Як говорити про війну з дітьми?
Війна принесла кожному з нас біль, невизначеність та невимовний страх перед майбутнім. Коли усе життя поділилось на «до» та «після», як пояснити це собі? Та найголовніше – якими словами говорити про це з дітьми, як заспокоїти наймолодших та знайти для них відраду?
Спробуємо розібратися у цьому матеріалі разом з психологами соціального благодійного проєкту «Коло Турботи».
Подбайте про себе
Не варто забувати, що спочатку дорослий має допомогти собі і лише потім своїй дитині, а не навпаки. Якщо ви відчуваєте біль, роздратування, ненависть чи безпомічність, дозвольте собі прожити ці емоції. Поплачте, покричіть або просто знайдіть хвилинку і проживіть почуття на самоті з собою. Лише після того, як заспокоїли себе, можете переходити до допомоги дитині.
Будьте чесними та відвертими
Не приховуйте нічого від дитини, не намагайтеся уникнути незручних питань. Якщо ваша малеча про щось питає, вона вже усе розуміє і брехня не принесе їй жодного полегшення. Навпаки, це може створити між вами недовіру і призвести до зворотного ефекту. Обов’язково використовуйте слова «я вірю», «я сподіваюся», «розумію, що тобі страшно». Нагадуйте дитині, що війна обов’язково закінчиться, адже сьогодні мільйони людей працюють задля нашої перемоги.
Казкотерапія
Якщо дитина зовсім маленька, будуйте діалог у формі казки. Ви можете придумати власну історію, на прикладі якої пояснити навколишні події, навести приклад про боротьбу добра та зла й розказати, що добра сила завжди переможе лиху.
Старшій дитині, переважно з 6 до 10 років, варто пояснити, що батьки чи опікуни поруч та зможуть її захистити. Якщо ви плануєте переїхати в безпечніший регіон чи закордон, скажіть дитині, що це потрібно зробити задля безпеки. Постійно нагадуйте, що ви поруч і зможете в разі чого захистити малечу.
Тілесний контакт
Обіймайте вашу дитину якомога більше. Завжди. За нагоди та без. Саме це буде найкращою демонстрацією любові та безпеки для вашої малечі.
Обмежте інформаційний потік
Уникайте перегляду новин по телевізору чи в Інтернеті, коли поруч з вами дитина. Подумайте також про те, що ви можете та не можете обговорювати в її присутності. Новинний контент може травмувати дитину, підсилити тривогу та негативно вплинути на її емоційний стан.
Якщо ваша дитина має власний телефон, подбайте про те, щоб вона читала лише перевірену інформацію. Розкажіть, як працює ворог для дестабілізації ситуації в країні та поясніть, що довіряти потрібно лише офіційним джерелам, наприклад, державним органам.
Не відкладайте життя на потім
Мрійте, будуйте плани, обговорюйте майбутнє з дитиною. Давайте малечі зрозуміти, що життя триває і ви обов’язково втілите все задумане.
Зверніться до психолога, коли відчуваєте, що вам потрібна допомога
Якщо відчуваєте, що більше не в змозі підтримувати себе в стабільному емоційному стані, що все валиться з рук – зверніться до кваліфікованих фахівців. Не ігноруйте свої почуття. Зараз усім нам неабияк потрібна підтримка.
Щоб зрозуміти, чи потрібна вашій дитині допомога, пройдіть тест та визначі чи є у вашої дитини ознаки стресу
За потреби, ви зможете звернутися за безкоштовною психологічною консультацією.
КОЛО ТУРБОТИ – це кваліфікована психологічна допомога дітям від 0-12 років та їхнім батькам, які пережили психотравмуючі події під час війни. Психологи проєкту допомагають усім верствам населення, навчають, як простими словами говорити з дітьми про бойові дії. Надають фахові поради, як подолати посттравматичний стресовий розлад та виростити дитину здоровою і щасливою.
Наразі фонд працює вже у 4-х містах України, серед яких Київ, Львів, Умань, Дніпро. За потреби, один раз за тиждень мобільна бригада психологів виїжджатиме у міста та заклади, що знаходяться у радіусі до 200 км від цих чотирьох міст, щоб проводити кризове консультування для родин з дітьми. Підписуйтеся на проєкт в соцмережах.
Photo by Derek Thomson on Unsplash
Читайте також: ЕМОЦІЙНА ВТОМА ВІД ОЧІКУВАННЯ ПЕРЕМОГИ НА ВІЙНІ