Ці сім простих овочів дадуть фору найдивовижнішим суперпродуктам, а їх вживання позитивно позначиться на вашому здоров’ї та гаманці.
Співробітники Університету Вільяма Паттерсона в США, провівши безліч порівняльних аналізів 47 фруктів, овочів та трав, виділили серед них справжніх чемпіонів із поживності. Відбір враховував наявність у претендентів 17 важливих та цінних для організму речовин: білка, калію, клітковини, кальцію, заліза, тіаміну, рибофлавіну, ніацину, фолієвої кислоти, цинку та цілого ряду вітамінів. Денна ж норма певної поживної речовини повинна дорівнювати не менше 10%.
І що зрештою? У рейтингу виявились овочі-ягоди, знайомі нам з дитинства! На основі цього списку ми відібрали найбільш доступні в наших широтах продукти, які в сезон красуються на дачних грядках і готові прикрасити безліч страв. Зустрічайте сімку переможців.
Незалежно від того, який кабачок ви оберете – жовтий, зелений чи білий, його користь буде незаперечною. Одна з основних переваг у характері кабачка – його згідливість з нашою системою травлення, тобто легка засвоюваність і низька калорійність. Через невисокий вміст клітковини вони незамінні при проблемах шлунково-кишкового тракту. До того ж кабачки сприяють детоксикації організму та виводять зайву рідину, допомагаючи позбавитися целюліту. Влаштовуючи собі тижневий детокс, не забудьте включити до щоденного раціону 200 г сирих кабачків.
В якому вигляді вживати? Оскільки у кабачка немає яскраво вираженого смаку, у запеченому, тушкованому чи вареному вигляді він чудово поєднується з іншими овочами та м’ясними стравами.
Читайте також: Як прискорити метаболізм?
Один з найдавніших коренеплодів на планеті заслужив на особливу довіру. Він багатий антиоксидантами та мікроелементами, виступає як профілактика ракових та серцево-судинних захворювань. До речі, гризучи моркву, можна забезпечити гарний масаж ясен, що благотворно впливає на міцність зубів. Сік моркви очищає нирки та печінку, виводить каміння, покращує апетит та підвищує рівень гемоглобіну. І, звичайно, морква містить каротин, що зміцнює сітківку ока і відповідає за красу волосся та шкіри. Склянка свіжого морквяного соку з ранку дасть заряд енергії та гарного настрою. Найбільш соковита і багата на вітаміни морква – Невеликих розмірів, конічної форми, з тупим кінчиком.
В якому вигляді вживати? Неймовірно, але відварена чи запечена морква виграє – вміст антиоксидантів у ній, порівняно із сирою, лише збільшується! До того ж відварена морква як гарнір допомагає засвоєнню м’ясних та рибних страв. А ось сиру моркву варто вживати разом із жирами – сметаною або оливковою олією.
Читайте також: Еліксир молодості: рецепт антиоксидантного коктейлю
Унікальним цей коренеплід робить його біохімічний склад із вітамінів, мінералів, органічних кислот та клітковини. Магній сприяє лікуванню атеросклерозу та гіпертонії, а солі азотистої кислоти збільшують кровотік у м’язах, допомагаючи справлятися з інтенсивними тренуваннями. Буряк добре чистить організм і запобігає анемії, підвищуючи рівень гемоглобіну. Але, мабуть, найунікальніший її компонент – вітаміноподібна речовина бетаїн, що зміцнює імунітет і перешкоджає ожирінню (особливо печінки). Буряковий сік покращує склад крові, але знижує тиск. Включати його в раціон слід поступово, і спочатку краще пити суміш з переважанням соку моркви.
В якому вигляді вживати? Буряк відмінно переносить термообробку, зберігаючи такі корисні речовини, як залізо, калій, натрій та мінеральні солі, а також бетаїн. Варена чи сира? Вибір за вами!
Серед усіх своїх капустяних родичок броколі може похвалитися не лише зовнішньою красою, а й багатим внутрішнім змістом. За кількістю легкозасвоюваного протеїну брокколі обганяє шпинат і спаржу, забезпечуючи організм практично всіма корисними мікроелементами та вітамінами. Вона благотворно впливає на стан волосся, нігтів та шкіри, виводить солі натрію та зайву рідину, позбавляючи від набряків. Фолієва кислота робить броколі особливо корисною для жінок, які планують вагітність. Цей вид капусти регулює роботу підшлункової та щитовидної залоз, контролюючи рівень цукру в крові, очищає організм від токсинів, бореться з виразковою хворобою та захищає серце та судини. Низькокалорійна броколі (всього 30 ккал на 100 грам) з високою поживністю та високою концентрацією корисних речовин незамінна при дієтах.
В якому вигляді вживати? Полюбити брокколі у сирому вигляді зазвичай заважають її гіркуватий смак та надмірна жорсткість. Втім, є і хороша новина: з цим овочом можна робити все, що завгодно: готувати на пару, смажити, варити, додаючи в омлети, супи та салати. Головне, не затягувати обробку, щоби зберегти цінні речовини.
Йтиметься про червоне і солодке. Запашна хрумка оболонка перчика таїть найбагатший склад. За вмістом вітаміну С він перевершує лимон та чорну смородину. Це перший засіб для профілактики захворювань, пов’язаних із нестачею калію: серцево-судинних, нервової системи, анемії, поганої пам’яті. Перець покращує кровообіг, обмін речовин та травлення. Один червоний перець містить близько 200 мг вітаміну С, що вдвічі більше за добову норму. А ще він добре справляється з хронічною втомою.
В якому вигляді вживати? Не поспішайте тушкувати чи смажити перець: таке звернення не дуже любить. Зате добре переносить заморожування, зберігаючи майже всі корисні речовини. До речі, останніх найбільше близько плодоніжки та у внутрішній м’якоті білого кольору, а також у насінні.
Читайте також: 8 звичок, що викликають втому
Згідно зі світовою статистикою, помідори займають чільне місце на наших столах. Томати мають найвищу серед собі подібних концентрацію лікопену. Цей природний пігмент наділяє помідори дивовижними антираковими властивостями. Численні дослідження підтвердили користь томатів у профілактиці раку простати, грудей та підшлункової залози. І зовсім недавно вчені виявили в помідорах ще один дивовижний компонент, здатний розпізнавати та знищувати ракові клітини – альфа-томатин. Так, помідори знижують рівень «поганого» холестерину, захищають від атеросклерозу і зміцнюють кістки. Щороку у світі вирощують близько 60 млн. тонн помідорів – більше ніж яблук та бананів. Плоди томатів містять високу дозу серотоніну та тіамінувиступаючи в ролі антидепресантів
В якому вигляді вживати? Виявляється, лікопен повністю розкривається саме за термічної обробки. Тому томатна паста, приготовлена вдома як заправка, – навіть корисніша альтернатива свіжому салату. Правда, при цьому руйнуються вітаміни А та С.
Яскравий гарбуз абсолютно незаслужено обділений увагою багатьох із нас. Про її користь можна написати цілий трактат. Вона містить рідкісний вітамін Т, що сприяє згортанню крові та утворенню тромбоцитів. Цей вітамін незамінний для спортсменів – він допомагає нарощувати масу м’язів і спалювати жири. Завдяки пектиновим волокнам гарбуз виводить надлишки холестерину, налагоджує роботу кишечника, а ще зміцнює стінки судин і піднімає життєвий тонус, оскільки в ній багато заліза, калію та вітаміну К. Гарбуз – відомий борець проти хвороб серця, а за вмістом бета-каротину вона обганяє і залишає позаду яблука за кількістю заліза.
В якому вигляді вживати? Гарбуз гарний не тільки в кашах, його м’якоть використовується для приготування запіканок, пирогів, супів та хліба. Насіння чудово доповнює смак овочевих салатів. Сирий або злегка пасерований гарбуз можна додавати в смузі.