Закрити
UA
Як допомогти людині, яка тоне
Мода

Домедична допомога людині, яка тоне: поради МОЗ

Поділись:

Міністерство охорони здоров’я України нагадало правила надання домедичної допомоги людині, яка тоне. Що можна зробити, поки чекаєте на лікаря.

Як допомогти людині, яка тоне

В ніч на 6 червня російськи окупанти підірвали Каховську ГЕС. Підрив дамби став найбільшою рукотворною екологічною катастрофою в Європі за десятки років. У зоні підтоплення опинилося 80 населених пунктів. На місті працюють рятувальники і медики. Проте доля українців на окупованих територіях наразі невідома: люди не можуть виїхати із зони затоплення. 

МОЗ України нагадало правила надання домедичної допомоги людині, яка тоне. Надавати першу допомогу у воді можуть лише досвідчені рятувальники. Передусім треба переконатися, що порятунок інших не зашкодить вам самим. Якщо ви не впевнені у власних силах, покличте когось на допомогу.

Якщо людина, яку витягли з води, не реагує на вас, викличте екстрену медичну допомогу за номером 103. Поки чекаєте на лікаря, зробіть наступне:

1. Перевірте, чи постраждалий дихає за принципом “чую, бачу, відчуваю” (“чую” – ви чуєте його дихання; “бачу” – ви бачите, як рухається грудна клітка; “відчуваю” – ви відчуваєте, як дихає людина, наблизивши до її рота щоку). Якщо так, то:

  • покладіть людину спиною на рівну, тверду поверхню;
  • наскільки можливо вирівняйте голову і максимально розігніть шию постраждалого, висуньте нижню щелепу (якщо впевнені, що людина не зазнала травми хребта);
  • очистість ротову порожнину від видимих сторонніх об’єктів, наприклад, бруду, піску.

2. Якщо постраждалий не дихає, виконайте 5 “рятувальних вдихів”:

  • затисніть людині ніс та видихніть повітря їй в рот до підйому грудної клітки (якщо маєте, скористайтеся бар’єрним пристроєм: маскою-плівкою або маскою-клапаном); 
  • повторіть 5 разів.
  • Маленьким дітям штучне дихання можна проводити, одночасно вдуваючи повітря в рот та ніс.

3. Перевірте, чи з’явилося дихання. Якщо ні – розпочинайте натискання на грудну клітку:

  • покладіть долоні (одна на одну) на середину грудної клітки постраждалого;
  • випряміть руки в ліктях і натисніть на них вагою власного тіла;
  • зробіть 30 натискань; 
  • повторіть два штучні вдихи.

4. Продовжуйте цикли “30 натискань – 2 вдихи” 

Так треба робити до прибуття медиків або поки постраждалий не почне дихати самостійно. Якщо постраждала дитина, то реанімаційні заходи треба проводити у співвідношенні 15 натискань – 2 вдихи.

5. Якщо не маєте бар’єрного пристрою і не можете виконувати штучні вдихи “рот до рота”, проводьте лише натискання на грудну клітку

6. Якщо людина прийшла до тями до приїзду лікарів, її слід зігріти

Не залишайте постраждалого наодинці. За можливості накрийте його сухою теплою ковдрою і дочекайтеся прибуття медиків. 

Автор: Яна Панюшкіна

Фото: Офіс Президента України

Читайте також: ПОТУЖНІ ПОТРЯСІННЯ ПІСЛЯ СТРАШНИХ НОВИН: ЯК ПОВЕРНУТИСЯ ДО ЖИТТЯ