UA
  RU

  Чому дітям та дорослим знятися кошмари і що з цим робити?

  Редагувати переклад
  Разом з психологією проекту «Коло Турботи» Яною Віхляєвою розбираємося звідки у дітей та дорослих беруться нічні кошмари та як бути, якщо вам знятимуться жахливі сні.

  нічні кошмари

  Як не дивно, але нічні кошмари під час війни – це нормально. У дітей кошмарні сні бувають частіше, ніж у дорослих. Це пов'язано з рівнем сформованості психіки, тому кошмари особливо поширені у дітей 3-6 років.

  Під час сну психіка опрацьовує та переробляє негативні переживання, що сталися протягом дня. Це ті переживання, які були непроговорені, проігноровані вдень, тому вони активізуються вночі. Тобто кошмар – це емоційна реакція на негативні події, переживання, страх, травму тощо. Стреси та тривожність на фоні війни погіршують якість сну та також провокують появу ночних кошмарів.Жах - це дуже яскравий сон, який може турбувати і після пробудження. Тож після сну ви чи дитина можете відчувати страх, тривогу, злість, смуту, мерзотність, почуття провини та занепокоєння. Перебування в такому пригніченому стані протягом тривалого проміжку години може призвести до серйозних фізичних та психічних наслідків.

  Що робити?

  • Максимально стабілізуйте емоційний стан свого дитини.
  • Проговоріть з дитиною, які емоції та переживання у неї були протягом дня. Допоможіть упоратися із негативними переживаннями.
  • Що стосується дорослих, спробуйте перед сном максимально заспокоїтися та розслабитися, спостерігайте за чимось позитивним. Займіться медитацією.
  • Зверніть увагу на режим дня. Чи не має збуджуючих видів діяльності перед сном?
  • Уникайте прийомів їжі перед сном, бо вночі метаболізм вимагає від мозку більшої активності.
  • Дотримуйтесь гігієни сну.
  • Зверніть увагу на фізичне здоров'я дитини. Якщо дитину протягом дня супроводжує сонливість, головний біль, тошнота – це привід звернутися до лікаря. Подібною буде рекомендація і для дорослих – якщо ви впродовж тривалої години погано відчуваєтеся, не прехтуйте своїм станом та запишитесь на консультацію до фахівця.

  Поради психолога

  Якщо ви помітили, що дитині сниться кошмар або вона кричить уві сні, то вам необхідно розбудити дитину. Але дуже обережно. Не обіймайте дитину та не торкайтеся її, поки вона не розплющить очі. Сідайте поруч та називайте ім'я дитини, кажіть, що їй лише наснився поганий сон, що ви поруч і готові допомогти. Коли дитина прокинеться, то звертайтеся до дитини на ім'я та задайте прості питання (як звати дитину, батьків, улюблену іграшку). 

  Обійміть дитину та скажіть, що ви поруч і вона в безпеці. Нормалізуйте дихання.

  «Щоденник емоцій»

  Зробіть разом із дитиною щоденник, де вона зможе записувати чи замальовувати свої емоції протягом дня. Можливо, це будуть смайлики або якісь інші позначки, які обере ваша дитина. Проговоріть з дитиною її емоційний стан, вчіть розрізняти та контролювати емоції. Запитуйте, що сьогодні ваше дитя змусило радіти чи сумувати.

  Рисунок сну

  Запропонуйте дитині намалювати свій сон. Не хвилюйтеся, якщо це буде страшний малюнок із використанням темних кольорів. Саме так виходять негативні емоції. Потім запропонуйте дитині зробити цей «страшний» малюнок веселим та смішним. Пусть дитина додасть яскравих фарб або зробить свого нічного зразка недотепним. Це зменшить рівень тривоги та страху після нічного кошмару.

  котик

  Створення охоронця сну

  Своїм охоронцем дитина може обрати якусь іграшку, яка буде поруч під час сну. Або дитина може виготовити якийсь чарівний артефакт, який буде захисником її сну. Дайте простор дитячій уяві. Також можете запропонувати дитину відганяти погані сні. Наприклад, хлопнути в ладони, здути сильним видихом, заспівати пісню та ін.

  Поради для дорослих аналогічні до порад для дітей

  Перед сном займіться тим, що допомагає заспокоїтися та відволіктися від негативу. Таким чином ваша нервна система не буде чутливою і ймовірність кошмарів зменшиться. Якщо вам знятися кошмари і переслідують негативні думки вдень, спробуйте допомогти собі самостійно. Ви можете виписати (або намалювати виліпити та ін.) події, що відбуваються у нічному кошмарі та змінити негативну частину сну на позитивну (чи хоча б нейтральну). Таким чином ви переміщуєте акценти і це значно зменшує рівень тривожності через нічні кошмари.

  Ще одним дієвим методом є заохочення гарних снів за допомогою власної уяви. Зокрема, думайте про позитивне, представляйте місця, де б вам було зручно спати (на березі моря, в будиночку серед лісу тощо).

  Якщо ви не справляєтеся з проблемою нічних кошмарів самостійно, зверніться до психолога. Тривале перебування у погніченому та тривожному стані може бути причиною розладів фізичного та психічного здоров'я.

  Підписуйтесь на проект у соцмережах та отримуйте актуальну інформацію з психології.

  Читайте також: ПЕРША ДОПОМОГА: ПРОФІЛАКТИКА ПОСТТРАВМАТИЧНОГО СТРЕСОВОГО РОЗЛАДУ

  Статті на тему