UA
  RU

  Держкіно планує ліквідувати національний кіноархів – Довженко-Центр

  Редагувати переклад
  Державне агентство України з питань кіно видало наказ про реорганізацію Довженка-Центру, що де-факто означає ліквідацію національного кіноархіву, який з 1994 року послідовно займається збереженням, дослідженням та популяризацією українського кіно.
  Держкіно планує ліквідувати національний кіноархів – Довженко-Центр-Фото 1

  Фото: Андрій Бойко

  «Наш національний кіноархів має намір зруйнувати не враг своїми ракетами, а керівники Держкіно“, – прокоментував Денис Іванов, директор Arthouse Traffic.

  Згідно з наказом Держкіно всі фільми з колекції та майно Довженка-Центру мають бути передані до Державної установи “Науковий центр кінематографії України”, основним видом діяльності якої за даними ЄДРПОУ є “вища освіта”. Зі структури Центру має бути виділено Державне підприємство “Українська анімаційна студія”, до якої будуть передані авторські права на українську анімацію, що зараз належить до Центру. Співробітників Центру має бути повідомлено про можливе звільнення. 

  Таким чином відповідати за унікальну кінематографічну спадщину України Держкіно доручає де-факто “сплячій” установі, яка з моменту свого заснування за часів Януковича у 2011 році не здійснювала жодної діяльності, не має штату, відповідних компетенцій, сайту тощо. 

  У наказі про реорганізацію не згадано кіноархівну та музейну колекцію Довженка-Центру, які є частиною відповідно до державного архівного та музейного фондів України та підпадають під дію окремого законодавства.

  Ані у преамбулі наказу, ані у публічній комунікації Держкіно не обґрунтувало таке своє рішення.

  Не врахувавши пропозиції Довженка-Центру щодо подальшої діяльності та не розробивши стратегічний план його розвитку, як того вимагає розпорядження Кабінету Міністрів України № 91-р від 26.01.2022, Держкіно вирішило розділити цілісну колекцію Довженка-Центру, що формувалася з 1960-х років, між різними структурами 

  Передача колекції національного кіноархіву з високою репутацією у світі фейковій установі – величезний удар по міжнародному іміджу української влади, а в особливо під час війни, коли Україна в крові виборює власну ідентичність, має ознаки зазіхання на національну пам'ять і може вважатися підривом державності та зрадою національних інтересів.  

  Довженко-Центр – найбільший і єдиний міжнародно визнаний кіноархів України, в якому зберігається понад 10000 найменувань (більше 60 000 одиниць зберігання) художніх, документальних, анімаційних українських та закордонних фільмів, понад 24 000 архівних документів з історії українського кіно, понад 400 музей. Єдиний український представник у Міжнародній федерації кіноархівів (FIAF).

  Колекція Довженка-Центру за значенням та обсягом дорівнює колекціям Національного художнього музею України, Музею Ханенків, Музею історії України, Бібліотеки імені Вернадського і є найбільшою у світі збіркою творів українського кіномистецтва.

  Для збереження, розвитку та популяризації кіномистецтва у структурі Довженка-Центру діють Фільмофонд, Кіноархів та Музей кіно, Медіатека, видавництво, книжковий магазин, кіносценічний простір “Сцена 6”, кінолекторій та єдина в Україні кінокопіювальна лабораторія з цілісним плівково-. Така структура відповідає світовим стандартам діяльності інстутуцій, що працюють з кінематографічною спадщиною.

  Читайте також: УКРАЇНСЬКІ ДОКУМЕНТАЛЬНІ ФІЛЬМИ, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ НАЙКРАЩЕ ЗРОЗУМІТИ УКРАЇНУ