UA
  RU

  Травма свідка та як прийти до тями після шокуючих новин? 

  Редагувати переклад
  Бракує слів, щоб описати почуття після перегляду фотографій з Бучі, Ірпіня та Гостомеля. Ви могли помітити за собою абсолютно різні реакції: гнів, сльози чи порожню всередині. Багато хто з нас поширив фотографії у своїх соцмережах — це був один зі способів виразити свій біль. Проте такий спосіб підходить далеко не всім, а в деяких випадках може бути травмуючим для ваших близьких. Про травму свідка і які стратегії можна використовувати, щоб прийти до тями після шокуючих новин.

  травма свідка


  Здобути психологічну травму можна не лише за безпосередньої участі в екстремальних подіях. 

  Травму свідка провокує емоційна залученість у трагедію чи попередня травма. Наприклад, вам довелося бігти з рідного міста через війну і тепер, навіть, у безпеці, ви не можете спокійно спостерігати за зруйнуванням інших міст. 


  Що вказує на травму свідка? 

  Після перегляду шокуючих кадрів або новин ви дуже яскраво уявляєте, що це могло статися з вами чи вашими близькими. Фантазії настільки реальні, що викликають страх, тривогу, стан, близький до панічної атаки. 

  Безпорадність і сорому за неможливість допомогти потерпілим, або, взагалі, запобігти події. Вина за те, що вціліли. 


  Жаркий, неймовірно потужний гнів, мрії про помсту, бажання трощити речі. 

  Несподіваний спокій і порожнєча. Наслідки травми можуть наздогнати вас не одразу, а через деяку годину у вигляді тривоги, фобій, нав'язливих спогадів, чудових сновидінь.

  «Я бачив фото з Бучі, і тепер не знаю як жити далі»  Радимо не розповсюджувати фотографії на ваших особистих сторінках. Якщо ви не є співробітником медіа або публічною особою, яка робить огляд новин. Повірте, ваші знайомі підписані на велику кількість пабліків. Якщо вони вже побачили шокуючі кадри та отримали травму, своїми діями ви підсилюєте ефект. Якщо ні — саме ваш допис може стати відправною точкою для чиїхось ночних жахів. 

  Піклуйтесь про себе майбутніх — після перемоги ви можете натрапити на шок-контент на своїй сторінці та пройти через весь ужас знову. 


  Щоб висловити емоції: 

  Пишіть про свої почуття у соцмережах, розмовляйте із друзями. Трансформуйте свої емоції: зараз боляче і страшно, але крім болю ми відчуваємо гордість за ЗСУ, за стійкість українського народу. Си переживемо війну, ми справимося зі всім. 

  Нагадайте собі про факти: ЗСУ перейшли в наступ, нам допомагає весь світ. Це не поверне загиблих, але ворог відповість за свої дії.


  Перетворіть свій біль на дію: приєднуйтесь до волонтерства, навіть або воно буде одноразовим. Виплесність своїх емоцій через зварювання в соцмережі (не з українцями, нам треба триматися разом), приготуйте щось смачне для тероборони, сусідів, сім'ї, друзів.

  Читайте також: «ПІСЛЯ БУЧІ НЕ МОЖНА БІЛЬШЕ ГОВОРИТИ ПРО РОСІЙСЬКУ КУЛЬТУРУ. ВОНА ВИНА. ВСЕ ДО НЕЇ ПРИЧАСНІ ВИНОВНІ.», — ПРОДЮСЕР ОЛЕКСАНДР РОДНЯНСЬКИЙ

  Статті на тему