Закрити
UA
Мода

Як позбутися страху від повітряних тривог?

Поділись:

Зараз повітряні тривоги вмикаються майже кожен день. Це нові реалії життя. Для захисту організму у більшості людей з’явилися такі реакції, як хвилювання, паніка, страх і тривога, а також фізіологічні прояви — тахікардія, пітливість тощо.

Тривога та страх, які виникають під сирени — це нормально. Вони слугують природнім захисним механізмом, щоб ми згрупувались та приймали необхідні рішення, уникали небезпеки, йшли в бомбосховище. Внутрішнє напруження можна і потрібно використовувати для з користю, щоб зменшувати тривогу і не тримати це в собі. Про це поговоримо нижче.

Чи нормально, якщо ви не відчуваєте страху? Це може свідчити про виснаження організму, настає момент байдужості й ігнорування сирени. Хоч людина і розуміє, що знаходиться в небезпеці, але психіка вже вмикає захисний механізм і працює на те, щоб витримати це напруження — і відчуття тривожності не виникає. Або у вас є розлад особистості, в деяких з них відстуність страху це критерій для діагностики.

Що робити зі страхом?

1. Слідувати в укриття. Це найкращий варіант уникнення небезпеки, не нехтуйте сигналами повітряної тривоги. Наскільки б ця рекомендація не звучала банально, однак не втомлююсь повторювати: не нехтуйте. Необхідно насправді радіти, що ви чуєте попереджуючий сигнал, бо у вас є час прийняти необхідні міри. Набагато гірше, якщо ви не знаєте в який момент можна очікувати обстріл.

2. Не боріться зі страхом, якщо від адекватний. Є реальна загроза вибухів, тому не потрібно думати, що ваша тривожність не нормальна. Використайте це напруження для корисних дій, дістаньтесь найближчих безпечних місць.

3. Прийміть ситуацію. Не завжди є можливість піти в бомбосховище та коридор, наприклад, ви в цей час знаходитесь в парку і поруч немає укриттів. Або вони виявились закритими. В такому випадку усвідомте, що ви зробили все можливо, що від вас залежне і накручування себе не поліпшить ваш психологічний стан.

4. Думайте раціонально. Якщо поруч з вами немає важливих об’єктів інфраструктури, то ризик попадання менший. Так, рашисти стріляють і по житловим будинкам, але зазвичай у прифронтових зонах. Поміркуйте, скільки приблизно будинків в Україні взагалі і яка реальна вірогідність, що попадуть саме в ваш будинок.

5. Контакт з близькими. Обійміть рідних, подзвоніть родичам чи друзям, якщо вам важко переносити страх. Навіть при обійманні домашніх улюбленців виділяється гормон окситоцин, який збільшує відчуття безпеки.

6. Думайте на перспективу. Поміркуйте, як ви можете збільшити свою безпеку. Якщо ви орендуєте квартиру, то можливо є сенс обрати більш спокійні райони, будинок з паркінгом або поруч з метро/укриттям. Якщо живете в своїй квартирі, то попіклуйтесь, щоб підвал був відкритий вчасно, зберіться з мешканцями та займіться цим питанням.

Якщо ви помічаєте, що ваша тривога та страх постійні та не зменшуються навіть коли сирена закінчилась, то це може говорити про тривожний розлад. Типічні симптоми: хвилювання впродовж всього дня, лякаючі думки, знижена якість сну та працездатності. В цьому випадку варто звернутись за допомогою до психотерапевта.

Читайте також: 9 способів впоратися зі стресом за 30 хвилин

Повітряні тривога — це наша нова реальність. І щоб надалі бути продуктивною людиною,  продовжувати радіти життю та зберегти своє психологічне здоров’я необхідно адаптовуватися під нові умови.

Автор: Конев Олександр, практикуючий психолог

Фото:unsplash.com