Marie Claire поспілкувався з експертом про те, з чого почати зміни у своєму раціоні, щоб жити довше та виглядати молодше. Чому дієти варто залишити у минулому? З чого має розпочинати розмову з пацієнтом грамотний лікар? Які дослідження важливо пройти, щоб краще дізнатися про свій організм і скласти грамотний раціон?
Євген Шагов – головний лікар, CEO першої клініки з управління віком у Східній Європі – ReFuture Clinic and ReFuture Aesthetics (Shagov Aesthetic Medicine).
Кожен із нас так чи інакше стикався з дієтами: перед відпусткою на море, через печію чи просто бажання підтримати здоров’я. Усі одного разу замислюються над тим, що і як ми їмо.
У гонитві за молодістю та стрункістю люди починають катувати себе кефіром та іншими альтернативами здорового харчування. Чому альтернативами? Тому що людина повинна розуміти — правильна відповідь не може бути універсальною для кожного. Як і результат може бути миттєвим.
Дієта, як тимчасова міра, не дає стійкого результату і гарантує лише погіршення наявних проблем, розчарування та ефект «йо-йо».
Крім випадків, коли людині протипоказаний, припустимо, цукор при діабеті або глютен при целіакії, призначення дієтологами для всіх низьковуглеводних або будь-яких інших універсальних дієт непрофесійно і небезпечно. Без розуміння індивідуальних генетичних особливостей, клінічного анамнезу – це все одно, що окуліст без обстеження радитиме всім їсти більше моркви.
Звичні кожному дієти – це проста, але безглузда відповідь на питання про те, як схуднути або бути молодим. Щоб покращити здоров’я, потрібна система.
Потрібна нова ідеологія харчування, індивідуально розроблена фахівцем нутріціологом, і лише після масштабного обстеження організму.
При цьому є універсальні базові аспекти, що допоможуть кожному без звернення до фахівця. Це прості правила, до яких ви можете дослухатися:
Вчені радять прислухатися до багатовікового японського принципу “Хара Хачі Бу” – виходь із-за столу завжди трохи голодним. Цю фразу довгожителі Японії повторюють як мантру. На їхню думку, шлунок має бути заповнений лише на 80%.
У США зараз дуже популярне правило дотримання харчового вікна “10/14” або “8/16”, або “періодичне голодування”. Йдеться не про тривале лікувальне голодування, у якого багато протипоказань. Насправді, багато хто з нас, сам того не усвідомлюючи, дотримується цієї системи. Доба поділяється на два «вікна», в одному з яких потрібно встигнути з’їсти всі їди за день, а в другому вже починається голодування, їсти не можна, тільки пити воду, каву та чай без цукру.
Система “10/14” передбачає, наприклад, може виглядати так – сніданок о 8-й ранку і останній прийом їжі не пізніше 6 вечора. Потім 14 годин без їжі і знову сніданок о 8-й ранку.
При переході в голодний режим організм запускає процес розщеплення жиру замість глюкози — цей природний механізм дозволяв нашим предкам виживати без їжі, а сучасній людині — позбавлятися наслідків переїдання.
Також при порівняно короткому періоді голодування посилюється процес аутофагії – позбавлення від клітин, що віджили своє, і їх частинок. У поєднанні з посиленим виробленням гормону росту (особливо активно це відбувається під час сну), який також зараховується до ефектів голодування, це дає потужний стимул до оновлення клітин.
Крім того, періодичне голодування вкрай позитивно позначається на рівні цукру в крові — особливо це актуально для тих, у кого він підвищений, включаючи хворих на діабет II типу (при інсулінозалежному діабеті самостійно голодувати не можна!)
Як то кажуть, БЖУ БЖУ ворожнеча. Важливо, у якій пропорції ми споживаємо нутрієнти і з яких продуктів їх отримуємо, тому що денна норма калорій не обов’язково забезпечує організм усіма корисними речовинами. Важлива як пропорція калорій, які ми отримуємо з білків, жирів і вуглеводів, так і їх конкретні джерела.
Решта – суворо індивідуально. В основі завжди лежить знайомство з пацієнтом на клітинному рівні – вивчення потреб тканин, виявлення проблем.
Дієта з 2-х яєць на сніданок та алергія на слово ЗОЖ – це не про здоров’я.
Це демінералізація, дефіцит вітамінів та букет із проблем у майбутньому. Правильне харчування покроково – це здоров’я для кожного органу, скрупульозно прораховане співвідношення білків, жирів та вуглеводів, гнучке та адаптивне меню, де немає шаблонних установок за переказами анафеми улюбленого шоколаду.
Обстеження, які важливо пройти для виявлення харчових проблем:
Біохімічний аналіз крові
УЗД та збору анамнезу
ДНК-тестування
Мануал з управління здоров’ям, закладений самою природою, який підкаже, що вам можна чи не можна, на що звернути увагу з урахуванням генетичного носія та схильностей.
Композиційний склад тіла
Точні вимірювання ваги та співвідношення в організмі жиру, м’язів, води та кісткової тканини вкрай важливі. Адже однакова вага може означати зовсім різне, загвоздка саме у балансі.
Тест на харчову непереносимість
Виявлення непереносимості глютена та лактози – must have. Також сучасна експрес-діагностика Gastrolyzer дозволяє виявити надмірне зростання патогенної мікрофлори у кишечнику. На додачу до цього – розгорнутий аналіз крові на харчову непереносимість за двома сотнями продуктів.
Багатопрофільна копрограма
Скринінг раку кишечника, панкреатичної недостатності, виявлення гельмінтів, запального процесу, синдрому “дірявого кишечника” (Leaky Gut).
Спектрофотометрія OligoScan
Моментальна діагностика прихованих дисбалансів на внутрішньоклітинному рівні та виявлення накопичення важких металів, нестачі або надлишку двох десятків основних мікро- та макроелементів, ступеня окисного стресу дозволяє бути впевненими, що необхідні поживні речовини сягають безпосередньо клітин.
17 квітня Євген Шагов виступить на лекторії про правильне харчування Anywell Food. Квитки доступні за посиланням.