В Україні запустили флешмоб з популяризації культурної спадщини
В Україні запустили новий флешмоб. Мета — популяризація елементів нематеріальної культурної спадщини країни.
Приводом стала дата: 15 років тому Україна ратифікувала Конвенцію про охорону нематеріальної культурної спадщини, яка була прийнята державами-членами ЮНЕСКО у 2003 році. Саме з цієї нагоди Міністерство культури та інформаційної політики запустило флешмоб. Основне завдання — популяризація культурної спадщини, підвищення рівня обізнаності щодо неї, визнання національної ідентичності та здобутку українського народу.
Щоб взяти участь, треба опублікувати фото об'єктів української нематеріальної спадщини та додати хештег #НематеріальнаСпадщинаУкраїни.
Наразі у Національному переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України — 62 позиції.
До списків ЮНЕСКО включено 5 елементів. Це:
Петриківський декоративний живопис — орнаментальний розпис з фантастичними квітами і іншими природними елементами. Жителі села Петриківка прикрашають таким орнаментом посуд, меблі. музичні інструменти, житло. Петриківський декоративний розпис викладають у місцевих школах. В кожній родині тут є свої художники, які володіють цим мистецтвом.
Косівська мальована кераміка – вироби з місцевої сірої глини, политою білою глиною кремової текстури; після висихання їх розфарбовують спеціальної технікою, потім обпалюють і фарбують оксидами металів. Неодмінна особливість цієї кераміки — зелений і жовтий кольори. Традиція зародилася у XVIII столітті, а свого розквіту досягла в середині XIX століття.
Орьнек – кримськотатарський орнамент, який використовується у вишивці, ткацтві, гончарстві, гравюрі, ювелірній справі, різьбі по дереву, розпису скла та стін. В ткацтві використовуються в основному геометричні орнаменти; в усіх інших промислах, зокрема в росписі на склі та стінах, — рослинні орнаменти.
Козацькі пісні Дніпропетровщини — народні пісні про трагедію війни і стосунки воїнів-козаків, які співають місцеві громади. Ця традиція передається в сім’ях від старшого покоління до молоді.
Український борщ — традиційна страва, яку готують на бульйоні з додаванням буряка. У кожної української родини є свій фірмовий рецепт борщу. Цю страву внесли до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО у 2022 році.
Автор: Яна Панюшкіна
Фото: Міністерство культури та інформаційної політики
Читайте також: УКРАЇНСЬКА ВИШИВКА: ЯК ДАВНІЙ ОБЕРІГ ВІД ТЕМНИХ СИЛ ПЕРЕТВОРИВСЯ НА ГЕОПОЛІТИЧНИЙ МАНІФЕСТ