UA
RU

Будинок-музей Поліни Райко в Олешках під загрозою затоплення

Редагувати переклад

Через підрив російськими окупантами Каховської ГЕС під загрозою затоплення знаходиться будинок-музей Поліни Райко в Олешках. 

Будинок-музей Поліни Райко в Олешках під загрозою затоплення

В ніч на 6 червня російськи окупанти підірвали Каховську ГЕС. Цей підрив вже назвали найбільшою рукотворною екологічною катастрофою в Європі за десятки років. В результаті у зоні підтоплення опинилося 80 населених пунктів. Сотні сімей були вимушені кинути свої домівки. Підрив дамби зачіпив екосистему всього Чорноморського регіону. У Дніпро потрапило щонайменше 150 тонн машинного мастила. Є ризик подальшого витоку ще понад 300 тонн.

Будинок-музей Поліни Райко в Олешках під загрозою затоплення

Цей терористичний акт з боку росії може знищити й відому культурну пам’ятку. Як повідомляють у соцмережах представники Музею Івана Гончара, через підрив російськими окупантами Каховської ГЕС під загрозою затоплення знаходиться будинок-музей Поліни Райко. Він розташований в Олешках, що на лівому березі Херсонщини. За інформацією місцевих жителів, станом на вечір тимчасово окуповані Олешки практично повністю затоплені.

Будинок-музей Поліни Райко в Олешках під загрозою затоплення

Поліна Райко — українська художниця наївного малярства. Вона не мала художньої освіти, а малювати почала у віці 69 років. Працівники Музею Івана Гончара на чолі з директором Петром Гончаром у червні 2013-го здійснили етнографічну експедицію до будинку Поліни Райко. Ось, як вони характеризують мисткиню: 

«Полотнами для сільської художниці слугували стіни, стелі та двері 6-тикімнатної хати, хвіртки, паркани й гаражні ворота. Найбільше любила Поліна Райко малювати птахів — різних форм, кольорів та видів. На стінах особливо запримітно домашніх качок, гусей та ластівок; також є півники, сови й дятли. Деякі з сюжетів пов’язані з подробицями її власного життя. Творчість народної художниці ставлять в один ряд з мистецтвом Марії Примаченко та Катерини Білокур, а її будинок є унікальною пам’яткою культурної спадщини».

Автор: Яна Панюшкіна

Фото: Музей Івана Гончара / Катерина Качур

Читайте також: МІЖНАРОДНА РАДА МУЗЕЇВ СПІЛЬНО З МКІП ПІДГОТУВАЛИ ЧЕРВОНИЙ СПИСОК КУЛЬТУРНИХ ЦІННОСТЕЙ ПІД ЗАГРОЗОЮ