UA
  RU

  Говорять вчені: 10 причин, чому варто частіше читати книги

  Редагувати переклад
  У Всесвітній день книг нагадуємо кілька причин, чому варто їх читати!

  Кажуть вчені: 10 причин, чому варто частіше читати книги-Фото.

  Ми весь час кудись поспішаємо, зайняті нагальними проблемами і цілком логічно, що читання часу не залишається. Якщо протягом дня ми прочитаємо кілька коротких нотаток на екрані телефону, планшета або комп'ютера, то і це вже можна вважати успіхом. Адже прочитали! Але вчені стверджують: читання книг має кілька переваг перед їх прослуховуванням, а читання паперових книг безумовно краще, ніж їхніх електронних побратимів.

  Сьогодні ми розповімо, чому паперові книги кращі за електронні та про користь читання. Виявляється, є ціла низка таких причин, які підтверджені численними дослідженнями. 

  Читайте також: 6 подкастів про книги та літературу

   

  Вся суть у листанні сторінок 

  Дивно, але сам процес перегортання сторінок книги допомагає мозку надійніше запам'ятати суть прочитаного. Коли ви гортаєте сторінки на екрані електронного пристрою, то не торкаєтеся пальцями паперу, з його фактурою та вагою, а коли слухаєте аудіокниги, отримуєте інформацію суцільним потоком, без фізичних «якорів». Саме тому матеріал електронних та аудіокниг засвоюється в рази гірше. 

  Кажуть вчені: 10 причин, чому варто частіше читати книги-Фото.

  Нащадок скаже дякую

  Дослідження показують, що батьки-книголюби надихають своїх дітей, стає «книжковими хробаками». Для них читання не є нав'язаною процедурою, яка асоціюється лише з нецікавими книгами, а перетвориться на захоплюючу розвагу. І ця розвага буде благотворно впливати на майбутнє життя: вони розвивають навички читання і згодом, коли їм буде необхідно засвоїти інформацію, викладену письмово, вони зроблять це простіше, ніж їхні однолітки, які не звикли до читання. Ну і, безумовно, читання розвиває фантазію, кругозір та словниковий запас дитини. 

  Читайте також: 10 найкращих книг-детективів

  Паперові книги читаються швидше

  Експеримент групи американських дослідників показав, що текст із паперу сприймається людьми легше та швидше. На прикладі короткої розповіді було доведено, що читання тексту з екрану електронної книги забирає на 10,7% більше часу, ніж його паперової версії. Користувачі планшетного ПК прочитали той самий текст на 6,2% повільніше, ніж ті, хто читав розповіді з паперу. 

  Кажуть вчені: 10 причин, чому варто частіше читати книги-Фото.

  Ідеальний варіант, щоб розібратися у новому питанні

  Дослідження вчених Брістольського університету показало, що читачеві простіше розібратися у новій, незнайомій тематиці, якщо він читатиме відповідний текст із паперу, а не з екрана. Зрозуміло, коли ви вперше намагаєтеся щось зрозуміти, вам доведеться перечитувати підручник кілька разів. Але у випадку з паперовим підручником випробовуваним доводилося рідше перечитувати текст, щоб вникнути у суть питання.

  Читайте також: Інтерв'ю зі Світланою Павелецькою: #книголав, Бакман та уподобання українців

  Читання зробить дітей вундеркіндами!

  Ну, можливо, не вундеркінда, але кругозір дитини точно розширить. Уміння розуміти світ безпосередньо пов'язане з лексиконом: коли ми називаємо речі, знаємо їхні назви, то легше осягаємо суть подій. І як показали дослідження, у дитячих книгах лексикон у півтора рази більше, ніж словниковий запас, який використовують у програмах телебачення, і приблизно на стільки ж багатший за лексику випускників вузів. Розширення лексикону за допомогою читання дитячої літератури не тільки розвиває навички кращого розуміння прочитаного, але також покращує інтелект загалом — у дитячому віці та подальшому житті. Про це свідчать тести, які проводили дослідники.

  Кажуть вчені: 10 причин, чому варто частіше читати книги-Фото.

  Продовжить вам життя

  Вчені довели, що читання допомагає з роками зберегти хорошу пам'ять та уповільнити її погіршення у процесі старіння. Цікава перспектива, чи не так? Насправді все досить просто: традиційна зарядка допомагає підтримувати у формі тіло, а читання постійно тримає в тонусі мозок, пам'ять і не дозволяє їм старіти. Причому бажано не починати багато читати у похилому віці, а займатися читанням помірно з самого дитинства чи юності.

  Читайте також: Книжка місяця: «Фарби. Історія макіяжу» Лізи Елдрідж

  Допоможе краще спілкуватися

  Навіть так зване «легке чтиво» розвиває у людях емоційний інтелект. Завдяки співпереживанню героям художніх творів ми легше розуміємо емоції інших людей у ​​реальному житті, адже розвиваємо неабиякі навички емпатії. Тому читання, як це не дивно, хоч і не є соціальною активністю, але все ж таки допомагає нам ставати більш соціальними істотами, чуйними та здатними до співпереживання.

  Кажуть вчені: 10 причин, чому варто частіше читати книги-Фото.

  Найкраще снодійне

  Робота з електронними пристроями через певні причини збуджує, дратує психіку. Водночас вечірній ритуал читання паперової книги допомагає налаштуватися на здоровий сон, сприяє розслабленню, перемикає мозок із денної суєти на спокійну ніч. Вчені стверджують: читання книги з екрана смартфона або планшета перед сном може навпаки відтермінувати момент засинання і знизити якість відпочинку.

  Читайте також: Письменники, на яких варто передплатити Instagram

  Розслаблення та умиротворення

  Дослідники довели, що читання може до 68% знизити стрес – це ефективніше, ніж антистресова дія спокійних прогулянок чи прослуховування музики. Втеча від реального світу в результаті занурення в книгу будь-якого жанру (!) Допомагає також відсунути занепокоєння і турботи на другий план, тому що мозок не здатний концентруватися на кількох предметах одночасно. Тому читання — чудовий спосіб забути, якщо вас здолали безпідставні хвилювання, або ви не можете відпустити якусь ситуацію, яка турбувала вас вдень.

  Кажуть вчені: 10 причин, чому варто частіше читати книги-Фото.
  Їжте та читайте

  Дивно, але поширена думка, що під час їжі краще зосередитися саме на їжі – нібито це допомагає травленню. Чи не воно не зовсім правильне. Якщо читати під час вживання їжі, то ви пережовуєте їх повільніше і довше, що сприятливо впливає на її засвоюваність. Тому читати під час їжі, як мінімум, не шкідливо. Але не радимо це робити, якщо ви не дуже акуратні - ризикуєте забруднити книгу!

  Джерело фото: unsplash.com

  Статті на тему