UA
RU

Книжковий вересень: Книги, на основі яких знімали фільми

Редагувати переклад

"А книга краще". Найпопулярніший коментар після будь-якої екранізації, яка виходить на екрани. Є винятки, але найчастіше — так, книга краща. Але не тому що фільм поганий, а тому що наші очікування реальність не виправдовує: герої не такі, якими ми собі їх придумали, декорації надто химерні, і тема не розкрита зовсім.

І є три варіанти розвитку подій: 1. Зпочала подивитися фільм, а потім прочитати книгу. 2. Пчитати книгу і не дивитися фільм. 3. Чйти нон-фікшн і дивитися документальне кіно. Варіант «дивитися фільм і не читати книгу» навіть не розглядаємо.

Книжковий вересень: Книги, на основі яких знімали фільми-Фото 1

 

Підбірка книг від колумністки Marie Claire Аліси Калюжної, яка займається промо українськими фільмами та піаром культурних проектів, читає одну книгу на тиждень і пише про прочитане у своєму Instagram за тегом #чтотаеталіса та однойменному Telegram-каналі

Гостя місяця – Євгенія Кригсхайм, продюсерка та ідеологіня Міжнародного кінофестивалю фільмів Kharkiv MeetDocs, який цього року пройде вп'яте з 26 вересня по 2 жовтня.

Бернхард Шлінк, «Читець»

Книжковий вересень: Книги, на основі яких знімали фільми-Фото 2

"Лоліта" навпаки. Ханні 36 років, Міхаелю - 15. Але історія зовсім не про це. Не лише про це. Цікаво було читати спостереження та роздуми про події та наслідки Другої світової, концтабори та Голокост з точки зору звичайного німця та схожих на нього, чиї батьки під час війни служили на фронті, працювали у видавництві, були лікарями, вчителями. Цікаво про стик поколінь — учасників та мовчазних свідків дій Третього Рейху, та їхніх дітей, так званого «другого» покоління, які не до кінця розуміли, як їм до цього ставитися, і тому поводилися дуже по-різному: мовчали, протестували, засуджували , зрікалися.

Якщо говорити про історію взаємин Ханни та Міхаеля, вона залишає безліч питань. Чи ти маєш право спробувати допомогти дорогій тобі людині, знаючи, що це може врятувати їй життя, а вона просто не помічає і не усвідомлює цієї можливості? Чи це порушення свобод і кордонів людини, нехай навіть і на благо їй, і колись варто з ним це обговорити, навіть якщо реакція буде негативною? Чи звільняє тебе його реакція та відмова від мук совісті за те, чому можна було допомогти, але що зробити не вдалося? Чи можна перекреслити сильні почуття до коханої людини заднім числом, отримавши нову відкидну та неприйнятну інформацію про неї в теперішньому?

У автора класний склад. Щирий, без загравань, він детально описує те, що відчуває, але при цьому дуже докладно і без зайвої лірики. Цікаво, що «Читець» увійшов до навчальної програми німецьких гімназій. При тому, що всі описані події в книги - вигадка. У примітці описується безліч деталей, що згадуються у тексті, створюють відчуття справжності того, що відбувається.

«Спочатку я хотів написати нашу історію, щоби звільнитися від неї. Але коли я ставив собі за мету, спогади не йшли до мене. Тоді я відчув, що наша історія вислизає від мене, і сподівався, що, записуючи, зможу втримати її, проте це не стимулювало спогадів. Кілька років тому я вирішив дати спокій нашій історії. Я уклав з нею світ. І вона повернулася до мене, подробиця за подробицею, настільки по-своєму цілісна та завершена, що вже не викликає у мене смутку».

Річард Матесон, «Куди наводять мрії»

Книжковий вересень: Книги, на основі яких знімали фільми-Фото 3

Я вже згадувала цю книгу в лютневій добірці про коханняале порекомендую ще раз, тому що вона того варта. Якщо ви ще не встигли подивитися однойменний фільм із Робіном Вільямсом — не дивіться. Прочитайте спочатку книгу. 

Смерть це не кінець. І далі починається найцікавіше.

«Для того, щоб померти, великої хоробрості не треба. Справжня відвага у тому, щоб знову народитись за своїм бажанням».

Саллі Руні, «Нормальні люди»

Книжковий вересень: Книги, на основі яких знімали фільми-Фото 4

Спершу я подивилася серіал. Мені не сподобався, ми не потрапили один одному в настрій, а герої дуже дратували. Згодом зустрілася книга. За настроєм — така сама: меланхолійна, некваплива, десь навіть трагічна. Але в ній є те, чого мені не вистачило в серіалі: думки героїв та мотивація тих чи інших їхніх дій. Втім, від цього менш дратівливим головний герой Коннелл для мене не став — безхарактерний, безликий, що не прагне реалізувати себе і ніби чекає, коли хтось прийде і скаже йому, що робити. Зате до Маріани я перейнялася симпатією. 

Згідно з авторським задумом, прямої мови немає, і знадобився деякий час, щоб звикнути до цієї особливості. Тобто вона є, але читається суцільним текстом разом із думками та описами. Хоча загалом книга написана простою мовою та читається легко. І оригінал, і переклад.

Феномен дикої популярності книги для мене, як і раніше, загадка. З іншого боку, якщо це потрібно такій кількості людей, то Руні зачепила щось дуже важливе.

«Якщо над тобою знущаються, ти навряд чи дізнаєшся про себе щось дуже важливе, а ось знущаючись з іншого, дізнаєшся про себе таке, чого потім не забудеш».

Мері Енн Шеффер, Енні Берроуз, «Клуб любителів книг та пирогів з картопляних очищень»

Книжковий вересень: Книги, на основі яких знімали фільми-Фото 5

Джулієт — письменниця, яка живе у повоєнному Лондоні та намагається знайти сюжет для нової книги. Цілком випадково у неї зав'язується листування з одним із жителів острова Гернсі, а потім ще з одним, і ще. І в результаті, кожен із мешканців острова охоче ділиться з Джулієт своїми історіями, спогадами, почуттями та враженнями. І вся книга побудована на листах і телеграмах, листуваннях Джулієт з видавцем, друзями, остров'янами і зневіреним шанувальником. І кожен лист — окремий світ, коли його автори наче звертаються до тебе і діляться чимось дуже особистим.

Якщо подивитися глобальніше — книга, звісно, ​​про Другу Світову війну. Її драмах, трагедіях та жахах. І про людей, які навіть у найтемніші часи німецької окупації жартували, читали, любили, раділи, співпереживали та підтримували.

Книгу я читала із Гуглом. Насправді, звідки я знала, що «непотизм» — це теж саме, що «кумівство». Чи що «імператив» – це «вимога»? І з Google Мепс, звичайно, тому що острів Гернсі існує насправді і входить до складу Нормандських островів. Фільм знімали у Великій Британії — у графстві Девон із вікторіанською атмосферою та найзагадковішому графстві Корнуолл.

«Життя з тим, з ким не можна поговорити, а тим більше помовчати, – найгірше самотність».

М. Л. Стедман, «Світло в океані»

Книжковий вересень: Книги, на основі яких знімали фільми-Фото 6

Історія про вибір, який ми робимо щодня і який впливає не лише на нашу подальшу долю, а й на долі людей, з якими ми можемо бути навіть не знайомі.

Одного разу наглядач маяка та його дружина знаходять немовля та тіло чоловіка, які були в човні, що причалив до острова. Вони вирішують не повідомляти на материк про те, що сталося, і залишити дівчинку, що докорінно змінює їхнє подальше життя. 

Ця історія не має правих чи винних. Кожного з її героїв можна зрозуміти та знайти пояснення їхнім вчинкам. Ізабель, що втратила трьох недоношених дітей, і прагне поділитися своїм невитраченим материнським коханням. Тома, який так сильно любив свою дружину, що прийняв її рішення, і відчував з цього приводу почуття провини, що знищує його. Ханну, справжню матір немовляти, якій здавалося немислимим вибачити людей, які так довго приховували від неї смерть чоловіка і живої дитини.

У всього є причина. Люди завжди мають вибір. Він не може бути правильним або помилковим, він просто є, і кожне рішення завжди спричиняє наслідки. Місця, про які пише автор — вигадані, а ось локації, де знімали фільм — справжні та фантастично гарні.

"Майбутнє є тільки у тих, хто не намагається змінити минуле".

Алессандро Барікко, 1900-й. Легенда про піаніста»

Книжковий вересень: Книги, на основі яких знімали фільми-Фото 7

Я пишу про цю історію, а в мене мурашки. 73 сторінки драматичного діалогу, який хочеться перечитувати та перечитувати. Коротка п'єса, яку хочеться розібрати на цитати та емоції. І яка перетворилася на приголомшливий фільм Джузеппе Торнаторе «Легенда про піаніста» з ще молодим Тімом Ротом та геніальною музикою Енніо Морріконе.

Новеченто народився на борту океанського лайнера. Ні громадянства, ні документів, ні родичів лише талант до гри на фортепіано. Геніальний піаніст, що грає посеред океану і в штиль, і в бурю.

"Нічого не зрозуміло. Це з тих речей, про які краще не думати, інакше збожеволієш. Коли падає картина. Коли ти прокидаєшся одного ранку і розумієш, що більше не любиш її. Коли відкриваєш газету та читаєш, що почалася війна. Коли бачиш поїзд і думаєш: я маю виїхати звідси. Коли дивишся у дзеркало і розумієш, що постарів».

Фредрік Бакман, «Друге життя Уве»

Книжковий вересень: Книги, на основі яких знімали фільми-Фото 8

Смішна і сумна історія буркуна Уве, який раптово втратив усе те, що йому було так дорого і безуспішно намагається покінчити життя самогубством, але раптово набуває нового сенсу життя.  Це дуже зворушлива книга: про стабільність, яка, насправді, не така вже й погана, і про одне кохання на все життя.

Той випадок, коли фільм та книга в голові не посварилися. І навіть доповнили одне одного. До речі, картина виробництва Швеції номінувалася у 2017 році на премію «Оскар» як найкращий фільм іноземною мовою.

«Уве завжди з інтуїтивним скепсисом ставився до людей вище метра вісімдесяти п'яти. Досвід підказував: при такому зростанні кров просто не дістається мозку».

Донна Тартт, «Щігол»

Книжковий вересень: Книги, на основі яких знімали фільми-Фото 9

Історія Теодора, який втратив маму під час вибуху у музеї на виставці європейського живопису. Історія шедевра художника Карела Фабріціуса, картини "Щегол", яка супроводжувала хлопчика все його життя. Здається, найбільш довгоочікувана екранізація 2019 року найгучнішого роману останнього десятиліття. Помістити весь сюжет книги з її глибокими монологами, поворотами, персонажами за кілька годин – неможливо. Як і не вдалося створити самодостатнє кіно, яке претендує, як всі очікували, на «Оскар».

Як зазначив один із критиків, «фільм — не інтерпретація книги, а присвячена їй тимчасова виставка».

«Коли сумуєш по дому,— сказав він,— просто глянь на небо. Тому що, куди б ти не поїхала, місяць скрізь – один і той самий».

Джонатан Сафран Фоєр, «Жахливо голосно і надзвичайно близько»

Книжковий вересень: Книги, на основі яких знімали фільми-Фото 10

І якщо у «Щігла» не вийшло, то Стівену Долдрі вдалося: фільм номінувався на «Оскар» у двох номінаціях. Цілком заслужено, хоча критики так не думають: називають фільм маніпуляцією людськими почуттями та відзначають слабкий сценарій.

Батько дев'ятирічного Оскара загинув 11 вересня у будівлі Всесвітнього торговельного центру. Через деякий час після трагедії хлопчик знаходить ключ у вазі, що належала батькові, і впевнений, що це загадка, яку йому залишив батько і йому її неодмінно потрібно розгадати. Він вирушає на пошуки замку, який відмикає цей ключ, по всьому Нью-Йорку. 

У цьому випадку фільм вийшов дуже самостійним, чарівним, здебільшого за рахунок каста. В основі взято ключові моменти історії. Але настрій, почуття та сприйняття, які вони по собі залишають, – зовсім різні. Книга – набагато трагічніший і сумніший, залишає по собі солодкий гіркий післясмак. 

"- Я не хочу завдавати тобі біль.

— Ти робиш лише болючіше, коли не хочеш завдавати біль».

Деніел Воллес, «Велика риба»

Книжковий вересень: Книги, на основі яких знімали фільми-Фото 11

Дебютний роман ліг в основу відомого однойменного фільму Тіма Бертона 2003 з Еваном Макгрегором, Джессікою Ланж, Хеленою Бонем-Картер, Стівом Бушемі, Денні де Віто. І, на мій погляд, цей рідкісний випадок, коли фільм перевершує книгу в багато разів. Хоча, можливо, вся справа в уяві.

Чарівна казка для тих, кому не вистачає чудес у реальному житті. Легенди та міфи вмираючого Едварда Блума про своє життя. Неймовірні історії, кожну з яких його прагматичний син намагається викрити в неправдоподібності, не усвідомлюючи, що батько все життя розповідав йому не казки про себе, а прикрашену правду.

«Якщо люди пам'ятають чиїсь історії, така людина стає безсмертною».

Читайте також: Книжковий березень: Книги, написані жінками про жінок

Євгенія Кригсхайм, продюсерка та ідеологіня Міжнародного кінофестивалю документальних фільмів Kharkiv MeetDocs,

Таємничі та загадкові містичні трилери завоювали мою любов уже давно. Коли я впізнаю, що запалий у душу фільм базується на романі, одразу біжу шукати книжку, — цікаво порівняти літературне та режисерське бачення. Зазвичай, книжка цікавіша за фільм, але бувають виключення. Не можу сказати, що в цих екранізаціях вдалося краще, але вони реалізовані так добре, що можна закрити очі на багато деталей. У пам'яті закарбувалися 3 фільми, зняті за романами. І вони вишли так добре, що я сміливо можу рекомендувати і романи, і їх екранізації. 

Томас Вільман, "Темна долина"

Книжковий вересень: Книги, на основі яких знімали фільми-Фото 12

Австрійсько-німецька стрічка "Темна долина" (Das finstere Tal) режисера Андреаса Прохаскі за романом Томаса Вільмана. Дія відбувається в австрійських Альпах на початку 20-го сторіччя і має у собі елементи жанру європейського вестерну. Чудові актори, мальовничі локації та атмосферність фільму вибороли для талановитої творчої групи багато призів та номінацій у німецькомовному медійному просторі. 

Джоан Роллінг, Гаррі Поттер

Книжковий вересень: Книги, на основі яких знімали фільми-Фото 13

Вдалою екранізацією вважаю всі частини Гаррі Поттера, хоча вони зняті різними режиссерами в різних стилях. Але занурення вісторію, розмаїття та любов до дрібниць роблять фільм не менш захоплюючим, ніж книги британської письменниці Джоан Роллінг. До речі Джоан не тільки власноруч адаптувала сценарій, але й брала участь на всіх етапах виробництва та сама затверджувала акторів на головні ролі.

Стіг Ларссон, трилогія «Міленіум»

Книжковий вересень: Книги, на основі яких знімали фільми-Фото 14

Трилогія шведського письменника Стіга Ларссона про дівчину-хакера Лісбет Саландер та журналіста-детектива Мікаеля Блумквіста «Міленіум» була екранізована навіть двічі — на його Батьківщині та в Голлівуді. Але зі мною багато хто погодиться, що змагатися зі скандинавським кінематографом важко навіть Голлівуду. Однозначно треба дивитися шведський варіант незважаючи на те, що в американському грають такі відомі актори як Даніель Крейґ та Руні Мара.

Статті на тему