UA
RU

ХарківПрайд: хода в метрополітені, вшанування загиблих героїв, автівка вбрана нареченою

Редагувати переклад
Першим в Україні МетроПрайдом завершився тиждень ХарківПрайд - наймасштабніша правозахисна ЛГБТ+ подія одразу Україні і єдиний прайд, який відбувся офлайн. Під гаслом “Єдині як ніколи”! з 17 по 25 вересня у місті пройшли заходи, призвані продемонструвати світові відмінність Української демократії від тоталітарного режиму російської федерації. Та наголосити на цінностях українського суспільства: свободі, рівності та повазі до різноманіття. 

ХарківПрайд: хода в метрополітені, вшанування загиблих героїв, автівка вбрана невестою-Фото 1

Центральна подія ХарківПрайду — мирне правозахисне зібрання ХарківМетроПрайд — відбувся у неділю 25 вересня. Понад 30 учасниць та учасників у вишиванках та веселковій символіці проїхалися харківським метро щоб заявити, що ЛГБТ+люди — повноцінна частина українського суспільства, що ЛГБТ+спільнота бере активну участь у боротьбі за Україну, а тому вона має мати рівні права у своїй країні.

Хода пройшла та проїхала всіма трьома лініями Харківського метрополітену, відвідала 10 станцій та здійснила 2 переходи.

Усі заходи відбувалися за попередньою реєстрацією з метою безпеки заходів у прифронтовому місті.

«Головна загроза зараз для людей у ​​Харкові – ракетні атаки з боку Російської Федерації. Тому локацією проведення маршу нами було обрано саме метро. За останні півроку метро стало для жителів міста не лише транспортом, а ще й прихистком від війни, місцем, де відбуваються концерти. відбуваються майстерні. І тепер це також місце гідності — місце ХарківПрайду», — каже співорганізаторка ХарківПрайду Віра Чернігіна.  

Приблизно 50 співробітниць та співробітників Національної поліції та поліції метрополітену супроводжували ходу з метою забезпечення громадського порядку.

ХарківПрайд: хода в метрополітені, вшанування загиблих героїв, автівка вбрана невестою-Фото 2

ХарківПрайд: хода в метрополітені, вшанування загиблих героїв, автівка вбрана невестою-Фото 3

ХарківПрайд: хода в метрополітені, вшанування загиблих героїв, автівка вбрана невестою-Фото 4
 
ХарківПрайд: хода в метрополітені, вшанування загиблих героїв, автівка вбрана невестою-Фото 5

"Ми були в контакті з представниками Національної поліції та СБУ протягом підготовки заходів. Нам було важливо не відволікати на собі ресурси цих органів, тому інформація про наші заходи була закритою. Ми не можемо сказати, що представники Національної поліції та СБУ привітали ідею ХарківПрайду, проте вони добре зробили свою роботу”, — говорити Ганна Шаригіна, програмна директорка ГО “ХЖО Сфера”

Для участі у марші ХарківПрайд було відібрано 30 учасниць та учасників. Серед них активістки, мешканці та жителі міста, волонтерство ХарківПрайду попередніх років, внутрішньо переміщені особи, які міста тимчасово повернулися до Харкова для участі у ХаківМетроПрайді.

«Я вийшла цього року на Прайд не лише за себе, а й за тих, хто не може долучитися, за загиблих та евакуйованих, за наших військових. Я розумію, що ми не можемо змінити Конституцію завтра, а брачне равенство не настане наступного місяця. Для мене цьогорічний Прайд скоріш про те, що права ЛГБТ+ людей завжди на часі. Ми не зникли під час війни і все ще маємо потреби, у тому числі ті, що безпосередньо пов'язані з ризиками війни. Як то забрати тіло загиблого/ї партнера/ки, чи просто відвідати їх у лікарні. Мирні публічні збори вже давно стали частиною української культури. Прайд зараз – не свято гордості. Це спосіб показати, що ми існуємо як частина суспільства і як його частина має бути почутими. Наразі, ЛГБТ+ ком'юніті дуже мало представлені політично як у парламенті, так і на місцях, тому ми маємо мало можливостей впливати на рішення, що приймаються. Тому така форма протесту як марш потрібна для звернення до влади та співгромадян.«, - Ліза Крук, учасниця маршу, юристка.

Загалом марш ХарківПрайд закінчився безпечно. Співорганізаторкам стало відомо про напад на одного учасника маршу у центрі міста. Він був у вишиванці і фотографував великий прапор України, тож напад міг ґрунтуватися як на гомофобії, так і на українофобії. Наразі стан здоров'я учасника задовільний.

Цьогорічний ХарківПрайд відзначився низькою інтервенцією у міський простір, які підвищували видимість ЛГБТ+.

21 вересня під час загальнонаціональної хвилини мовчання активістки провели акцію до дня пам'яті людей, убитих російською федерацією та вшанували пам'ять тих, хто гідно боровся за Україну та можливість жити в ній вільно і мати рівні права. Ельвіра Щемур — волонтерка ХарківПрайду загинула 1 березня 2022 року, в день авіаційного удару по Харківській обласній державній адміністрації. Смерть активістки стала своєрідним символом жертв російської агресії серед ЛГБТ українців та українок.  

ХарківПрайд: хода в метрополітені, вшанування загиблих героїв, автівка вбрана невестою-Фото 6

23 вересня відбувся перформанс  «Право на Шлюбну равенство». Харківом проїхалася автівка, прикрашена веселковими весільними атрибутами. Організаторки мали на меті привернути увагу до того, що ЛГБТ+ люди не мають можливості одружитися в Україні. Веселкова весільна автівка, яка проїхалася центральними вулицями міста, не залишилася непоміченою. Її вітали, їй сигналили, їй посмішалися, — кажуть організаторки. 

ХарківПрайд: хода в метрополітені, вшанування загиблих героїв, автівка вбрана невестою-Фото 7

ХарківПрайд: хода в метрополітені, вшанування загиблих героїв, автівка вбрана невестою-Фото 8

ХарківПрайд: хода в метрополітені, вшанування загиблих героїв, автівка вбрана невестою-Фото 9

Крім того ХарківПрайд оголосив збір коштів серед ЛГБТ+спільноти у благодійний фонд «Харків з тобою» на користь жінок, що воюють у Харківській області. Зібрані кошти покриють потреби жінок військовослужбовиць у термобілізні, теплому одязі та засобах особистої гігієни.

Долучитися до збору можна за посиланням, а дізнатися подробиці — на сторінках Харківпрайду Instagram та Facebook.  

ЛГБТ+українці та українки наразі не мають можливості:

  • забрати тіло партнера або партнерки з моргу та поховати кохану людину, 
  • прийняти життєво важливе рішення за партнерку чи партнера, якщо та в безпритомному стані, 
  • доглядати дитину партнерки чи партнера, якщо та пішла на фронт, а також опікуватися дітьми загиблої чи пораненої близької людини. 
  • і багато іншого через те, що ЛГБТ люди все ще не мають можливості одружитися. 

Цей перелік не виключає повсякденної дискримінації та мови ворожнечі щодо ЛГБТ+, яка все ще існує в суспільстві.

ХарківПрайд: хода в метрополітені, вшанування загиблих героїв, автівка вбрана невестою-Фото 10

ХарківПрайд: хода в метрополітені, вшанування загиблих героїв, автівка вбрана невестою-Фото 11

Фото надала пресслужба ХарківПрайду

Читайте також: «ПО-ПЕРШЕ, МИ РУЙНУЄМО МІФІ, ЩО ЛГБТ-ЛЮДИ НЕ МОЖУТЬ БУТИ ПАТРІОТАМИ, ПО-ІНШЕ, ЩО УКРАЇНА – ГОМОФОБНА ДЕРЖАВА», — ЮРА ДВІЖОН, СПІВЗАСНОВОК

Статті на тему