UA
RU

Книги, які в різні часи були заборонені

Редагувати переклад
Розумом заборону на деякі книги не зрозуміти. 
Книги, які в різний час були заборонені.

Актриса Джин Сіберг із книгою «Над прірвою у житі»

10 липня в Україні можуть заборонити книгу про життя поета та політв'язня Василя Стуса. Ми вирішили згадати, які ще твори в різний час піддавалися цензурі та заборонам у всьому світі. 

Читайте також: В Україні хочуть заборонити книгу про поета Василя Стуса

Якщо ви хочете познайомитись з одним із цих творів, ви можете придбати книгу на сайтах-партнерах Marie Claire. Для цього перейдіть по лінку або просто натисніть на обкладинку. 

«Коханець леді Чаттерлей» Девід Герберт Лоуренс

Книги, які в різний час були заборонені.

купити книгу можна на yakaboo

Вперше роман був опублікований в 1928 році в Італії, але через велику кількість відвертих сцен. Окрім обурення громадськості видавці зіштовхнулися із судовими розглядами. Роман був заборонений у Великій Британії аж до 1960 року, але суд реабілітував його. 

Читайте також: Читаємо важливе: книга "Вона розповіла" про становлення руху #MeToo

Серія про Гаррі Поттера Джоан Роулінг 


Книги, які в різний час були заборонені.

Купити серію можна на yakaboo

Тема магії, порушена у серії книг Джоан Роулінг, подобається не всім. Наприклад, роман заборонено у школах Об'єднаних Арабських Еміратів, а Північній Кореї його можуть видати тільки зараз, через 23 роки після виходу першої частини. Але якщо у першому випадку заборона пов'язана з релігією, то у другому — із цензурою в країні. Трудова партія Кореї та Альянсу письменників, яка має схвалити чи заборонити будь-який твір до друку, нарешті дісталася творів Роулінг і дала їм зелене світло. 

Неоднозначно ставилися до серії романів й у США, у багатьох школах та бібліотеках твори Роулінг були під забороною. Американська Бібліотечна Асоціація назвала ці книги найбільш оспорюваними в XXI.

«Сатанинські вірші» Салман Рушді

Книги, які в різний час були заборонені.

Купити книгу можна на yakaboo

Одна лише назва натякає, що книга, м'яко кажучи, провокаційна, але її зміст викликав ефект бомби, що розірвалася, у світі, особливо в мусульманських країнах. Найшокуючіше, що роман не просто заборонили. За свій витвір Салман Рушді був засуджений до страти, за його вбивство пропонували кілька мільйонів доларів, а уряд Британії взяв письменника під захист. 

Сатанинські вірші були заборонені в Індії, Пакистані, Катарі, Саудівській Аравії, Єгипті, Ірані, Судані, Сомалі і не тільки.  

Читайте також: 10 книг для читання влітку

«Лоліта» Володимир Набоков

Книги, які в різний час були заборонені.

Якщо людина береться за читання «Лоліти», вона, напевно, знає, що варто очікувати від роману, але минулого століття до таких сцен, мабуть, були готові не всі. Роман Набокова був заборонений у ліберальній Франції 50-х років та Великобританії. Ех, цензуро, що ж ти твориш із великими літературними творами! 

«Скотний двір» Джордж Орвелл

Книги, які в різний час були заборонені.

Якщо із забороною на «Лоліту» ще можна посперечатися, то їдка сатира Оруелла мало якого критика та цензора залишить байдужим. «Скотний двір» колись був заборонений в СРСР, а до цього дня не визнаний на Кубі і в Північній Кореї, в Кенії, а також в ОАЕ за зображення свині, що говорить, що суперечить мусульманським цінностям.

Читайте також: Як думки формують нашу реальність (за мотивами книги Джона Кехо «Підсвідомість може все»)

«Над прірвою в житі» Джером Девід Селінджер

Книги, які в різний час були заборонені.

Здавалося б, чим міг нашкодити роман про 16-річного підлітка, що бунтує? За даними Американської бібліотечної асоціації, книга була «улюбленою мішенню для цензорів». 

«Над прірвою у житі» забороняли у штатах Вашингтон, Алабама, Північна Дакота та Флорида, а все через ненормативну лексику та відверті, на думку самих цензорів, сцени.

«Володар кілець» Джон Р. Р. Толкін

Книги, які в різний час були заборонені.

Трилогію Толкіна наздогнала подібна доля, як і Гаррі Поттера. Особливо дивно, що комусь не потрапила магія в книгах автора через те, що сам Толкін був побожним християнином, і багато вчених проводять паралелі між його роботою та християнськими вченнями.

Статті на тему