UA
RU

Ігри розуму: чому ми готові йти за натовпом та інші парадокси свідомості

Редагувати переклад
Людська свідомість - одна з найбільш незвіданих сфер, яка подасть нам сюрпризи.

великий палець руки

ВВи замислювалися колись над тим, чому деякі речі сприймаються людьми однаково, а деякі – зовсім по-різному? Вся справа у нашій підсвідомості. Про те, як воно працює, вчені сперечаються досі. Тим не менш, є кілька дуже поширених феноменів свідомості, які вже вивчені. Ми зібрали найвідоміші з них.

Сперечатися, щоб жити

Існує теорія, що люди так люблять сперечатися один з одним зовсім не для пошуку тієї самої горезвісної істини. Вся справа у еволюції. У процесі становлення суспільства його члени раз у раз боролися за верховенство. Щоб бути кращим і розпоряджатися владою, людина поступово навчилася міркувати, а потім і сперечатися. Ось чому ми часто люто захищаємо власну позицію, навіть якщо знаємо, що не маємо рації. Ми просто не хочемо програвати.

Авторами так званої «аргументаційної теорії розуму» є Хьюго Мерсієр та Ден Спербер. Цілком можливо, що вона недалека від істини.

Читайте також: Чому нашому мозку важливіше забувати, ніж пам'ятати?

Яка ймовірність

Виявляється, люди зовсім не вміють правильно оцінювати ймовірність настання тих чи інших подій. У більшості випадків через емоційні фактори або суб'єктивну думку ми можемо недооцінювати небезпеку деяких речей і боятися того, що насправді виглядає нешкідливо.

Простий приклад: швидше за все, ви чи ваші знайомі боїтеся літати літаками, вважаючи цей транспорт дуже небезпечним. Насправді, звичайні машини стають причинами значно більшої кількості аварій. В наявності неправильна оцінка ймовірностей.

Подвійні стандарти

Про цей феномен, мабуть, хоча б раз міркував кожен із нас. Ми, люди, ніколи не звинувачуємо у важких ситуаціях самих себе, підшукуючи купу відмовок у вигляді обставин, складного дня, втоми тощо. Водночас нас хлібом не годуй, але дай звинуватити в чомусь когось іншого. Інакше кажучи, свідомість обробляє одні й самі ситуації по-різному, залежно від цього, хто їх фігурантом.

Коріння горезвісного бодішеймінгу теж, до речі, у подвійних стандартах мислення. Люди, які не стикалися із проблемами зайвої ваги, не розуміють, чому комусь складно почати ходити до спортзалу чи сісти на дієту. Але якщо проблема торкнеться їх самих, то виправдання обов'язково знайдуться.

Читайте також: Як це працює: цікаві факти про головний мозок

Ігри розуму: чому ми готові йти за натовпом та інші парадокси свідомості.

Всі разом

Люди схильні вірити думці оточуючих і повторювати те, що роблять інші. Це і є той самий ефект натовпу. Подібний феномен сприйняття нашої свідомості дозволяє створювати загальноприйняті норми моралі та соціальні групи. Крім того, ця властивість вказує на те, що суспільству не варто захоплюватися різними опитуваннями. Їхні результати часто формують неправильну думку.

Теорія знаків

Якщо вам здається, що якась цифра або річ вас практично переслідує, цілком можливо, що це просто ігри розуму. Люди часто схильні бачити збіги там, де їх немає. Наприклад, вам попалося на очі якесь число, якому ви надаєте особливого значення. Найімовірніше, через час ви почнете «бачити» це число практично скрізь – у документах, на вулиці тощо. Це ознака того, що мозок будує та виловлює неіснуючі алгоритми, які не мають відношення до реальності.

Тут і зараз

Свідомість не здатна уявляти нас самих у майбутньому. Іншими словами, якщо вас просять описати себе через 10 років, то мозок у цей момент представлятиме зовсім незнайому людину. Наша свідомість живе тут і зараз, його, можна сказати, мало цікавить, що буде колись потім.

Це у науці називається гиперболическим дисконтированием. І саме воно пояснює, чому ми дуже часто робимо вибір на користь тієї ж шкідливої ​​їжі або фаст-фуду, не думаючи про наслідки здоров'я.

 

Статті на тему