UA
RU

Як боротися з деменцією: чи можна уникнути старечого маразму?

Редагувати переклад
Як прокачати свій мозок і боротися з деменцією, хворобою Альцгеймера та старечим маразмом, дізнавався Роман Щербаков.

 

Як боротися з деменцією: чи можна уникнути старечого маразму?

На рубежі століть Террі Пратчетт – творець фентезі-циклу «Плоский світ» – був другим найбільш читаним автором у Великій Британії (після Джоан Роулінг). 2007 року йому поставили діагноз: хвороба Альцгеймера. Ще через два роки письменник опублікував у газеті відкритий лист на захист евтаназії, а в 2011 – почав збирати документи на самогубство, що асистується, в одній з клінік Швейцарії, де це дозволено законом.

Єдиний порятунок від хвороби, крім добровільного відходу з життя, Пратчетт бачив у роботі, але втративши навички читати і писати, міг створювати нові твори лише з помічником. 2015-го Пратчетт помер своєю смертю – йому було 66 років.

Після того, як людина чує від лікаря: "У вас хвороба Альцгеймера", вона живе 3-9 років (Пратчетт прожив 8). При цьому діагноз з'являється в житті людини, коли йде до лікаря. А робить він це, коли починає забувати, який сьогодні день тижня і вранці помилково замість цукру насипає в чай ​​дві ложки солі. Так ось на момент першого порушення в його мозку не менше 10 років. Виявити хворобу Альцгеймера на ранніх стадіях дуже складно – коли вона перетворює життя людини на пекло, виявляється, що жодних серйозних ліків у сучасної медицини немає.

Читайте також: Як боротися із забудькуватістю?

Як боротися з деменцією: чи можна уникнути старечого маразму?

Хвороба Альцгеймера – часте прояв деменції (від латів. dementia – божевілля). Йдеться про різке зниження пам'яті, якості мислення та пізнавальної функції мозку, що впливає на втрату старих навичок та можливість придбання нових. Відбувається це як результат ураження мозку – найчастіше у старості. Але трапляється деменція і молодшому віці.

Людина може бути народжена з програмою захворіти на хворобу Альцгеймера у віці 150 років, – каже Володимир Захаров, д.м.н. професор кафедри нервових хвороб ММА ім. І.М. Сєченова. - І, швидше за все, не доживе. Але якщо трапиться інсульт – хвороба виявиться раніше.

Крім того, спровокувати деменцію у молодих може адикція, наприклад, наркоманія та інтернет-залежність. Ці речі стали звичайними в нашому житті, але Міжнародна організація з проблем хвороби Альцгеймера повідомляє: 5 років тому у світі було 35 млн. людей з деменцією, зараз – понад 46 млн., а до середини століття їх буде вдвічі більше.

Як боротися з деменцією: чи можна уникнути старечого маразму?

Вилікуватися від деменції неможливо, але її перебіг можна полегшити препаратами, якщо діагностувати хворобу на ранніх стадіях

Першим етапом діагностики деменції є співбесіда із пацієнтом, – каже невролог Олексій Алексєєв. – Тестуються навички сприйняття мови, виконання простих команд, повторення складних речень, графічне сприйняття з повтором малюнка, а також рахунок. Найчастіше пацієнти, які справляють враження адекватних, з такими простими завданнями можуть не впоратися.

Так що якщо у вас є старі батьки, бабусі та дідусі, які поки що навіть пам'ятають дату, коли потрібно вітати онуків з днем ​​народження, – все одно зводьте їх до невролога.

Читайте також: Еліксир молодості: антиоксидантний напій

Як боротися з деменцією: чи можна уникнути старечого маразму?

Розумно буде подбати заздалегідь і про свою старість. Профілактика хвороби Альцгеймера - це поки що найпотужніший засіб. Але робити ставку слід на комплексний підхід. Специфіка роботи мозку така, що коли ви, припустимо, дивіться фільм, задіяні лише зорові поля, коли робите зарядку – працюють лише області мозку, які відповідають за моторику. Виходить, якщо весь час задіяти тільки одні центри, то в інших виникнуть склеротичні вогнища. «Зберегти мозок до глибокої старості можна лише тому випадку, якщо задіяти його по-різному», - Каже доктор біологічних наук і палеоневролог Сергій Савельєв.

Наука дізналася багато про те, як відстрочити прихід старечої деменції. Наприклад, вчені Міннесотського університету багато років вивчили старіння 678 монахинь, що народилися в 1917 році (монахинь, тому що вони живуть в однакових умовах і не мають згубних звичок). У віці 22 років настоятелька дала їм завдання написати автобіографії. Вчені проаналізували ці твори та з'ясували, що автори складніших текстів отримали відстрочку деменції в середньому на 8 років. Це, звичайно, не означає, що у боротьбі зі старечим маразмом треба сідати писати третій том «Війни та миру», але регулярно почитати перші два – буде дуже корисно. Російська класика гарна своїми громіздкими дієпричетними зворотами. Подібна література чудово «розминає» мозок, але важливо розуміти, що читання газет не підійде – треба давати мозку справді інтелектуальне чтиво. Окрім класики, непогано хоч раз на тиждень розучувати вірші. В ідеалі потрібно переписувати вірші від рукищоб підключати ще й області мозку, що відповідають за моторику

Читайте також: Чому ми страждаємо на безсоння і як з нею боротися?

Як боротися з деменцією: чи можна уникнути старечого маразму?

Істотно знижує ризик захворіти на деменцію і Знання іноземних мов та заняття спортом. 2009 року фахівці Лондонського інституту психіатрії підрахували, що кожен додатковий рік на роботі після виходу на пенсію відсуває хворобу на місяць. Ще важливо не потурати старим родичам у їхньому небажанні освоювати новинки техніки. Відберіть у бабусі кнопкову Nokia – вручіть їй смартфон, навчіть серфити в інтернеті, ставити лайки у Facebook та вести Periscope-трансляції із супермаркету в день знижок. Це буде непросто, але шукати бабусю, яка вийшла за хлібом і загубилася, куди обтяжливішою.

Щодо харчування, то в боротьбі з хворобою Альцгеймера популярні білкові дієти себе дискредитували. Для нормального функціонування головного мозку більшість фахівців рекомендують середземноморську дієту: жирну рибу, оливкову олію, сир, більше овочів та ягід, менше крохмалю та цукру. І найприємніша новина: якщо запивати все це двома келихами гарного вина щодня, ризик деменції знижується на 30%

Фото: Gettyimages

Статті на тему