Чи потрібно приймати мультивітаміни? Вітамін С потрібен для профілактики застуди?
Більшість із нас не знає про вітаміни нічого. А помилки, пов’язані з вітамінами, можуть бути згубними для здоров’я кожного з нас. Концентрація на вітамінах на шкоду решті зробила нас сліпими щодо цілісної картини, адже вітаміни — лише мала і досі загадкова частина системи харчування. Реклама виробників вітамінів створює ілюзію, що їхнє вживання – короткий і простий шлях до здоров’я.
Автор книги «Вітаманія» Кетрін Прайс (видавництва МІФ) виконала велику роботу: відвідувала лабораторії, фармацевтичні фабрики, серйозно вивчала історію науки про харчування, щоб розібратися з користю та шкодою вітамінів.
Вітаміни корисні?
Коли мова заходить про правильне харчування та дієти, то, мабуть, єдина істина, яка не піддається сумніву, – це користь вітамінів. Але якщо подумати, більшість із нас нічого до пуття про них не знає. Адже наша сліпа віра у вітаміни нерідко завдає нам шкоди!
Чудеса еволюції
Зважаючи на все, наші далекі предки ще були здатні самостійно виробляти вітаміни, а ось ми втратили цю здатність остаточно і безповоротно. Виробництво вітамінів повністю перейшло до рослин.
Бері-бері
В 1814 британського хірурга Рідлі направили на Шрі-Ланку. Місцеві військові страждали від дивної недуги – “бери-бери”. У хворих набрякали кінцівки, а потім вони відчували такий моторошний тиск у тілі, що «молили надрізати та випустити рідину». Виявилося, винний вітамін В1. Точніше, його нестача.
Голодна зима 1944-го
Наприкінці війни у Нідерландах стався голод. І все ж таки вчені вели статистику — унікальний випадок. Залежно від того, в який період вагітності майбутні матері голодували, їхні діти перебували в групі ризику виникнення депресій, шизофренії, діабету, захворювань серця і судин.
Килимок на сніданок
Для синтезу вітаміну А використовуються ацетон і формальдегід, вітамін РР часто виробляється з нейлону 6.6 – синтетичного волокна, яке застосовується для створення захисних килимків, подушок та ременів безпеки, кабельних стяжок, а сировиною для В1 служить кам’яновугільний дьоготь.
Вітамін С або?
Людина і деякі з родичів приматів (у тому числі морські свинки та рукокрилі) – ссавці, у яких не виробляється вітамін С. У всіх інших створень він був описаний як аскорбінова кислота і, будучи продуктом, що виробляється в організмі цих тварин, зовсім не вважався вітаміном .
Нагадаємо, Девід Перлмуттер за роки практики встановив зв’язок між тим, що ми їмо, та роботою нашого мозку.