Екстрена медична допомога: коли надається і як викликати
Яна Панюшкіна
16 Січня, 2024
Поділись:
Головна/Мода/Екстрена медична допомога: коли надається і як викликати
У Міністерстві охорони здоров’я розповіли, коли надається екстрена медична допомога, як її викликати і що треба говорити диспетчеру.
Екстрена медична допомога спрямована на порятунок життя та здоров’я людини, яка перебуває у невідкладному стані, спричиненому хворобою чи травмою. Пацієнти отримують усю екстрену медичну допомогу безоплатно. У МОЗ наголошують, що вимагати в пацієнтів оплату за надану допомогу заборонено.
Як викликати екстрену медичну допомогу:
Викликати бригаду екстреної медичної допомоги можна за номером 103. У МОЗ нагадують, що викликати екстрену медичну допомогу потрібно тільки за крайньої потреби — коли є загроза життю та здоров’ю людини. Фальшивий виклик чи перебільшення симптомів задля приїзду медиків загрожують не тільки штрафом тому, хто викликав, а й смертю людині, яка в цей час справді потребувала допомоги і не дочекалася приїзду бригади.
Коли потрібно негайно викликати екстрену медичну допомогу:
дихання відсутнє чи з ускладненнями (сторонній предмет у дихальних шляхах, кровотеча з горла)
ознаки масивної кровотечі (травматична ампутація кінцівки, рани живота, шиї чи обличчя)
біль одночасно в спині, плечах, щелепі, відчуття стиснення у грудній клітці
втрата свідомості або її сплутаність
ознаки інфаркту, інсульту (ускладнене чи втрачене мовлення, паралізована кінцівка, перекошене обличчя, падіння, погіршення зору в одному оці)
інші стани, які загрожують життю та здоров’ю (отруєння, травми тощо)
Що потрібно сказати диспетчеру екстреної медичної допомоги:
Прізвище, стать, вік людини, яка потребує невідкладної медичної допомоги. Якщо це незнайома людина, повідомте її стать і орієнтовний вік. Також назвіть своє прізвище, ім’я та номер телефону.
Максимально точно опишіть скарги та стан людини. Якщо знаєте напевне, то вкажіть причину виникнення невідкладного стану.
Відповідайте на всі запитання диспетчера спокійно і чітко. Це скоротить час розмови, і бригада швидкої допомоги прибуде скоріше.
Виконуйте всі вказівки диспетчера, коли розмовляєте і чекаєте на бригаду.
Скажіть точну адресу виклику: район, населений пункт, вулицю, номер будинку, квартири, поверх, код домофона і номер під’їзду. У випадку, якщо точна адреса пацієнта невідома, вкажіть загальновідомі орієнтири та шляхи під’їзду.
Підготуйте паспорт та медичну документацію пацієнта. Якщо знадобиться госпіталізація, документи необхідно передати медикам у лікарні.