Закрити
UA
Краса

Чи можна змінити обмін речовин

Поділись:
У боротьбі за струнку фігуру ми всі сподіваємося на обмін речовин або, говорячи медичною мовою, метаболізм.

Проте далеко не кожен розуміє, що бездумно втручатися в подібні процеси, що відбуваються в організмі, просто небезпечно. Ми вирішили розібратися, що таке насправді цей горезвісний обмін речовин і що треба робити, щоб завжди бути у формі.

Чи можна змінити обмін речовин

Спочатку пропонуємо визначитися з теорією. Загальний сенс поняття «обмін речовин» загалом зрозумілий. Це процеси, що поєднують усі хімічні реакції, що відбуваються в організмі. Метаболізм складається з двох безперервних процесів: катаболізму (одержання енергії з білків, жирів та вуглеводів) та анаболізму (створення клітин та синтезу гормонів чи ферментів). Наш організм регулярно оновлюється та відновлюється, а також забезпечує роботу різних органів. Саме для цього потрібна енергія, що виділяється у процесі метаболізму.

На швидкість обміну речовин впливає багато факторів. Деякі їх підкоригувати неможливо.

Крім катаболізму та анаболізму, обмін речовин ділиться на основний (базальний), який не зупиняється ні на хвилину і відбувається навіть тоді, коли ми спимо, та додатковий, який «активізується», коли людина перебуває не в стані спокою.

Читайте також: ЗДОРОВИЙ СНІДАНОК: 5 ПРИЧИН Є МЮСЛІ ВРАНКИ

Швидкий та повільний метаболізм

На фізичну форму, фігуру, зовнішність людини, і навіть характер його внутрішніх органів впливає таке поняття, як «швидкість обміну речовин». Саме про нього так часто говорять дієтологи, намагаючись привернути увагу людей до правильного харчування. У чому полягає принципова різниця між людиною з повільним і швидким обміном речовин?

У першого необхідні процеси в організмі відбуваються швидше, а у другого – трохи повільніше. Іншими словами, за умови рівних навантажень один випробуваний може їсти все без обмежень і при цьому не набирати вагу, а другий, навпаки, помітить появу зайвих кілограмів. Нормальним прийнято вважати метаболізм, у якому організм отримує потрібну йому енергію без шкоди і порушень здоров'я.

На швидкість обміну речовин впливає багато факторів. Деякі з них підкоригувати неможливо – це спадковість, стать, вік тощо. Проте є й ті умови, які за грамотного медичного підходу можуть піддаватися коригуванню. До них відносяться вироблення гормонів, емоційний стан, фізична активність тощо.

Читайте також: 5 ВІТАМІНІВ ДЛЯ ПРИСКОРЕННЯ МЕТАБОЛІЗМУ

Загалом, у гонитві за стандартами краси прийнято вважати, що швидкий метаболізм – це практично подарунок долі, а ось із повільним доведеться поборотися. Насправді все зовсім не так. Надмірно прискорений обмін речовин може спричинити похибки у формуванні кісток і м'язів у дітей, а у дорослих викликати ослаблення імунітету, порушення менструального циклу, тахікардію та інші неприємні симптоми.

Уповільнений обмін речовин, у свою чергу, це загроза ожиріння, проблем з тиском і серцем. Також варто враховувати, що практично у всіх людей з віком метаболізм уповільнюється через зміни гормонального фону, зниження рухливості тощо. Крім того, зміни в обміні речовин можуть бути викликані вагітністю та пологами. На ранніх термінах організм запасає поживні речовини, щоб їх вистачило як матері, так і дитині, а в останньому триместрі в організмі підвищується рівень глюкози та жирних кислот.

Головна мета – не зашкодити собі. Тому краще зробити вибір на користь оптимального фізичного навантаження та збалансованого харчування, ніж застосовувати екстремальні дієти.

Саме тому після пологів іноді буває досить складно скинути кілька зайвих кілограмів, що накопичилися. В ідеалі організм сам повинен прийти в норму, але насправді гормональні зрушення можуть бути причиною зміни звичного обміну речовин.

Що ж робити

Багато людей у ​​гонитві за прискоренням обміну речовин та поліпшенням фігури намагаються втрутитися у природні процеси організму шляхом надто активних тренувань чи вживання заборонених препаратів. Цього робити категорично не можна! Коригувати процеси обміну речовин може лише кваліфікований спеціаліст.

Читайте також: ІНТУІТИВНЕ ЖИВЛЕННЯ: ЩО ЦЕ ТАКЕ І ЧОМУ ЙОМУ ПОТРІБНО СЛІД

Проте вплинути на швидкість спалювання калорій все ж таки можливо. Насамперед, за рекомендаціями ВООЗ, варто приділяти час регулярним тренуванням. 75-150 хвилин інтенсивного (150-300 хвилин помірного) аеробного навантаження на тиждень або проходження 7-8 тис. кроків щодня буде достатньо для того, щоб тримати себе у формі. Крім того, потрібно стежити і за кількістю споживаних калорій.

Головна мета – не зашкодити собі. Тому краще зробити вибір на користь достатнього фізичного навантаження та правильного харчування, ніж застосовувати жорсткі дієти. Більше того, подібні підходи можуть призвести до результату, який зовсім не виправдає покладених на нього очікувань.

Після тривалої відмови від повноцінного харчування людина починає посилено відшкодовувати нестачу вітамінів та, як наслідок, переїдати, знову набираючи кілограми. І це, своєю чергою, погано впливає стан всього організму. Інакше кажучи, до питання впливу метаболізм потрібно ставитися з усією відповідальністю. Слідкуйте за здоровим способом життя, а з усіх інших питань краще все ж таки звернутися до лікаря.