UA
  RU

  Що таке арт-терапія і кому вона потрібна?

  Редагувати переклад
  Ви можете ставитися до тих, хто розписує поля блокнотів хитромудрими візерунками, або до тих, хто не в змозі намалювати лінію рівно - це не має значення. Арт-терапія покликана не виховувати у вас художника, а допомогти впоратися з травмою чи зняти стрес. 

  арт терапія з чого почати

  Для непосвячених розповімо, що арт-терапія має мало спільного зі стандартним уроком малювання: вас не змусять вивчати нову техніку або писати з натури. Єдине, що поєднує арт-терапію та класи малювання – це інструменти. Фахівці запропонують вам використовувати папір, ручку, акварель, глину - все, що забажаєте, аби воно допомогло вам висловити свої думки та емоції. 

  Арт-терапія - це процес та використання мистецтва для вивчення та отримання додаткової інформації про себе, 

  — каже арт-терапевт із 20-річним стажем Гретхен Міллер.

  Цікавий факт: у недавньому опитуванні, проведеному Saatchi Art, 88% респондентів заявили, що вдадуться до «лікування мистецтвом» у рамках турботи про себе. 

  арт терапія методика

  Що таке арт-терапія? 

  Вперше до мистецтва як форми терапії вдалися в психіатричних відділеннях і лікарнях у 40-х роках, часто ця методика використовувалася для пацієнтів, які не могли висловити свої думки усно. А ось про арт-терапію як про офіційну науку заговорили тільки в 1969 році, коли була заснована Американська асоціація арт-терапевтів (AATA). 

  Цей метод допомагає впоратися з:

  • почуттям тривоги
  • стресом
  • сумом
  • депресією

  Іноді обмін досвідом, думками та емоціями через мистецтво може бути менш травматичним або таким, що викликає занепокоєння, ніж розмова. Найчастіше пацієнти приходять на арт-терапію, щоб знайти спосіб висловити свої емоції, які їм важко одягнути у форму слів.

  - каже Міллер.

  Читайте також: МЕНТАЛЬНЕ Виснаження: ЩО ЦЕ ТАКЕ І ЯК З НИМ БОРОТИСЯ

  Крім того, що арт-терапія знімає симптоми занепокоєння, вона також допомагає підвищити рівень енергії, самооцінку, концентрацію. «Це безпечне середовище для вирішення проблем та експериментів. Вона розширює можливості клієнта, підвищує самосвідомість та розуміння того, через що він проходить», — запевняє Гретхен Міллер.

  Арт-терапія може бути особливо корисною для тих, хто складно переживає розлучення, бореться з хронічним захворюванням або не може оговтатися після важкої втрати, тому що частина мозку, залучена до травматичного досвіду, також обробляє сенсорні сигнали, такі як запах, смак, зображення та звук.

  Будучи сенсорним способом лікування, мистецтво може проникнути в цю частину мозку легше, ніж слова,

  - каже терапевт.

  Арт-терапія може бути більш корисною, ніж розмовна терапія для людей з когнітивними проблемами, такими як деменція або хвороба Альцгеймера, які впливають на частину мозку, пов'язану з язиком.

  арт-терапія для дорослих

  Що потрібно робити на занятті з арт-терапії?

  Найстрашніше - це прийти до фахівця вперше, але обіцяємо - на вас не чекає нічого екстраординарного. Перший сеанс відбувається в режимі знайомства: зазвичай ви відповідаєте на кілька запитань про себе, щоб допомогти арт-терапевту вибрати матеріали та директиви. 

  Існує неврологічна відповідь на те, які матеріали чи техніки варто використовувати. Так, рідкі матеріали відключають і заспокоюють розумовий процес та занепокоєння. На іншому кінці спектру лінії та візерунки, які ініціюють медитативний ритм. Це дозволяє людям відключити внутрішнього критика і рухатися у напрямку, який вони відчувають, замість того, щоб продумувати кожен рух, 

  - Каже арт-терапевт з онкологічного центру Rogel Університету Мічигана Мелінда Халленбек-Костецькі. 

  Інший арт-терапевт, Гретхен Міллер, розповідає, що її сеанси розпочинаються з етапу, який вона називає емоційним рентгеном. Вона кладе перед клієнтом листок паперу з контуром людського тіла, а він повинен заповнити його квітами, символами, формами та об'єктами, які уявляють те, через що він проходить – від болю через хронічне захворювання до смутку про розлучення чи смерть.

  Коли у вас є це візуальне сприйняття, воно може принести усвідомлення того, як ваше тіло та емоції взаємодіють і що ви відчуваєте,

  - каже Міллер.

  Читайте також: 5 простих і ефективних способів, як придбати собі;

  Спочатку пацієнти можуть нервувати або надмірно критично ставитись до того, що вони створюють. Але арт-терапевти не судять, не аналізують та не інтерпретують твори пацієнта.

  Головний міф про арт-терапевтів полягає в тому, що ми можемо подивитися на витвір мистецтва та дізнатися, що думає чи відчуває людина. Натомість ми допомагаємо клієнтам задуматися про досвід. Я дивлюся на малюнки або скульптури з цікавістю, можу ставити запитання, але я також даю простір, щоб людина могла сама визначити індивідуальний зміст своїх творів,

  - пояснює Халленбек-Костецьки.

  За словами Міллер, у деяких людей мистецтво може відкрити щось, що може спричинити негативну реакцію або розладнати, але арт-терапевти знають, як убезпечити пацієнта від шкоди. Наприклад, якщо стан занадто важкий, вони можуть спрямувати людину до іншого фахівця з міркувань безпеки.

  арт-терапія це

  Чи допомагає арт-терапія?

  Так, її переваги підкріплені великими дослідженнями. Деякі з них показали, що арт-терапія може допомогти:

  1. людям, які страждають від інсультів;
  2. дітям із розладами аутистичного спектру;
  3. людям із серйозними захворюваннями (такими як рак, серцева недостатність, ожиріння та ВІЛ/СНІД);
  4. літнім людям з депресією та деменцією;
  5. людям, які борються зі стресом, тривогою та виснаженням.

  Якщо ви хочете використовувати мистецтво в терапевтичних цілях вдома, Міллер рекомендує спонтанне малювання в альбомі, яке допоможе висловити за допомогою кольору, ліній або форм те, що ви відчуваєте зараз. Халленбек-Костецки додає, що будь-яка творча діяльність може бути терапевтичною - чи то прослуховування музики, гра на інструменті, розмальовка, ліплення. Але якщо ви все ще відчуваєте, що не можете самостійно впоратися зі своїми почуттями, зверніться по допомогу до експерта.

  Що таке арт-терапія і кому вона потрібна?

  Джерело фото: unsplash.com

  Статті на тему