Що відбувається з тілом, коли ви на екстремальній дієті
Кожен з нас хоч раз доводилося вдаватися за допомогою дієт, на кшталт "-15 кілограмів за 2 дні". Але мало хто думає, що відбувається з організмом, загнаним у вузький коридор калорійності.
Хто не любить швидких рішень? При цьому швидко не дорівнює легко. Нам набагато простіше два дні харчуватися одним лише овочевим супом на воді, ніж півроку відмовляти собі в солодкому та борошняному. Така вже людська природа. Саме тому екстремальні дієти такі популярні. Найчастіше ми думаємо тільки про те, як будемо виглядати в цій розкішній сукні розміру S, а не про те, що станеться з нашими органами та системами у дні суворої помірності.
Жорсткі дієти та філософія, яка їх супроводжує, часто призводять до спотвореної харчової поведінки (обжерливості та переїдання) та неприємних емоційних станів (почуття провини та стресу, пов'язаного з їжею),
- Каже дієтолог Філіп Койдіс.
Якщо ви намагаєтеся перехитрити своє тіло, воно залишить у дурнях вас - коли ви починаєте їсти менше, воно пристосовується і просто витрачає менше енергії. Це призводить до ряду різних процесів:
1. Ваше тіло зменшує свій «термічний ефект» (енергія, яку організм використовує для травлення їжі).
2. Ваш метаболізм починає сповільнюватися у міру того, як ви зменшуєте порції.
3. Пасивний спосіб життя призводить до зменшення термогенезу (здатність організму виробляти тепло підтримки температури тіла і роботи всіх систем).
4. Ви поглинаєте калорії, які отримуєте з їжею, у повному обсязі, у той час, як при звичному харчуванні ви не поглинали б так багато.
5. Ваш організм починає посилати сигнали голоду, що призводить до зривів та переїдання.
А тепер давайте розглянемо процеси, які відбуваються з організмом від початку дієти і до кількох місяців (якщо ви витримаєте такий термін).
Читайте також: 5 СНІДАНОК, ЯКІ НЕ РЕКОМЕНДУЮТЬ ДІЄТОЛОГИ
12 годин
Перші 12-18 годин на екстремальній дієті ваше тіло готується до режиму «голодування» і використовує якнайбільше припасованої енергії (глікогену).
24 години
У міру скорочення запасів енергії через її нестачу рівень кортизолу підвищується, що призводить до затримки води в організмі. Ви опухаєте та постійно відчуваєте спрагу. Також на цьому етапі тіло намагається утримувати стабільну температуру. Через це вас кидає в тремтіння і морозить.
48 годин
Швидше за все, до цього часу запаси енергії наближаються до нульової позначки, і, оскільки організм неспроможна відрізнити дефіцит їжі з голоду, він уповільнює обмін речовин задля економії енергії.
Наш інстинкт виживання є дивовижним механізмом. Тіло включає режим заощадження енергії, щоб скоротити її витрати, і ми ще довго нормально функціонуємо, хоч і відчуваємо млявість.
72 години
Ваш метаболізм уповільнюється, а тому сповільнюється процес спалювання калорій. Організм переважно зберігає жир (він дає більше енергії), зате починає згоряти м'язова маса. Крім цього, ви відчуваєте занепад моральних та фізичних сил. Виною тому уражена щитовидна залоза, що впливає зменшення секреції адреналіну.
Один тиждень
Велика ймовірність, що в перші два тижні щонайменше 50% скинутої ваги це м'язова маса. З цього моменту ви також перестанете в повному обсязі отримувати важливі поживні речовини (білок, B12 та залізо), що призведе до послаблення імунної системи, перебоїв у роботі мозку та загальних проблем зі здоров'ям. У цей період у вас можуть початися проблеми і з соціальним життям, тому що ви постійно думатимете про наступний прийом їжі і дозволену кількість їжі на тарілці. Ви будете одержимі. Це почуття стимулюватимуть також гормони апетиту (грелін, нейропептид Y).
Читайте також: ВИГНАННЯ ВАГИ: 5 ПРАВИЛ ФРАНЦУЗЬКОЇ ДІЄТИ
Один місяць
Все, що оточуючим потрібно про вас знати, - це те, що ви голодні. Гормони апетиту виходять з-під контролю, що призводить до поганого настрою, покращити яке може лише шоколадка. Ви потрапляєте в хибне коло голодуючих і похмурих.
Можливо, до цього періоду ви мали кілька зривів, коли ви просто не могли зупинити себе і їли все, що під руку потрапить. Як ви розумієте, хорошого в такому режимі йо-йо мало.
6 місяців
Якщо ви змогли зайти так далеко і витримали напівголодне життя шість місяців, і при цьому не опинилися в лікарні і не підсіли на пігулки від болів у шлунку, тоді ви точно мало схожі на життєрадісну людину. Ви досягли своєї ідеальної ваги, але при цьому обзавелися цілим букетом хвороб, спалили чимало м'язової маси та нервових клітин.
Оскільки протягом кількох місяців ви жили за принципом «все або нічого», зараз з особливою працею долає потяг до «заборонки». Так як ваше тіло втратило більшу частину м'язової маси, воно перетворилося на машину з поглинання жиру, адже його головний пріоритет зараз – заповнити запаси енергії. Жирові клітини мають «хорошу пам'ять», тому ви легко надолужите втрачене за час екстремальної дієти. І навіть можете набрати зайвого.
Отже, до чого може привести місяць на твердій дієті:
1. Знижений метаболізм.
2. Високий шанс розвитку захворювань, пов'язаних із цукром у крові, таких як діабет (обмеженням в їжі ви збільшили чутливість до інсуліну).
3. Організм краще накопичує жир.
4. М'язова маса знаходиться на критично низькому рівні, що впливає на зовнішній вигляд, здоров'я та самопочуття.
5. Погані стосунки з їжею, які можуть призвести до розладу харчової поведінки.
6. Можливі соціальні наслідки, такі як ізоляція.
Джерело фото: unsplash.com