробив. Мої батьки і вчителі навчили мене надихатися прикладами, які тебе драйвлять, емоційно заводять. І ти отримуєш підтвердження того, що твоя робота, як і інші, когось хвилює.
Таня: Зараз мене надихають, мабуть, усі українські письменники та письменниці, які так багато роблять для нашої перемоги — воюють, волонтерять, пишуть, працюють, влаштовують презентації та літературні зустрічі, їздять на міжнародні фестивалі і розповідають там правду про війну в Україні. Такі приклади надихають і дають сили рухатись далі.
Є особлива магія у слуханні віршів. Який твір і у чиєму виконанні хотіли б послухати ви?
Ахтем: Вже багато років я з величезним задоволенням слухаю Аду Миколаївну. Те, як вона читає — це просто фантастично.
Таня: У мене все просто: я хотіла почути свої вірші у виконанні Ахтема Сеітаблаєва — і це сталось (усміхається).
Читайте також: ПРО ЩО ЖІНКА МОВЧИТЬ: АКТРИСА ТЕАТРУ ТА КІНО НАТАЛІЯ ВАСЬКО