В ніч на 6 червня російськи окупанти підірвали Каховську ГЕС. Це ще один воєнний злочин росії. Його наслідки можна прирівняти до використання зброї масового знищення.
6 червня 2023 року близько 2:30 ночі російські окупанти здійснили підрив греблі Каховського водосховища. Згідно Женевської конвенції, дії щодо руйнування дамб є воєнним злочином. Це прописано у статті 56 Додаткового протоколу I 1977 року. Його наслідки можна прирівняти до використання зброї масового знищення.
В ніч на 6 червня ворог здійснив внутрішній підрив конструкцій Каховської ГЕС. Перша інформація стала надходити в ночі від місцевих мешканців. Зранку підрив Каховської ГЕС підтвердили у Оперативному командуванні “Південь”. Українська влада попереджала світову спільноту про замінування дамби військами рф і можливі наслідки ще восени 2022 року.
Головне управління розвідки повідомляло про проведення основних робіт із замінування одразу після захоплення Каховської ГЕС. В квітні 2022-го окупанти додатково замінували шлюзи та опори. На самій греблі було встановлено тентовані вантажівки з вибухівкою.
Президент Володимир Зеленський заявив, що підірвати дамбу можна було лише зсередини. Ззовні зробити це – неможливо:
“На жаль, уже понад рік росія контролює і дамбу, і всю Каховську ГЕС. Підірвати її якось ззовні – обстрілами – фізично нереально. Вона була замінована. Замінована саме російськими окупантами й підірвана ними”.
Руйнування Каховської ГЕС стало найбільшою техногенною катастрофою у світі за останні десятиліття. Президент Зеленський заявив про наслідки цього воєнного злочину рф:
“Росія підірвала бомбу масового екологічного ураження. Це найбільша рукотворна екологічна катастрофа в Європі за десятки років. Це найбільш небезпечний терорист у світі”.
В результаті терористичного акту з боку росії у зоні підтоплення опинилося 80 населених пунктів. Сотні сімей вимушені кинути свої домівки. Мешканці півдня Херсонщини та Криму можуть залишитися без питної води.
За словами генерального прокурора Андрія Костіна, зараз понад 40 тисяч людей під загрозою затоплення:
“Українська влада евакуює понад 17 тисяч осіб. На жаль, ще понад 25 тисяч цивільних перебувають на тимчасово окупованій території. Там евакуація не проводиться. Черговий приклад кричущої зневаги до людського життя та міжнародного права”.
Підрив дамби зачіпає екосистему всього Чорноморського регіону: наразі можливе знищення частини біосфери. У Дніпро вже потрапило щонайменше 150 тонн машинного мастила, яке знаходилося у турбінах і трансформаторах. Є ризик подальшого витоку ще понад 300 тонн.
Цей злочин посилює загрозу ядерної катастрофи. Рівень води у Каховському водосховищі стрімко знижується. Вода з Каховського водосховища необхідна для того, щоб Запорізька атомна станція, яка також вже понад рік захоплена російськими окупантами, отримувала підживлення для конденсаторів турбін і систем безпеки ЗАЕС. Зараз станційний ставок-охолоджувач наповнений. Український персонал ЗАЕС моніторить усі показники і тримає ситуацію під контролем. Повідомляється, що персонал має інструменти на випадок будь-якого розвитку подій.
OSINT-дослідники InformNapalm прирівнюють екологічні та економічні наслідки руйнування Каховської ГЕС для України до наслідків використання тактичної ядерної зброї 5-10 кілотонн:
“Фактори такого руйнування фактично ідентичні ядерному вибуху окрім радіаційного забруднення:
1. Евакуація населення, руйнування підприємств і об’єктів зі шкідливими та отруйними речовинами (хлор, аміак, нафтопродукти тощо).
2. Руйнування об’єктів водопостачання, каналізації, електропостачання, колапс продуктової і медичної логістики.
3. Забруднення частини акваторії Чорного моря та інші наслідки”.
Автор: Яна Панюшкіна
Фото: facebook / Укргідроенерго
Читайте також: МІЖНАРОДНИЙ СУД У ГААЗІ ВИДАВ ОРДЕР НА АРЕШТ ВОЛОДИМИРА ПУТІНА