Закрити
UA
Краса

Популярні міфи про натуральну та синтетичну парфумерію

Поділись:

Навколо створення парфумерії витає неймовірна кількість міфів і точиться багато суперечок. Найпопулярніші – на тему, який аромат найкращий: синтетичний чи натуральний? Ольга Кіктенко знає правильну відповідь.

міфи аромати

Все почалося з Рей Кавакубо – засновниці Comme des Garcons. На зорі її кар’єри, в агресивні дев’яності, стався розквіт урбанізму. І дизайнер рішуче ввела у парфумерний побут запахи паленої гуми, асфальту, вулканічного попелу, лаку для нігтів, алюмінієвого зварювання… Усі вони чудово вписувалися у перемогу міста над природою. Після цих дивних ароматів громадськість потягло назад «на природу». І вперше зазвучали питання щодо натуральності інгредієнтів у парфумерних композиціях. Втім, не вщухають і досі. Їх у вашої покірної слуги накопичилося на цілу міфологію.

Міф 1. Лише з натуральних інгредієнтів можна створити парфумерний шедевр. А синтетика підходить лише для освіжувачів повітря

Всі відомі духи нашого часу та століття минулого більшою чи меншою мірою містять синтетичні складові. Парфумерна легенда і аромат Chanel № 5, що найбільше продається у світі, був би неможливий без синтетичних альдегідів. Його товариш за популярністю, Angel від Thierry Mugler, взагалі будується на основі етилмальтолу – штучної речовини, яка не зустрічається у природі.

≪Завдяки синтетичним молекулам парфумерія розвивається, інакше всі б досі пахли, як у ХІХ столітті, “чистою трояндою”, – каже Жан-Клод Елена. До речі, у минулому автор безперечних парфумерних шедеврів Hermes. –

Зараз можна синтезувати будь-яку молекулу, і як аромат це ніяк не позначиться. Не від цього залежить, чи гарний аромат. 

Згідно з правилами, у натуральних та скроєних у лабораторії компонентів своя функція у піраміді. Синтетика створює міцний «корсет» аромату та наділяє його такою властивістю, як шлейфовість. Природні екстракти надають парфуму глибину та об’єм.

Міф 2. Справжня нішева парфумерія складається лише з натуральних складових.

Давайте подумаємо, що таке парфумерія ніша. Це невеликі мануфактури, що йдуть у авангарді парфумерної моди. Навчилися хіміки синтезувати молекулу, скажімо, вишні. Спочатку її пробують та приміряють нішеві бренди, потім поступово починає використовувати люкс, а згодом – і мас-маркет. Нещодавно в тренді був уд, до цього – ірис, а ще раніше – інжир. Сьогодні воскресили троянду. І так до безкінечності.

Британський парфумер Лін Харріс, автор марки Miller Harris, допомагає мені розібратися: ≪Головна відмінність нішевої парфумерії – це високий відсоток натуральних інгредієнтів та трохи синтетики, щоб зробити аромат по-сучасному драматичним та інтригуючим. У комерційній парфумерії навпаки: більша частина синтетики та трохи природних матеріалів для реалістичності аромату.

Читайте також: НІШЕВІ ЛІНІЇ ВІДОМих ПАРФЮМЕРНИХ БУДИНКІВ, ПРО ЯКІ ВИ МОГЛИ НЕ ЗНАТИ

Безумовно, якщо поставити собі за мету, то 100% натуральний аромат знайти можна. Проте органіка не буде схожою на звичні нам парфуми з магазину. Швидше за все, ви відчуєте аптечний відтінок, тому що майже у всіх ефірних оліях містяться високомолекулярні терпени, що мають характерний скипидарно-камфорний запах, і вони практично позбавлені шлейфу.

Натуральні ефірні олії самі по собі ніби природні парфуми, самостійні композиції зі своїм характером, історією, розвитком та драматургією≫, – розповідає парфумерний хімік, автор енциклопедії ароматів Fragrantica Матвій Юдов. – Поєднувати безліч таких інгредієнтів складно, тому що ці історії починають нашаровуватись, що призводить до невиразності та сумбуру..

Міф 3. Натуральні аромати дуже стійкі, а синтетика швидко випаровується

Стійкість залежить від леткості речовини, а чи не наскільки природним є його походження. Наприклад, натуральна олія бергамота та її синтезований «брат» ліналілацетат однаково випаровуються з поверхні шкіри – приблизно за двадцять хвилин. Якщо згадати шкільний курс хімії, то легкі молекули летючі, ніж важкі. До перших відносяться речовини із запахом зеленої трави, цитрусових, акватичні ноти. А ось мускусні або дерев’яні акорди триматимуться довше. І, безперечно, тривалість «звучання» аромату залежить від його концентрації. Найдовгограючі – це парфуми, потім парфумована вода, туалетна та дезодорант.

Міф 4. У лабораторії неможливо створити аромат, ідентичний натуральному. Завжди відчуватиметься «хімозність»

Якщо розтерти зелений листок, то ви відчуєте характерний запах свіжості. Він належить до природних ароматів, які неможливо екстрагувати з натуральної сировини і потім зафіксувати у склі флакона. Скільки листя ні криху. Зате є методики, що дозволяють сконструювати в лабораторії аромати свіжоскошеної трави, вологої зелені, інжиру, полуниці, персика… Тому коли хтось чує мій улюблений фіговий Figueir Eden, Armani Prive і робить комплімент про його натуральність, я загадково усміхаюся. Все дійсно залежить від майстерності парфумера та збалансованості композиції.

Читайте також: В УКРАЇНІ СТВОРЯТЬ АРОМАТ ЕКСКЛЮЗИВНО ДЛЯ УКРАЇНСЬКИХ ЖІНОК

Взяти, наприклад, пахощі травневої троянди, що розкрилася на світанку в Грасі. Відтворити цей тонкий аромат живої квітки неможливо без втручання хімії. ≪А як же перегонка з водяною парою?≫ – запитаєте ви. Чи екстракція? Жоден з існуючих способів не дозволяє отримати копію аромату, тому що в процесі перетворення пелюсток на ефірну олію або абсолю все одно відбувається ряд хімічних трансформацій. Дивно, але в сучасній парфумерії всі гіперреалістичні квіткові композиції – це результат аналізу запаху свіжого бутону, що розпустився (так звана хроматографія headspace або технологія living flower), і подальше відтворення аромату з індивідуальних синтетичних компонентів.

Міф 5. Натуральні компоненти дорогі, а синтетичні дешеві

Існують дуже дешеві натуральні матеріали і надзвичайно дорогі синтезовані. І навпаки. Більшість запашних рослин потребує особливого догляду, та й збирають їх вручну. Тому вирощують ефіроноси, зазвичай дрібні фермери. Поля лаванди чи м’яти розпадаються на десятки приватних наділів. У їхніх власників скуповують урожай місцеві фірми-трейдери, а з ними вже ведуть переговори міжнародні парфумерні компанії.

Близько п’яти років тому фермери вирішили, що вигідніше садити ріпак замість почулі. Пачулі зникли з ринку, і ціна на їх ефірну олію одразу підскочила. Або рано чи пізно в Індії вирубали майже весь сандал, який потрібно вирощувати десятиліттями, перш ніж він дасть придатний для парфумерії врожай. Звичайно, вартість цієї дорогоцінної сировини відразу стала космічною. У хімії свої нюанси.

Левова частка синтетичних інгредієнтів стали дешевими лише оскільки вчені витратили масу зусиль на розробку доступного способу їх синтезу.

Наприклад, створення галаксоліду – найпопулярнішої речовини з мускусним запахом, у найбільшої світової корпорації з виробництва аромахимикатов пішло 15 років. Саме тому це з’єднання дешевше за аналогічний мускон вартістю кількома тисячами доларів за кілограм. Багато речовин із запахами амбри та мускусу мають дуже складну структуру і, як наслідок, їх синтез трудомісток та доріг.

Міф 6. Органічні парфуми на всіх пахнуть по-різному, а якщо додано синтетику – аромат однаковий, як на блоттері

Жоден аромат не може пахнути на шкірі людини так само, як на паперовому тестері у магазині. Варіативність звучання пов’язана зі швидкістю випаровування компонентів та ще сотнею факторів: від температури та типу вашої шкіри до індивідуальної психологічної реакції на певні інгредієнти та вологості у приміщенні. Нанесіть на трьох різних жінок, наприклад, Velvet Vanilla, Mancera і одна чітко чутиме ваніль, друга туберозу, а третя грушу в цукрі. Але в цілому аромат буде цілком пізнаваний на всіх піддослідних.

Фото: Depositphotos.

взяти позику онлайн терміново