UA
RU

Ейджизм: що це і чому його варто боятися вже сьогодні

Редагувати переклад
Напевно, кожен із нас чув щось про вікову дискримінацію (ейджизм). Я скажу більше – ми часто це відчуваємо на собі. Хтось дуже молодий, інший дуже дорослий. Тобто ейджизм виникає тоді, коли ми попереджено ставимося до певної вікової категорії.

Ейджизм: що це і чому його варто боятися вже сьогодні?

Загалом, дискримінація за віком – не вигадка сьогодення. Це явище досить давно вкоренилося у світових культурах.

Наприклад, у Російській імперії вважалося нормою виходити заміж у 13-16 років. Якщо дівчині не щастило з весіллям до цього віку, то до неї прикріплювалися контроверсійне звання пристарілої дами. А у багатьох англійських романах, дівчина 20-ти років описується як «не дуже молода». Зараз, звичайно, наші мірила інші.  

На це частично вплинуло покращення якості життя. Отже, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я станом на 2016 рік середня тривалість життя складає 72 роки. Порівняно з ХІХ століттям, цей показник зріс на 30 років.

Тим не менш, дискримінація за віком швидко набирає обертів!

Ейджизм: що це і чому його варто боятися вже сьогодні?

Хоч ейджизм і застосовується як до молодих, так і до старих одночасно, інші більш уразливі до негативних наслідків цього явища. І так було завжди. Якщо з молодими обходилися тільки гострим слівцем, то старших прагнули фізично виключити із соціуму. Наприклад, у стародавній Японії існував обряд «убасуті», суть якого полягала в тому, щоб залишити старих у лісі без їжі та води на розтерзання диким тваринам.

Цих обрядів більше не існує, але є дещо тонше та не менш жорстке – негласне усунення пенсіонерів від суспільної життя. Їм важче знайти роботу, нових знайомих, гарний одяг – вони залишаються осторонь основних процесів функціонування суспільства. Питання гардеробу та розширення кола знайомих залежить більшою мірою від них самих, а від працевлаштування – не зовсім.

Ейджизм: що це і чому його варто боятися вже сьогодні?

Instagram: life_lovers_ua

Читай також: 20 років по тому: 6 нюансів стилю “Ангелів Чарлі”, які, як і раніше, актуальні

Роботодавці знаходять якнайбільше гарних виправдань, аби тільки не взяти на роботу кандидата 60+. Варто пам'ятати, що трудовий ейджизм карається законом. Дійсно, його не так легко довести, але цілком реально.

Як розпізнати ейджизм на роботі?

Ознаки трудового ейджизму

  • відмова у працевлаштуванні;
  • відсутність просування по службі;
  • відмова у підвищенні оплати праці;
  • відмова у підвищенні кваліфікації, навчання;
  • скорочення «вікових» фахівців;
  • мобінг (систематичне цькування, психологічний терор, форми зниження авторитету, форма психологічного тиску у вигляді цькування співробітника у колективі, зазвичай з метою його звільнення).

 

Трудовий ейджизм пов'язаний із думкою про те, що старші люди не здатні вчитися та розвиватися. Насправді, це – міф!  

Ми всі знаємо безліч прикладів активних бабусь та дідусів, які не перестали інтелектуально рости і після виходу на пенсію. Навіть більше: багато з них повністю змінюють свою буденність. Хтось починає пильніше слідувати модним трендам, інший – вступає до університету, аби втілити свою давню мрію про диплом.

Ейджизм: що це і чому його варто боятися вже сьогодні?

Instagram: iconaccidental

Читай також: MC Brand Influencers — новий проект для тестування кращих брендів

Власне, ейджистські стереотипи заважають не лише літнім людям, а й самим роботодавцям.

Однією з причин відмови на співбесіді є саме досвідченість старшого кандидата, його сформований характер, погляд на речі. Часто саме тут криється найбільший страх керівників – вони бояться, що старший за віком працівник не буде здатний співпрацювати та «чути» керівника. Про це також говорив Акіо Моріта – співзасновник компанії Sony:

«Якщо більшість японських компаній говорити про співпрацю чи одностайність, це зазвичай означає придушення особистості».

 

Але чи не ідеї та досвід виводять компанії на вищий рівень? А де їм братись як не в дискусіях? 

Тому поки що українські роботодавці зверхньо відштовхують цінних досвідчених фахівців тільки через їх вік та свою некомпетентність у взаємодії з кадрами, інші країни починають приймати їх у свої объятия. Назавжди.

Автор: Олена Юрковська